در اولین قرار چه بگوییم

بهبود مهارت های ارتباطی

وقتی بهبود مهارت های ارتباطی در مسیر اشتباهی قرار می گیرد

صحبت کردن در مورد مهارت های ارتباطی مرسومی که همه ی ما با آن ها آشنا هستیم تنها وقتمان را تلف می کند. وبسایت های زیادی در اینترنت وجود دارد که به شما یاد می دهند چگونه شنونده ی خوبی باشید، چگونه ارتباط چشمی برقرار کنید و یا اینکه چگونه در یک مصاحبه ی شغلی مودب و مرتب حاضر شوید.

بسیاری از کتاب ها و وبسایت ها به اشتباه تصور می کنند مهارت های ارتباطی سطحی بوده و می توان با توصیه های سطح پایین و در مدت زمان کوتاه می توان آن ها را بهبود بخشید.

درست است که مهارت شنیداری خوب می تواند برای ارتباط برقرار کردن با دیگران کمک زیادی به شما بکند اما اگر بخواهید افراد را درک کرده و با آن ها معاشرت کنید نیاز به تکنیک های پیچیده تری دارید.

همه ی ما می دانیم که انسان ها پیچیده هستند و درک آن ها دشوار است؛ اکنون تصور کنید دو موجود پیچیده سعی داشته باشند با هم ارتباط برقرار کنند، چه اتفاقی می افتد؟ آیا یک توصیه ی سطحی مانند ” شنونده ی خوبی باشید” می تواند مهارت ارتباطی را بهبود ببخشد؟ البته که نه!

مهارت های ارتباط موثر چگونه به دست می آید

برای اینکه بتوانید مهارت های ارتباطی خود با دیگران را بهبود ببخشید باید ابتدا به درک عمیقی نسبت به خود و اطرافیانتان برسید. (نگاه کنید به چگونه خود و دیگران را بشناسیم )

تصور کنید فردی به دلیل کمبود عزت نفس علاقه ای به صحبت کردن نداشته باشد. اکنون در این شرایط اگر شما هم بخواهید شنونده باشید هر دو شما فقط سکوت می کنید و ارتباطتان خسته کننده خواهد بود.

کلید برخورداری از مهارت ارتباطی قوی و موثر این است که بتوانید شخصیت افراد را قبل از اینکه شروع به صحبت کردن بکنند تا حدودی تشخیص دهید. در اینجا من فقط به زبان بدن اشاره نمی کنم، شما باید از همه ی راهکارها و روش هایی که به شناخت شخصیت دیگران کمک می کند استفاده کرده تا بتوانید افراد را درک کنید و با آن ها ارتباط موثری داشته باشید.

برای بهبود مهارت های ارتباطی باید با افراد متفاوت عمل کنید

یکی از رایج ترین اشتباهات مردم این است که تصور می کنند برای بهبود مهارت ارتباطی می توانند توصیه های مشابهی را برای افراد مختلف به کار بگیرند و اگر با فردی طبق توصیه های خاصی عمل کردند همان توصیه ها را در مقابل فرد دیگری نیز اعمال کنند. این کار کاملا اشتباه است.

افراد با یکدیگر متفاوت هستند و باید روش های مختلفی را در مقابل افراد مختلف برای ارتباط برقرار کردن با آن ها به کار بگیرید.

مثلا بعضی مردم همیشه از دیگران انتقاد می کنند زیرا نگاهی منفی به زندگی دارند درحالی که بعضی دیگر به دلیل حس حسادت دیگران را نقد می کنند. در این شرایط هر دو دسته کار مشابهی ( انتقاد کردن ) انجام می دهند اما شما نمی توانید با یک روش مشابه به آن ها پاسخ دهید زیرا یک روش مشابه برای این دو دسته افراد موثر نیست و جواب نمی دهد.

بهبود مهارت های ارتباطی با یادگیری مهارت های ارتباطی غیر متعارف

بعضی از مهارت های ارتباطی غیر متعارف شامل زبان بدن ( نه فقط ارتباط چشمی و حالت بدن)، شخصیت شناسی و یا چهره خوانی است. مهارت های ارتباطی مرسوم می تواند حالت عاطفی شخص مانند ترس، خجالت، احساس گناه، اعتماد به نفس و مواردی از این قبیل را مشخص کند. در حالی که تکنیک های جدید به شما کمک می کند بیش از ده ویژگی شخصیتی طرف مقابلتان را فقط با توجه به اعضای چهره اش تشخیص دهید.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما برگشت داده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه هر فردی را تحت تاثیر قرار دهیم

در اولین قرار چه بگوییم

چگونه دیگران را متقاعد کنیم

دلایل طلاق: ارتباطات ضعیف

ارتباط برقرار کردن از دیدگاه روانشناسی

شما احتملا با جستجوی یکی از عبارات زیر به این مقاله رسیده اید:

انواع مهارت های ارتباطی. تعریف مهارت های ارتباطی. مهارت های ارتباطی چیست. مهارت های ارتباطی pdf. مهارت های ارتباطی ppt. مهارتهای ارتباطی. مهارتهای ارتباطی موثر. کتاب مهارت های ارتباطی