بهبود روابط عاشقانه بین زن و مرد

همانطور که در مقالات قبلی خود بارها تکرار کردم برطرف کردن نیازهای ناخودآگاه مهمترین و اصلی ترین عامل در عاشق شدن دیگران است. اما گاهی اوقات پیش می آید که دو نفر این مرحله را رد می کنند و عاشق یکدیگر می شوند و ازدواج می کنند اما پس از مدتی یکی از  این زن و شوهر عشق خود را نسبت به دیگری از دست می دهد فرض کنید مرد علاقه ی خود را نسبت به همسر خود پس از اینکه مدتی از ازدواج شان سپری شد از دست بدهد. سوالی که احتمالا برای آن خانم ممکن است پیش بیاید این است که چرا فردی که زمانی به شدت عاشق وی بود اکنون هیچ حس عاشقانه ای به او ندارد. در چنین مواردی حتی ممکن است با خیانت همسر خود نیز مواجه شود ( نگاه کنید به نشانه های خیانت عاطفی همسر).

در این مقاله می خواهید به دلایل این موضوع اشاره کنیم و توضیح دهیم چگونه می توان از این رویداد جلوگیری کرد.

چگونه عشق از بین می رود

قبل از هر چیزی باید به این نکته اشاره کنیم که عاشق کردن دیگران با عاشق نگاه داشتن آنان متفاوت است. بسیاری معتقد هستند فردی که عاشق شود دیگر هرگز عشق خود را از دست نمی دهد اما این اعتقاد کاملا اشتباه است. اجازه دهید اول دلیل این موضوع رو توضیح دهیم که چگونه عشق از بین می رود. همانطور که در اول مقاله نیز توضیح دادم انسان ها به این دلیل عاشق دیگران می شوند که نیازهای ناخودآگاه خود را برطرف کنند ولی اگر زن و مرد پس از وارد شدن به یک رابطه ی عاشقانه، به هر دلیلی دیگر نیازهای ناخودآگاه یکدیگر را برطرف نکنند ، رابطه ی عاشقانه ی آنان نیز از بین خواهد رفت. در واقع با تغییر طرف مقابل شما، احساسات شما نیز ممکن است تغییر کند.

اجازه دهید یک مثال بزنم. فرض کنید نیاز ناخودآگاه فردی اعتماد به نفس است. چنین شخصی به دلیل اعتماد به نفس قابل توجهی که داشتید به شما علاقه مند می شود و وارد رابطه با شما می شود. سپس پس از مدتی بیش از حد به طرف خود وابسته می شوید. در نتیجه ی این وابستگی ترس از جدایی پیدا می کنید. همه ی ما به خوبی می دانیم که ترس مهمترین عامل کاهش اعتماد به نفس است ( برای اطلاعات بیشتر نگاه کنید به ایجاد اعتماد به نفس). اکنون می توانید ادامه ی داستان را حدس بزنید. بله با از بین رفتن اعتماد به نفس تان شما دیگر آن جذابیت سابق را برای طرف مقابل خود نخواهید داشت و به همین دلیل است که نمی توانید یک رابطه ی عاشقانه ی طولانی مدت خوب با همسر خود برقرار کنید.

چگونه رابطه ی خود را بهبود ببخشیم

همانطور که در دوره ی بازگشت به رابطه اشاره کردم عشق از دست رفته را می توان مجدد بازگرداند اما چیزی که اکنون قصد دارم بر آن تاکید کنم این است که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. اگرچه همانطور که در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توضیح داده شده است عوامل عاشق کردن هر شخصی با شخص دیگری فرق می کند اما در کنار موارد منحصر به فرد، موارد عامی و کلی نیز وجود دارند که به طور قطع رابطه ی عاطفی را بهبود می دهند و باعث افزایش احساس عشق بین زوج ها می شود. در ادامه نکاتی را توضیح داده ام برای افرادی که همچنان در رابطه ی عاطفی قرار دارند و هنوز به مرحله ی سرد شدن نرسیده اند. با توجه به این نکات دیگر هرگز نیازی به نگران شدن برای ادامه ی رابطه ی خود نخواهید داشت چون از همین امروز می توانید برای بهبود رابطه ی خود اقدام کنید.

۱٫ لبخند بزنید

افرادی که لبخند بر لبان شان نقش می بندد بیشتر تمایل به خوشبین بودن دارند و از لحاظ احساسی ثبات بیشتری در آنان دیده می شود که در نتیجه باعث بهبود و بهتر کردن رابطه ی بین زن و مرد  می شود. پس با یک لبخند ساده زندگی عشق خود را شیرین تر کنید.

در یک مطالعه که توسط هیولت پاکارد صورت گرفت مشخص شد که مشاهده ی لبخند بیشتر از خوردن شکلات، رابطه ی جنسی یا افزایش ثروت باعث تحریک قلب و مغز می شود.

۲٫ یکدیگر را با اسم های عاشقانه صدا بزنید

صدا زدن شریک عاطفی شما با نام های عاشقانه مثل “عزیزم” یا “عسلم”  شاید کمی احساساتی به نظر بیاید اما نمی توان این واقعیت را انکار کرد که چنین نام گذاری هایی باعث نزدیک بیشتر شما به طرف مقابل تان خواهد شد.

یک مطالعه که در ژورنال روابط اجتماعی و فردی منتشر شده است نشان داد هر چقدر زوج ها بیشتر از “زبان اختصاصی /   insider language” استفاده کنند، میزان رضایت آنان در رابطه نیز بالاتر است. پس اگر چنین نام ها و اصطلاحات اختصاصی در رابطه ی خود دارید سعی کنید بیشتر از آنان استفاده کنید تا متوجه ی معجزه ی این تکنیک بشوید.

۳٫ گرفتن دستان یکدیگر

مطالعه ای صورت گرفته است که می گوید نگاه داشتن ساده ی دست کسی که عاشقش هستید می تواند به شکل قابل توجهی به کاهش هورمون های هیجانی کمک کند. اما، متاسفانه با گذر زمان این حرکت قشنگ در روابط عاشقانه رو به محو شدن خواهد رفت.

زوج های عزیز، چه با هیجان و چه بدون هیجان، به یاد داشته باشید نگاه داشتن دستان یکیدیگر در فضای تاریک سینما وقتی در حال خورد پاپکورن هستید هرگز قدیمی نمی شود. پس دستان یکدیگر را نگاه دارید و هیچوقت اجازه ندهید از هم جدا شوند.

۴٫ فراموش کنید و اجازه دهید تمام شود

یاد بگیرید چگونه جر و بحث را خاتمه بدهید. به یاد داشته باشید، فردی که رو به روی شما است کسی است که عاشق شما می باشد و به شما اهمیت می دهد. پس هیچ دلیلی برای کینه جویی و لجاجت وجود ندارد. همچنین اگر عشق تان به دلیل اشتباهی که مرتکب شده است عذر خواهی کرد، آن عذر خواهی را بپذیرید و رابطه را بهبود دهید. بیشتر سعی کنید متمرکز شوید بر بهبود دادن و ترمیم کردن نه پیروز شدن در جنگ.

۵٫ نکته ی اختصاصی برای خانم ها

مردان به تایید و تشویق نیاز دارند، به خصوص از سمت زنان خود، پس مطمئن شوید وقتی لباس مورد علاقه تان را می پوشد و یا در را برای تان باز می کند وی را تشویق و تایید می کنید. گاهی اوقات با کمی ذوق کردن می توانید این تایید را نشان دهید. تایید و تشویق باعث می شد همسر تان نیز مجدد آن رفتار تایید شده را تکرار کند.

۶٫ با هم بودن خود را نشان دهید

منظورم شبکات اجتماعی نیست! خانه ی خود را به یک خانه ی شاد تبدیل کنید. چگونه؟ خیلی ساده با قرار دادن خاطرات با ارزش رابطه ی عاشقانه خود در اطراف خانه می توانید این کار را انجام دهید. مثلا عکس های عروسی یا چیزهای خاطره انگیزی که از سفر های خود آورده اید را در اطراف خانه قرار دهید.

زمانی که عصبانی هستید یا در کنار عشق خود قرار ندارید، این چیزها می توانند خیلی سریع لبخند را مجدد بر روز لبان شما به ارمغان بیاورند و شما را به یاد این موضوع بیندازند که چقدر برای یکدیگر خاص هستید. پس مطمئن شوید گالری از خاطرات مثبت در خانه ی شما وجود دارد.

۷) زمان اختصاصی داشته باشید

مهم نیست چقدر عاشق همسر خود هستید، کمی جدا بودن از عشق خود می تواند باعث ایجاد یک رابطه ی موفق و سالم شود. به فعالیت های سرگرم کننده ی خود مشغول شوید و یا کمی وقت با دوستان خود بگذرانید.

برای اینکه چند روز هیجان به رابطه ی خود تزریق کنید، به یکدیگر کمی فضا دهید تا کمی نفس تازه کنید. داشتن زمان “اختصاصی” می تواند باعث شود شارژ شوید و انرژی بیشتری برای رابطه ی خود داشته باشید.

۸٫ از کلمه ی ” مچکرم” و ” متاسفم” استفاده کنید

گفتم کلمه ی مچکرم یا ممنون می تواند باعث شود عشق شما بیشتر احساس کند مورد تکریم قرار گرفته و خواستنی است.

مثلا، به یاد داشته باشید وقتی همسرتان ظرف ها را برای تان در روز یکشنبه شست یا صبحانه ی شما را آماده کرد، حتما از وی تشکر کنید. به جای اینکه اینگونه فکر کنید:”من هر روز این کار را انجام می دهم او فقط یک روز انجام داده است کار بزرگی که نکرده”.سعی کنید بیشتر قدردان باشید.

