http://novinbinesh.com/%d8%a8%d8%a7-%d8%b4%da%a9%d8%b3%d8%aa-%d8%b9%d8%b4%d9%82%db%8c-%da%86%d9%87-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%da%a9%d8%b1%d8%af%d8%9f/

با شکست عشقی چه باید کرد؟

کنار آمدن با جدایی

هنگام مشاوره ی شکست عشقی به مراجعه کنندگان سایت نوین بینش متوجه شدم که تقریبا ۹۹ درصد آن ها فکر می کنند بعد از جدایی از فرد مورد علاقه شان همیشه افسرده و شکست خورده باقی می مانند.

اما اینطور نیست! تنها دو هفته برای فراموش کردن فردی که قلبتان را شکسته زمان لازم است حتی اگر تا الآن برای او می مردید!

شکست عشقی  هم در زنان و هم در پسران به یک مسئله ی نا امید کننده تبدیل شده است زیرا رابطه ای که تا همین چندروز پیش یکی از لذتبخش ترین موارد زندگی به حساب می آمده اکنون پس از جدایی تبدیل به یک درد و غم بزرگ شده است.

در بعضی موارد رابطه ای که حتی شروع هم نشده است منجر به یک پایان غم انگیز می شود. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که پای عشق یک طرفه در میان باشد. در این مورد تنها یک فرد در این رابطه دچار رنج و عذاب خواهد شد در صورتی که فرد دیگر اصلا متوجه این موضوع نمی شود.

در چنین مواردی جمله ی ” نمی توانم بدون او زندگی کنم” نقش پررنگی به خود می گیرد. زندگی فرد در نقطه ای خاص متوقف شده و امید دارد که معشوق خود را به رابطه برگرداند. اما بعضی اوقات این کار اصلا امکان پذیر نیست و تنها برای فرد افسرگی و ناراحتی به بار می آورد.(نگاه کنید به دلایل افسردگی پس از جدایی)

نگران نباشید، بعد از مطالعه ی این مقاله مقابله با شکست عشقی برای شما بسیار راحت تر از گذشته خواهد شد.

کلید مقابله با شکست عشقی

یکی از مهم ترین مواردی که بسیاری از مردم درمورد عشق نمی دانند این است اکثر افراد تنها به دلیل تحمل کردن حالات روحی بد خود وارد رابطه ی عاطفی می شوند نه به دلیل اینکه واقعا عاشق هستند.

بعضی مردم فقط به این دلیل که بتوانند از عهده ی احساسات غیر قابل تحمل ناشی از تنهایی برآیند خیلی سریع وارد رابطه ی عاطفی می شوند.

این وضعیت دقیقا مانند حالتی است که یک فرد به دلیل خارج شدن از حالت ذهنی فعلی خود یا کنترل احساسات ناخوشایند به مصرف مواد مخدر روی بیاورد. اگر فردی موقعیت عاطفی اش را از خود طرف مقابل بیشتر دوست داشته باشد این اطمینان را به شما می دهم که این فرد در حال فرار از مشکلات و احساسات ناخوشایند است.

به این نوع رابطه اعتیاد عاطفی می گویند. اعتیاد عاطفی حالتی است که فرد تنها برای فراموش کردن مشکلات زندگی اش حتی یک روز هم نمی تواند بدون وجود رابطه ی عاطفی سر کند.

مسئله ی بسیار خطرناکی که در اعتیاد عاطفی وجود دارد این است که فرد مبتلا به آن هیچ گاه از این حقیقت آگاه نخواهد شد که علت وابستگی او به طرف مقابل عشق و علاقه نیست بلکه فرار از ترس ها، مشکلات و احساسات نامطلوب و ناخوشایند او می باشد.

در چنین موردی فرد کاملا خودش را متقاعد می کند طرف مقابلش منحصر به فرد است و زمانی که به هر دلیلی این رابطه به پایان برسد او ناگهان در موقعیت وحشتناک گذشته اش قرار گرفته و چون از حقیقتی که به  آن اشاره کردم (وابستگی به علت فرار از ترس ها و مشکلات)  آگاه نیست تصور می کند ادامه ی زندگی بدون این رابطه برایش ممکن نخواهد بود.

بعضی افراد برای کنار آمدن با مشکلاتشان وارد رابطه ی عاطفی شده تا از این طریق بتوانند به پیشرفت خود کمک کنند. به این نوع رابطه وابستگی خارجی گفته می شود. وابستگی خارجی عادتی است که فرد را برای داشتن احساسات خوب یا فرار از حالات بد روحی به یک عامل خارجی وابسته می کند.

وابستگی خارجی روشی برای فرار از احساسات نامطلوب و ناخوشایند محسوب می شود. به این صورت که فرد به محض رو به رو شدن با مشکلی بزرگ برای مقابله با آن به سرعت وارد یک رابطه ی عاطفی می شود.

اعتیاد عاطفی یک مورد خاص از وابستگی خارجی به شمار می رود و این زمانی است که فرد برای فرار از مشکلاتش عشق را به هر روش دیگری ترجیح میدهد.

تفاوت عشق واقعی و اعتیاد عاطفی چیست؟

احساسات خود را هنگام تنهایی به یاد بیاورید.

آیا همیشه احساس بد و یا احساس شکست می کردید؟

آیا احساس می کردید بدون وجود عشق زندگی شادی را تجربه نمی کنید؟

آیا فکر می کردید کلید حل مشکلات در توانی تان برای برقراری یک رابطه ی عاطفی است؟

اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت باشد به احتمال خیلی قوی درگیر اعتیاد عاطفی هستید.

همه چیز درباره ی احساسات است ، نه طرف مقابل

نکته ی خوبی که درباره ی وابستگی خارجی وجود دارد این است که اگر فرد دیگری را مطابق با خواسته ها و نیازهای خود پیدا کردید و او بتواند همه ی آن چیزهایی را که شریک عشقی قبلی تان به شما داده بود برایتان فراهم کند خیلی زود به او علاقه مند شده و احساسات خوشایند را بار دیگر تجربه خواهید کرد.(نگاه کنید به چرا عاشق می شویم (بر اساس روانشناسی عشق))

برای معتادان به عشق مهم نیست با چه کسی رو به رو می شوند، تنها چیزی که اهمیت دارد سازگاری او با معیارهای موجود در ضمیر ناخودآگهشان است.

درمان افسردگی شکست عشقی

برای عبور از شکست عاطفی یا عشق یک طرفه ابتدا باید این واقعیت را درک کنید که ممکن است درگیر نوعی اعتیاد عاطفی باشید. اگر به این باور برسید که به خود شخص و نه به احساساتی که با او تجربه می کنید نیاز دارید ذهن شما هیچ وقت اجازه ی فراموش کردن او را به شما نخواهد داد.

با درک مفهوم اعتیاد عاطفی به راحتی می توانید از شکست عشقی خود عبور کنید. اگر از لحاظ احساسی خود را به وضعیت پایداری رسانده و از شر اعتیاد به عشق خلاص شوید شکست عشقی تنها برای مدت خیلی کوتاهی تا بهبودی کامل می تواند بر شما تاثیر گذار باشد.

اگر تنها برای کنار آمدن با احساسات ناخوشایند وارد رابطه ی عاطفی شوید با پدیدار شدن یک مسئله ی احساس شکست خواهید کرد. اگر از وابستگی خارجی رنج می برید و توانایی زندگی کردن بدون شریک عاطفی را در حود نمی بینید وقت آن رسیده که مشکلات درونی خود را کشف کرده و آن ها را اصلاح کنید.

در واقع باید دلیل این ناپایداری احساسی درونتان را که باعث می شود نتوانید تنهایی به زندگی ادامه دهید پیدا کرده و با آن رو به رو شوید.

یکی دیگر از باورهای غلط رایج در بین بیشتر مردم ، باورهای غلطی درباره ی رد شدن است. دلیل احساسات بد چنین افرادی پس از شکست عشقی رد شدن یا عشق و علاقه آن ها به طرف مقابلشان نیست بلکه این افراد به صورت ناخودآگاه دلیل رد شدنشان را بی لیاقتی و وجود عیب و نقص در خود می بینند.

در واقع این طرز تفکر تنها ناشی از دیدگاه منفی این افراد نسبت به خودشان است که بیشتر از شکست عشقی به آن ها آسیب می رساند. اگر خوب بودن خودتان را تنها در تایید و دوست داشته شدن توسط دیگران می بینید قطعا بعد از شکست عشقی رنج و عذاب زیادی به شما وارد می شود.

اگر برای تغییر این طرز تفکر اقدام نکنید اعتماد به نفس شما همیشه وابسته به عوامل خارجی خواهد بود نه عوامل درونی خودتان و همواره با ترحم دیگران زندگی می کنید.

تنها برای چندروز مجاز به ناراحت بودن هستید

ناراحتی بعد از شکست عشقی یک مسئله ی طبیعی است اما شما تنها برای چندروز مجاز به ناراحت بودن هستید و اینکه بعد از گذشت چندماه هنوز درگیر معشوق قبلی خود باشید اصلا یک مسئله ی عادی به حساب نمی آید.

معمولا هر فردی بعد از شکست عشقی مراحل خاصی را تا بهبودی کامل طی می کند.

در این مراحل شما با احساسات بد و تجربه های مختلفی در کنار هم رو به رو هستید. هنگامی که این احساسات بد رهایتان کند از نتایج تجربه های به دست آمده خشنود خواهید بود.

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش برای افرادی که قصد سوء استفاده از این مطالب را دارند نوشته نشده است پس اگر هدف شما سوءاستفاده از دیگران است لطفا از این سایت خارج شوید. سایت نویت بینش یک سایت پزشکی یا یک دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی روانشناختی و علمی است که به شما کمک می کند درک بهتری از خود و دیگران بدست آورید و از این آگاهی برای بهبود روابط و مهارت های ارتباطی و به صورت کلی جهت ارتقای کیفیت زندگی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید قوی ترین صلاح شما دانش شما است.

مطالب موجود در سایت نوین بینش کاملا اختصاصی بوده و در هیچ سایت وبلاگ دیگری وجود ندارند غیر از اینکه از سایت نوین بینش کپی شده باشند. آخرین و جدید ترین مطالب روانشناسی را می توایند در صحفه ی اول ( خانه) مشاهده کنید. همه مطالب و تکنیک های این سایت بر اساس تحقیقات و پژوهش های نویسنده ی سایت صورت گرفته و کاملا موثر می باشند. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می کند دیگران را شدیدا به خود علاقه مند و وابسته کنید و یا هزینه ی پرداختی به شما باز بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهید بیشتر بدانید؟

مراحل بهبود پس از جدایی و طلاق

چگونه بعد از شکست عشقی به زندگی خود ادامه دهیم

درمان زخم های احساسی

به سادگی شکست عشقی خود را حل کنید

فکر می کردم دوستم دارد اما از من جدا شد

۴ حرکت ساده برای برگرداندن عشق از دست رفته