چرا مردم عاشق  افراد بد رفتار  می شوند؟

چرا مردم عاشق افرادی می شوند که تعهد در زندگی آن ها جایی ندارد؟

چرا مردم به کسانی جذب می شوندکه آن ها را رد کرده و با آن ها بدرفتاری می کنند؟

چرا زنان عبور از یک فرد غیر قابل دسترس را غیر ممکن می بینند؟

هدف اصلی رابطه ی عاطفی ساختن زندگی بهتر برای هر دو طرف رابطه می باشد پس چرا بعضی افراد اصرار به حفظ روابطی دارند که باعث تحلیل رفتن احساساتشان می شوند؟

همانطور که قبلا نیز توضیح داده ام برای ما انسان ها بسیار سخت است که بتوانیم با وجود مسائلی که نمی دانیم به ذهن خود آرامش بدهیم. انسان ها برای حل مسائل پیچیده و مرموز و توضیح آنها کنجکاو هستند حتی اگر این مسائل به زندگی آنها مربوط نباشد. چه می شود اگر یک سوال ساده به مسئله ای مرموز در زندگی ما تبدیل شود و زندگیمان را تحت تاثیر قرار دهد؟ آیا برای پیدا کردن جواب مشتاق نخواهیم شد؟

وقتی به فردی که از تعهد می ترسد علاقه مند شویم دقیقا همین اتفاق می افتد. بعد از آن همیشه این سوال را از خود می پرسیم که “آیا او واقعا مرا دوست دارد یا نه” و این سوال مانند رازی ما را دیوانه می کند.

ترس از تعهد با مهربان بودن، توجه و عشق شروع می شود. زمانی که این موارد جدی شوند طرف مقابل خودش را کنار کشیده و رفتارهایی از خود نشان می دهند که قابل توضیح نیست(مثل جواب دادن به تلفن برای مدت طولانی یا توجه کمتر یا حتی ناپدید شدن برای چندروز).

کسی که با ترس از تعهد عاشق شود همواره خودش را سردرگم می یابد زیرا احساساتش متضاد بوده و با هم سازگار نیستند.  چگونه می توان احساسات کسی را که گاهی از خود عشق عمیق نشان داده و گاهی اصلا اهمیت نمی دهد توضیح داد.

در نتیجه ی این احساسات متضاد این افکار به ذهن فرد حمله می کنند:

آیا او تاکنون مرا دوست داشته است؟ : این افراد نسبت به علاقه ی فرد مقابلشان دچار سردرگمی می شوند و دائما این سوال را از خودشان می پرسند که آیا طرف مقابلشان او را دوست داشته یا به او دروغ گفته است. اگر به این سوال جواب منفی بدهند اعتماد به نفسشان آسیب می بیند در نتیجه ترجیح می دهند برای گرفتن جواب مثبت به این سوال به رابطه  ی بدشان ادامه دهند.

چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ : همانطور که پیشتر هم توضیح دادم هنگامی که مسئله ای را بارها و بارها به خود یادآوری کنیم باور ما نسبت به آن مسئله قوی تر خواهد شد(تکنیک تکرار). هنگامی که شخصی دائما نسبت به علاقه ی فردی که از تعهد می ترسد نگران باشد این فکر بارها در ذهن او تکرار شده و باعث می شود بیشتر به آن فرد جذب شود.(نگاه کنید به برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه)

پذیرفتن چالش:  این قسمت معمولا در سطح ناخودآگاه اتفاق می افتد یعنی افراد از وجود آن آگاه نیستند. بسیاری از مردم  تلاش می کنند فردی که از تعهد می ترسد را عاشق خود کرده و با این کار خود را به دیگران ثابت کنند. در نتیجه برای رسیدن به هدفشان در رابطه باقی می مانند. به نظر می رسد پاداش این کار برای آن ها افزایش اعتماد به نفس باشد.

حقیقت این روابط :

اگر کسی شما را دوست داشته باشد هیچ وقت نسبت به شما ریسک نکرده و شما را ازدست نخواهد داد. اگر فردی باعث شود چنین افکاری به سراغتان بیاید بدانید که برای شما اهمیت زیادی قائل نیست. البته این بدان معنی نیست که اصلا به شما اهمیت ندهد اما این اهمیت به اندازه ای نیست که برای پایداری رابطه تان تلاش کند.

از آنجا که این شخص نسبت به شما مطمئن نیست همواره منتظر فرصت ها ی دیگری خواهد بود و حتی اگر با او ازدواج کردید نمی توانید مطمئن باشید که او تنها به شما را می بیند به همین دلیل است که در چنین روابطی خیانت کردن بسیار معمول و رایج است. زیرا طرف مقابل شما نسبت به رابطه تان  اطمینان نداشته و در نتیجه فرصت های دیگری را که برایش پیش می آید از دست نخواهد داد.

این مقاله را با توصیه های تندی پایان دادم زیرا شما باید درک کنید که چنین افرادی به شما اهمیت نمی دهند پس به جای آنکه چندسال زجر بکشید و رابطه تان را پایان دهید همین امروز برای پایان این رابطه اقدام کنید و این درد و رنج را به جای چندین سال یک یا دو هفته به جان بخرید.(نگاه کنید به چرا باید به رابطه تان پایان دهید)

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش برای افرادی که قصد سوء استفاده از این مطالب را دارند نوشته نشده است پس اگر هدف شما سوءاستفاده از دیگران است لطفا از این سایت خارج شوید. سایت نویت بینش یک سایت پزشکی یا یک دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی روانشناختی و علمی است که به شما کمک می کند درک بهتری از خود و دیگران بدست آورید و از این آگاهی برای بهبود روابط و مهارت های ارتباطی و به صورت کلی جهت ارتقای کیفیت زندگی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید قوی ترین صلاح شما دانش شما است.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چرا مردها ازدواج نمی کنند

درمان ترس از ازدواج

علت کم شدن علاقه به همسر

جذب مرد مناسب برای ازدواج

ازدواج سفید؛ آزادی سیاه