تاثیر اطرافیان در زندگی زوجین

چند مرتبه همسرتان به دلیل چیزی که از اطرفیانش در مورد تان شنیده با شما اختلاف پیدا کرده است؟

چند بار متوجه شدید با وجود اینکه با همسرتان به خوبی رفتار کرده بودید شما را پیش خود فراخوانده و شروع به جر و بحث با شما کرده است؟

چه دوست داشته باشید چه نه، ما انسان ها تمایل داریم چیزی که اطرافیان، والدین یا دوستان مان در مورد مان می گونید باور کنیم به خصوص اگر نظر خود را به شکل نصیحت بیان کنند. یک نظر کوتاه مثل ” فکر می کنم همسرت به اندازه ی کافی برایت وقت نمی گذارد؟” می تواند باعث حساسیت و شروع یک دعوای بزرگ به دلیل مسئله ای شود که قبلا هرگز آزار دهنده نبوده است.

برنامه ریزی ذهن

حتی اگر در ابتدا حرفهای دیگران را باور نداشته باشیم ، چنانچه همان توصیه بارها و بارها تکرار شود دیر یا زود آن را باور خواهیم کرد و در زندگی مشترک مان تاثیر خواهند گذاشت.

پس از این که حرف های اطرافیان خود را باور کردیم شروع به موضع گیری در برابر عشق خود می کنیم و با لحنی عصبانی درخواست هایمان را بیان می کنیم که در نتیجه باعث می شود شرایط از قبل هم پیچیده تر شود ( نگاه کنید به برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه).

برخی افراد ممکن است حتی به دلیل تاثیراتی که اطرافیان بر زندگی زناشویی و مشترک شان گذاشته اند، قطع رابطه کنند. فاروق رضوان در کتاب ” راهنمای نهایی برای حفظ یک رابطه ی سالم” توضیح داده است چگونه رابطه ی بین شما و اطرافیان عشق تان می تواند در حفظ یک رابطه ی سالم تاثیرگذار باشد.

از نفرین های روانی بر حذر باشید

نفرین روانی اصطلاحی است که برای اشاره به این موضوع ابداع کرده ام: وقتی فردی یک جمله ی منفی به شما می گوید ممکن است آنقدر به فکر کردن به آن ادامه دهید تا به واقعیت بپیوندد.

تصور کنید یکی از دوستان شما بگوید از نظر او همسر شما صادق نیست. در چنین حالتی ممکن است ذهن تان سرشار از شک و افکار منفی گردد، افکاری که با برداشت های غلط شما تغذیه می شود و در نتیجه به نظرتان خیلی واقعی می آیند.

همان طور که قبلا اشاره کرده ام باورهای ما را برداشت های ما شکل می دهد. ذهن شما ممکن است مسائل را به گونه ای تحریف کند که وقایع زندگی را به شکل دیگری درک کنید تا به شما ثابت کند این جمله کاملا درست است

موفقیت در زندگی مشترک

برای جلوگیری از این مشکل و موفقیت در زندگی مشترک و حفظ یک رابطه ی سالم باید مطمعن شوید رابطه بین شما و عشق تان بسیار قوی تر از رابطه وی با اطرفیانش است.

مسئله ی دیگر این است که به جای دوری از دوستان عشق خود باید با آن ها در تماس باشید. اگر موفق شوید آن ها را به خود علاقه مند کنید ، به جای برنامه ریزی منفی که ممکن است انجام دهند، هر لحظه با نظرات مثبتی که درباره ی شما به عشق تان می دهند سعی می کنند تا رابطه تان را بهتر کنند.

در نهایت باز بودن شخصیت و داشتن صداقت میتواند در افزایش سلامت و استحکام رابطه ی بین شما کمک شایانی کند. هرگز دروغ نگویید، هرگز چیزی را پنهان نکنید و همیشه با یکدیگر به لحاظ شخصیتی باز باشید. این نکته به شما کمک می کند تا رابطه ی صمیمانه محکمی داشته باشید که به راحتی با نظرات اطرافیان تخریب نمی شود. ( نگاه کنید به شخصیت باز در روابط عاطفی.)

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک وبسایت ساده و معمولی نیست که اطلاعات سطح پایینی در اختیار شما بگذارد بلکه مکانی است که شما را با تکنیک های موثر آشنا خواهد کرد که توسط علوم روانشناسی بدست آمده است و در قالبی مشخص، واضح و قابل فهم برایتان ارائه شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم شانس شما را برای عاشق کردن دیگران به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. فروش این کتاب به صورت تضمینی است و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه یک رابطه ی سالم و موفق ایجاد کنیم

رابطه ی عاشقانه ی سالم

چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود صحبت کنیم

درمان ترس از ازدواج

بیست روش قطعی برای عاشق کردن

راهنمای نهایی برای بازگرداندن عشق از دست رفته

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق خود کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy