راه های عاشق کردن دیگران

به نظر می رسد مهم ترین مسئله برای کشف راه های عاشق کردن دیگران این است که ابتدا دلیل عاشق شدن را درک کنیم. اما در حقیقت همه مردم به دلایل بسیار متفاوتی درگیر عشق می شوند و نمی توان یک دلیل جامع برای عاشق کردن دیگران پیدا کرد. مثلا ممکن است یک نفر شخصی را در اتوبوس ببیند و به سرعت عاشق او شود، در حالی که فرد دیگری به ماه ها شناخت برای عاشق شدن نیاز داشته باشد. بدتر اینکه طبق نظریات علمی حتی مسائلی بسیار سطحی نیز می تواند عاملی تعیین کننده در عاشق شدن افراد باشد.(نگاه کنید به چرا عاشق می شویم ( بر اساس روانشناسی عشق))

به عنوان مثال، علم نشان داده است که داشتن چهره متقارن می تواند کسی را در عرض یک ثانیه دلباخته شما کند. این یک مسئله ی غریزی است چون انسان ها به دلایل عجیبی جذب افراد خوش قیافه می شوند. نظریه پردازان به این باورند که دلیل جذب انسان ها به افراد خوش قیافه این است که این افراد می توانند فرزندان خوش قیافه ای به دنیا بیاورند! حتی اگر فرزندی نخواهید، این غریزه به صورت ناخودآگاه بخشی از شما است و باعث می شود دیگران را براساس اولویت های زیست شناختی خود قضاوت کنید.

موارد دیگری که به سادگی قابل کنترل نیستند شامل محل زندگی، محل کار و ژن شماست. تحقیقات نشان داده است که همه اینها در عاشق کردن دیگران تاثیرگذار هستند.

بنابراین در این مقاله، هنگامی که از “عاشق شدن” صحبت می کنیم درواقع منظور مسائل زیست شناختی و غیر قابل کنترل نیست بلکه وادار کردن طرف مقابل به این باور است: ” می خواهم بقیه زندگی خود را با این فرد سپری کنم.” ایجاد چنین تفکری در فردی که دوستش دارید ممکن است حتی اگر در آغاز شما را جذاب تصور نکرده باشد. اگر بتوانید تصور زندگی با خود را در دیگران ایجاد کنید ، آن ها را عاشق و دلباخته خود خواهید ساخت

اکنون سوال این است که چگونه می توانیم باور به عاشق بودن را در ذهن طرف مقابل خود ایجاد کنیم؟ در اینجا ۱۵ مورد وجود دارد که می توانید آن را امتحان کنید:

 • سوالات درست بپرسید

آیا می خواهید با ایجاد یک مکالمه به دیگران نشان دهید که چقدر عالی هستید؟ پس سوالات درست بپرسید؛ سوالاتی که شور و هیجان برای برقراری ارتباط با شما در آن ها ایجاد کند. مکالمه را درمحور موضوعاتی ایجاد کنید که به واسطه آن ها دیگران شما را به عنوان فردی با مهارت های ارتباطی بالا بشناسند و بدانند می توانند این ارتباط را برای مدت طولانی حفظ کنند.

 • به چشمان دیگران نگاه کنید

مطالعات نشان داده اند خیره شدن به چشمان افراد تاثیر زیادی در عاشق کردن آن ها می گذارد. در مورد مدت زمان انجام این کار نظرات مختلفی وجود دارد اما به نظر می رسد ۱۰ دقیقه برای ایجاد نوع خاصی از صمیمیت کافی است، به خصوص اگر با سوالات صحیحی همراه باشد که در موردش صحبت کردیم.

 • کاری کنید فرد به اندازه کافی احساس راحتی کند تا آسیب پذیر شود

وقتی کسی در اطراف شما آسیب پذیر است (نه به خاطر شما)، فرصتی برای به دست آوردن او پیدا می کند. شاید به همین دلیل است که بیشتر مردان فرد مورد علاقه شان را برای دیدن یک فیلم ترسناک دعوت می کنند. چنین قرار ملاقاتی آن ها را در یک وضعیت آسیب پذیر قرار می دهد زیرا باعث می شود نیاز به محافظت در آنها ایجاد شود. در هر صورت، اگر بتوانید کسی را در موقعیتی قرار دهید که به شما وابسته شده یا به حمایت و مراقبت شما نیاز داشته باشد، پیوند محکم تری ایجاد کرده اید و احتمال جذب شدن آن افراد بیشتر است..

