افسوس گذشته را نخور

افسوس گذشته را نخور

همه ی ما در زندگی برای انجام دادن یا انجام ندادن بعضی از کارها پشیمان شده و افسوس خورده ایم. بعضی مردم می توانند به راحتی پس از تجربه ی از دست دادن چیزی یا کسی به زندگی خود ادامه دهند و از آن بگذرند اما بسیاری از افراد در گذشته ی خود گرفتار شده و در مبارزه با مشکلات شکست می خورند.

برای مقابله با تنهایی یا شغلی که از دست داده اید و یا هر چیز دیگری که به خاطر آن احساس ندامت کرده و افسوس می خورید پیشنهاد من به شما این است که به جای فرار از مشکلات با آن رو به رو شوید.

درواقع برخلاف باورهای رایج برای عبور از رابطه ی عاطفی و فراموش کردن عشق از دست رفته تان و هر مسئله ای که به خاطر آن احساس پشیمانی می کنید باید دقیقا همان شیوه ای را به کار ببرید که برای فراموش کردن هر چیز دیگری برای شما کاربرد دارد. دلیل آن نیز این است که مغز شما در هر دوحالت رفتار یکسانی از خود نشان می دهد.

راه مقابله با مشکلات و دشواری ها

فرض کنید مردی تمام پول خود را در بازار سهام سرمایه گذاری کرده باشد. ناگهان بازار سهام افت کرده و این مرد هر روز پول بیشتری از دست می دهد و احساس بسیار بد و ناخوشایندی سراسر وجود او را فرا می گیرد.

فکر می کنید این مرد چه زمانی می تواند اتفاق ناگواری که برایش رخ داده است را بپذیرد؟

این مرد زمانی می تواند از دست دادن پول و سرمایه اش را بپذیرد که افت بازار سهام متوقف شود و یا حداقل بتواند سهم خود را از بازار دوباره بخرد و پس بگیرد.

همانطور که قبلا نیز توضیح داده ام کلید فراموش کردن معشوق و رابطه ی تمام شده این است که امید به بازگشت او را به طور کامل از بین ببرید.(نگاه کنید به به سادگی شکست عشقی خود را حل کنید)

از بین بردن  امید ممکن است تا چند روز درد و رنج زیادی به همراه داشته باشد اما بعد از آنکه ضمی ناخودآگاه تان بتواند موضوع را بپذیرد به راحتی آن را فراموش خواهید کرد.

تا زمانی که پیشامد ناگوار زندگیتان  همچنان در حال رخ دادن باشد پذیرفتن آن غیر ممکن خواهد بود.در مثال بالا اگر این مرد ۲۰ درصد از سهام خود را در بازار از دست داده باشد تا وقتی مطمئن نباشد روز بعد چه اتفاقی می افتد و آیا بازهم سهمی را از دست خواهد داد یا نه، نمی تواند از دست دادن آن ۲۰ درصد از سهام خود را نیز بپذیرد. و اگر بتواند از دست دادن این ۲۰ درصد را بپذیرد و با غم و اندوه آن کنار بیاید چه تضمینی وجود دارد که ۵درصد دیگر از سهامش را ازدست ندهد و بازهم احساسات ناخوشایند به سراغش نیاید؟

مبارزه با سختی ها و دشواری ها و فراموش کردن و عبور از یک مسئله ی ناگوار زمانی اتفاق می افتد که اطمینان پیدا کنید این مسئله تمام شده و دیگر هیچ گاه تکرار نمی شود.

چگونه ضمیر ناخودآگاهتان را به پذیرش متقاعد کنید

اگر چیزی که می خواهید فراموش کنید یک رابطه ی عاطفی است با طرف مقابلتان تماس گرفته و از او بخواهید که به شما اطمینان دهد این رابطه برای همیشه پایان یافته است. اگر طرف مقابلتان به شما خیانت کرده و یا با فرد دیگری ازدواج کرده است آن ها را در مراسم عروسی شان همراهی کنید. تنها با این شیوه می توانید ضمیر ناخودآگاه خود را متقاعد کنید که جدایی را بپذیرد.

اگر مسئله ای که برای فراموش کردن آن تلاش می کنید یک شغل، چیزی مربوط به حرفه یا سرمایه ی مالی از دست رفته باشد باید اطمینان پیدا کنید که این شغل، حرفه یا پول شما دیگر وجود ندارد و هیچ راهی برای بازگشت آن نیست. مسلما می توانید شغل بهتر یا راهی برای افزایش بیشتر سرمایه ی مالی تان پیدا کنید اما در مورد آن شغل یا حرفه یا سرمایه ی خاص باید خودتان را متقاعد کنید که هیچ راهی برای بازگشت آن وجود ندارد.

ذهن ما دراین موارد کمی عجیب و مرموز عمل می کند. زمانی می توانید اتفاق ناگواری را بپذیرید که امید به بازگشت را از بین برده و اطمینان داشته باشید این موقعیت ناگوار دیگر تمام شده است.

مقابله با افسردگی

افسردگی احساسی است که بر اثر از بین رفتن امید برای به دست آوردن خواسته هایتان به وجود می آید. اکنون سوال این است که آیا اگر خودتان را با ازبین بردن امید به بازگشت به فراموش کردن و عبور از چیزی متقاعد کنید افسرده خواهید شد؟

درواقع نکته اینجاست که اگر یک راهکار جایگزین برای مشکل خود پیدا کنید ذهن شما دیگر به آن اتفاق ناگوار اهمیت نداده و تمرکزش به راهکاری برای حل آن اختصاص می دهد. یکبار دیگر به مثال مردی که سهامش را از دست داده بود توجه کنید. اگر او بعد از از دست دادن سهامش در خانه بماند و هیچ کاری نکند به شدت افسرده خواهد شد اما اگر به جای دست روی دست گذاشتن فکرش را به کار گرفته و راهی برای درآمد زایی پیدا کند امید در دل او زنده خواهد شد و هیچ اثری از افسردگی نخواهد بود.

به طور خلاصه اگر بخواهید بدون ایجاد احساس افسردگی مسئله ای که موجب ندامت و تاسف شما شده است را فراموش کنید  باید امید به بازگشت آن را از دست داده و امید به ایجاد راهکاری جدید را در خود به وجود آورید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟

موانع درمان شکست عشقی

چگونه بر احساسات منفی غلبه کنیم؟

حقارت، جبران و موفقیت