۹) رفتار کنترل کننده  یا پنهان کننده نداشته باشید

رفتار کنترل کننده همیشه منجر به رفتار پنهان کننده می شود و رفتار پنهان کننده هم موجب رفتار کنترل کننده. پس تا جایی که امکان دارد سعی کنید از این دو رفتار مخرب جلوگیری کنید تا رابطه ی عاشقانه ی طولانی مدتی ایجاد کنید.

به جای رفتار کنترل کننده سعی کنید با ایجاد فضای ایمن و امن بستری را فراهم کنید که عشق تان به راحتی بتواند همه چیز را با شما در میان بگذارد و به حفظ رابطه ی عاشقانه با شما تمایل پیدا کند.

۱۰) یک آینده ی شیرین را تصویر سازی کنید

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم در بهبود روابط بلند مدت بین همسران تکنیک تصویر سازی است. در مورد آینده ای که می خواهید داشته باشید رویاپردازی کنید.  مثلا می توانید در مورد فرزند خود، خانه ی خود و حتی خودرو ای که می خواهید در آینده داشته باشید تصویر سازی کنید. بهتر است اتفاقات خوبی که در تصویر سازی شما رخ می دهد به دلیل شما باشد نه طرف مقابل.

مثلا اگر می خواهید در مورد این موضوع صحبت کنید که آینده یک خودروی خوب خواهید داشت بهتر است به شکلی این تصویر سازی صورت بگیرد که گویی شما این خودرو را تهیه می کنید ( مثلا به خاطر برنامه ها و اهدافی که دارید ثروتی بدست می آورید و در نتیجه می توانید خودرویی تهیه کنید). خودرو و ثروت فقط یک مثال است، خیلی تصویر های مثبت و لذت بخش دیگری نیز وجود دارد که می توانید ایجاد کنید و نشان دهید از سمت شما خواهد بود.

۱۱) مهارت های ارتباطی خود را تقویت کنید

همانطور که احتمالا خودتان نیز می دانید مهارت های ارتباطی یکی از عوامل موفقیت در هر گونه رابطه ای است، از روابط تجاری گرفته تا روابط عاشقانه. اولین نکته ای که باید در این باره بدانید این است که در مهارت های ارتباطی به خصوص ارتباط عاشقانه استفاده ی مثبت از کلمات بسیار اهمیت دارد و باید تا جایی که امکانش است از شکل منفی کلمات یا عبارات استفاده نکنید.

مثلا به جای” پدرم درآمد؛” بگوییم : “خیلی راحت نبود.” به جای “دستت درد نکنه “؛ بگوییم : “ممنون از محبتت، سلامت باشی.” به جای” ببخشید مزاحمتون شدم”؛ بگوییم : “از این که وقت خود را در اختیار من گذاشتید متشکرم.”به جای “گرفتارم”؛ بگوییم : ‌”در فرصت مناسب با شما خواهم بود.”به جای “دروغ نگو”؛ بگوییم : “راست می گی؟ راستی؟”. به جای “خدا بد نده”؛ بگوییم :” خدا سلامتی بده.”

به جای “قابل نداره”؛ بگوییم : “هدیه برای شما”. به جای “شکست خورده”؛ بگوییم :” با تجربه”. به جای “فقیر هستم”؛‌بگوییم : “ثروت کمی دارم”. به جای “بد نیستم”؛ بگوییم :‌ “خوب هستم”.

به جای “بدرد من نمی خورد”؛ بگوییم :” مناسب من نیست.” به جای “مشکل دارم”؛ بگوییم : “مسئله دارم.” به جای” جانم به لبم رسید”؛ بگوییم : “چندان هم راحت نبود”. به جای” فراموش نکنی”؛ بگوییم :” یادت باشه”. به جای” من مریض و غمگین نیستم”؛‌ بگوییم :‌ من سالم و با نشاط هستم. به جای” غم آخرت باشد”؛ بگوییم : شما را در شادی ها ببینم.

نکاتی که اشاره کردم راه کارها و اصول قطعی هستند که می توانند در حفظ و نگهداری روابط عاشقانه بین زن و مرد به خصوص پس از ازدواج میسر واقع شود و از جدایی و قطع رابطه جلوگیری کند. باز هم این نکته را تاکید می کنم که گرچه بازگشت به رابطه امکان پذیر است اما پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. پس به فکر حفظ رابطه ی عاشقانه ی خود باشید تا با مشکلات بعدی مواجه نشوید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک وب سایت ساده و معمولی نیست که اطلاعات معمولی در اختیار شما بگذارد بلکه مکانی است که شما را با تکنیک های موثر آشنا خواهد کرد که توسط علوم روانشناسی بدست آمده است و در قالبی مشخص، واضح و قابل فهم برایتان ارائه شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم شانس شما را برای عاشق کردن دیگران به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. فروش این کتاب به صورت تضمینی است و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

آیا می توان عشق از دست رفته را بازگرداند

چگونه یک رابطه ی سالم و موفق ایجاد کنیم

رابطه ی عاشقانه ی سالم

مراحل بهبود پس از جدایی و طلاق

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق خود کنم

ترمیم روابط عاشقانه

معرفی کتاب

1555 - Copy