 • بازتاب شخص مورد علاقه خود شوید.

در ان ال پی به این تکنیک همگامی می گویند. همگامی به معنای بازتاب حرکات، نگرش ها و گفتار شخص مقابل می باشد و اغلب در مورد کسانی که به آن ها علاقه داریم اتفاق می افتد. به یک مثال در این باره توجه کنید: یکی از دوستان من در یکی از شهرهای شمالی متولد شد و وقتی به سن بزرگسالی رسیدن به کشوری دیگر با زبانی متفاوت مهاجرت کرد اما لهجه ی خود را همچنان حفظ کرده بود. همین امر باعث شد فردی را که هم زبان و هم فرهنگ خود بود خیلی سریع جذب کرده و به خود علاقه مند کند.

تصور کنید در کشور غریبی هستید که هیچ کس نه زبان و نه فرهنگ شما را نمی شناسد سپس با فردی آشنا می شوید که دقیقا با زبان شما و با لهجه ی شما سخن بگوید. چه احساسی پیدا خواهید کرد؟ قطعا به اون جذب می شوید.

شما می توانید با این تکنیک ساده خودتان را با فردی که در پی عشق او هستید همسان کنید و از شباهت هایتان برای نزدیکی بیشتر به او استفاده کنید

 • حس تنهایی آن ها را درمان کنید

یکی از بزرگترین دلایلی که  انسان ها در پی کسی برای عاشق شدن می باشند، درمان تنهایی شان است. فردی که با او رو به رو می شوید ممکن است درون خودش خوشحال باشد، اما این امکان نیز وجود دارد که از بعضی جهات احساس تنهایی کند. اگر بتوانید تنهایی او را درمان کنی این احتمال وجود دارد شما را به عنوان شخصی  ببیند که می خواهد در اطرافش باشید.

به عنوان مثال، زمان هایی که بیشتر احساس تنهایی می کنند در دسترس شان باشید؛ زمان هایی مانند تعطیلات، تولدها و یا روزهایی که یادآور خاطرات تلخ هستند. علاوه بر این، اگر او به دلیل تنهایی اش با شما تماس، کاری کنید که به او حس خوبی منتقل شود. تنهایی اش را با کارهایی سرگرم کننده و هیجان انگیز  مانند پیشنهاد سفر یا دورهمی دوستانه ای که او را هیجان زده می کند، جایگزین کنید

 • او را بخندانید

یکی از راه های توصیه شده برای پیشرفت هر رابطه ای در زندگی این است که کاری کنید فرد موردنظرتان بخندد. دلیل آن واضح است؛ خنده این قدرت را دارد که احساس  دلبستگی و علاقه ای عمیق را در عشق تان ارتقا دهد. همچنین خنده بر مواد شیمیایی خاصی که در بدن انسان باعث شادی یا ناراحتی می شوند تاثیر می گذارد؛ اندورفین ها را (احساس خوب) آزاد کرده و  کورتیزول را (حس بد) کاهش می دهد

به عبارت دیگر، برای هر شخصی جدا از وضعیتی که در آن قرار دارد یا مشکلی که در آن است خنده باعث می شود احساس خیلی خوبی داشته باشد. اگر قدرت سرحال کردن و شاداب ساختن دیگران را داشته باشید بنابراین عاشق کردن دیگران برای شما بسیار ساده خواهد شد.

 • روی ظاهرتان کار کنید

اکثر مردم قبول دارند اگر کسی عرفاً جذاب باشد، به سادگی عاشق او خواهند شد. اما حقیقت این است  برای به دست آوردن کسی نیازی نیست که جذابیتی مطابق عرف داشته باشید. برخی از عناصر خاص ظاهری شما قابل کنترل و برخی دیگر غیر قابل کنترل هستند.

به عنوان مثال شما می توانید مدل موهای خود را تغییر داده، لباس های مختلف بپوشید یا شکل بدن خود را عوض کنید. گرچه این ها مسائل سطحی هستند ولی هرکدام نقش مهمی در شکل گیری احساس دیگران به شما بازی می کنند. چنین اقدامات ساده ای نسبت به ظاهرتان، علی رغم وجود ویژگی هایی که خارج از کنترل شماست می توانند هر شخصی را جذب شما کنند

 • در مورد احساساتتان آگاه باشید

گاهی اوقات فردی که به او علاقه دارید حتی فکرش را هم نمی کند که نگاه شما به او بیشتر از یک دوست است. اگر از رد شدن ترسیده اید، درواقع هیچ دلیلی برای جذب شدن طرف مقابل خود ایجاد نکرده اید و در نتیجه شخصی که عاشقش هستید هیچ نوع احساس عاشقانه ای نسبت به شما پیدا نمی کند. اگر صادقانه احساس خود را بازگو کنید باعث می شوید یک دید جدید در طرف مقابل ایجاد شود. البته بیان احساسات هم زمان مناسبی نیاز دارد و وقتی باید صورت بگیرد که در طرف مقابل نیز نشانه هایی از جذب شدن وجود داشته باشد یا حداقل از ارتباط برقرار کردن با شما لذت ببرد.

مردی به یک خانم علاقه مند شده بود بدون اینکه آن خانم متوجه این موضوع شود. آن ها همشه در مهمانی های مشترکی دعوت بودند و با اینکه آن مرد دیوانه وار به او علاقه مند بود اما هیچگاه علاقه اش را به او ابراز نمی کرد. در نهایت وقتی آن مرد برای ابراز علاقه اش اقدام کرد، آن خانم متوجه شد که به شدت مجذوب او شده است و خیلی زود عاشق یکدیگر شدند.

 • گاهی کنار بکشید

یکی از راه هایی که فردی را گرفتار عشق شما می کند فاصله گرفتن در زمانی است که به شما احساس نیاز می کند. هر فردی به موقعیت و شرایطی نیاز دارد تا بتواند ویژگی های مثبت شما را ارزیابی کند؛ ویژگی های مثبتی که برای جذاب است. هنگامی که بیش از حد رو در روی کسی قرار بگیرید، او دیگر نمی تواند خودش را در این موقعیت قرار دهد. تا حدی کنار کشیدن فضای کافی در اختیار طرف مقابل قرار می دهد تا از تمرکز روی نیازمندی های شما دست برداشته و به جای آن روی چیزهایی که می توانید در اختیارشان قرار دهید تمرکز کند.

این موضوع به معنای بی محلی کردن و بی توجهی نیست چرا که این موضوع می تواند باعث دور شدن طرف مقابل شما شود اما اگر گاهی او را رها کنید ( البته با عذر موجه) باعث می شوید طرفتان دلتنگ شما شده و تمایل بیشتری به دیدار با شما پیدا کند. این دوری ممکن است دو روز یا چندهفته به طول بینجامد.

برای شروع، سعی کنید زمان کمتری را صرف صحبت کردن یا ملاقات با او کنید. لازم نیست به طور کامل ارتباطتان را قطع کنید. در واقع قطع کامل ارتباط کمی عجیب به نطر می رسد و نباید اینگونه برخورد کنید. فقط کمی خودتان را مشغول نشان دهید. اگر متوجه شدید که تمایل بیشتری در وی ایجاد شده است که شما را ملاقات کند بدانید موفق به ایجاد یک رابطه ی بلند مدت شده اید و این زمان بهترین فرصت برای خواستگاری و ازدواج است.

 • بخشی از روال زندگی آن ها شوید

همه ما به سمت چیزهایی گرایش داریم که بخشی از روال زندگیمان هستند؛ در حقیقت، چنین بخش هایی تقریبا یک ضرورت در زندگی ما به حساب می آیند و زمانی که این بخش ها را از دست بدهیم احساس عجیبی به سراغمان می آید. ما به سادگی و بدون هیچ مقاومت و استرس هر روز درگیر مسائل روزانه خود هستیم. این درگیری باعث تخلیه و از دست رفتن انرژی مان نمی شود و در عوض باعث می شود حس کامل شدن پیدا کنیم. این مسئله برای من بهترین و کاملترین دستورالعمل عشق است ! اگر بتوانید بخشی از زندگی روزانه شخصی بشوید، در نتیجه می توانید بخش مهمی از زندگی او به حسابی بیایید.

با قرار های ساده برای صرف ناهار و شام شروع کنید. سپس یک برنامه ی ساده مثلا برای آخر هفته ها ایجاد کنید. خیلی زود طرف مقابل تان به این روال عادت کرده و دیگر آخر هفته ها را نمی تواند بدون شما سپری کند.

 

 • انرژی خود را افزایش دهید

اگر می خواهید کسی به شما عشق بورزد باید انرژی خود را در سطح انرژی لازم برای عشق افزایش دهید. این موضوع کاملا علی است. هنگامی که شما شاد و خوشحال باشید انرژی بسیاری بهتر و جذب کننده تری خواهید داشت نسبت به زمانی که ناراحت، افسرده، معترض، عصبانی و یا در حالت قهر به سر می برید.

اگر چنین انرژی قدرتمندی در خود ایجاد کنید که از احساسات مثبت شما و اعتماد به نفس تان ناشی می شود خیلی زودت متوجه ی جذابیت فوق العاده خود می شوید که باعث می شود شانس شما برای عاشق کردن دیگران افزایش پیدا کند.

 • از رابطه جنسی پرهیز کنید

برقرار کردن روابط جنسی تا قبل از ادواج مضرات بسیاری دارد که یکی از این موارد سرد کردن طرف مقابل می باشد. هر چقدر بیشتر جذابیت های جنسی شما برای طرف مقابل تان پنهان باشد، باعث می شوید کنجکاوی بیشتری در وی ایجاد شده و در نتیجه بیشتر به سمت تان جذب شود. همچنین باعث می شوید خود را فردی مومن و با ایمان نشان داده که خود عاملی اساسی بر ایجاد جذابیت است.

 

 • هیجان انگیز زندگی کنید

اگر روزهایتان را باکسی که شخصیت خسته کنده ای داشته باشد بگذرانید زندگیتان نیز بسیار کسل کننده خواهد شد اما اگر با فردی جسور، ماجراجو و پر جنب و جوش وقت بگذرانید هر روز برای شما ارزشمند می شود.

بنابراین، در مورد زندگی خود پرشور باشید و هر روز برای تان ارزش داشته باشد. اگر شخصی هستید که علی رغم اتفاقاتی که رخ می دهد همیشه زندگی هیجان انگیری دارید و قدر تک تک  لحظات زندگی خود را می دانید پس عاشق کردن دیگران برای شما بسیار ساده خواهد بود.

 

 • اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید

اعتماد به نفس به شما کمک خواهد کرد تا همه چیز را بهتر و در سطح بالاتری انجام دهید. اعتماد به نفس به شما کمک می کند تبدیل به همان فردی شوید که خودتان می خواهید و از خودتان راضی باشید. در نتیجه هنگامی که از خودتان راضی باشید دیگران نیز از شما راضی خواهند بود. وقتی خودتان نمی توانید خود  را خوشحال و راضی نگاه دارید چگونه توقع دارید دیگران باور کنند می توانید آن ها را خوشحال و راضی کنید.

اعتماد به نفس جذاب، قابل تحسین و زیبا است. اعتماد به نفس باعث می شود فردی به نظر برسید که  می تواند دوران سخت را پایان داده و همه چیز را حل کند. به طور خلاصه، پرورش اعتماد به نفس  یکی از عالی ترین راه های عاشق کردن دیگران است (مراجعه کنید به چگونه در خود شجاعت و اعتماد به نفس ایجاد کنیم)

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوی بینش بزرگترین منبع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی برای کتاب را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

مثال برای عاشق کردن دیگران

پیام برای عاشق کردن از راه دور

آیا اگر شخصی به ما علاقه ای نداشته باشد می توانیم به خود جذبش کنیم

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

۴ حرکت ساده برای برگرداندن عشق از دست رفته

ترمیم روابط عاشقانه