عشق می تواند یک انتخاب باشد

توضیح برنامه ریزی ضمیر ناخودآکاه

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه عملی است که در نتیجه ی تکرار زیاد باعث ایجاد یک باور جدید در ذهن شما می شود. البته من در مورد تکرار موارد و شواهدی که به آن باور ندارید صحبت نمی کنم.

مثلا اگر یک تلفن همراه جدید بخرید و آن را دوست داشته باشید هربار که در مورد مزایای آن صحبت می کنید علاقه تان به آن بیشتر می شود. هربار که به تلفن همراه خود نگاه می کنید تمایل شما برای وابستگی به آن بیشتر می شود.

ضمیر ناخودآگاه دقیقا به همین شکل عمل می کند. تکرار یک باور و بارها و بارها در معرض چیزی قرار گرفتن باعث می شود نسبت به آن هیچ مقاومت درونی نداشته باشید.

برنامه ریزی ضمیر ناخودآکاه چه ارتباطی با عشق دارد؟

گاهی اوقات کسی را میبینیم و کمی به او جذب می شویم. اما ممکن است این جذب شدن آنقدر قوی نباشد که به ما انگیزه دهد یک قدم جدی برداریم.

اما هرچه بیشتر در مورد او صحبت می کنیم، عکس های او را می بینیم و حتی نگاه خیره ی خود را از او می دزدیم بیشتر به او جذب می شویم. در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق کنیم گفتم در بسیاری از موارد بدون اینکه متوجه باشیم ذهن خود را برنامه ریزی می کنیم که عاشق شویم. (نگاه کنید به برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه)

در چنین مواردی جذب شدن اولیه به این فرد انتخاب شما نیست، اما ادامه دادن به فکر کردن به او تا زمانی که این احساسات اولیه به عشق تبدیل شود کاملا انتخاب شما است.

در مقاله ی تکنیک اثر مجاورت برای افزایش جذابیت توضیح دادم ما معمولا به افرادی که اغلب می بینیم جذب می شویم. درواقع دیدن این فرد همان عمل برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه است.

بنابراین اگر نمی توانید یا نمی خواهید رابطه ی عاطفی داشته باشید خیلی مهم است از فردی که کمی به او جذب شده اید دور شوید.

وقتی ازدواج کرده اید

وقتی ازدواج کرده باشید هم همین اتفاق می افتد. شما  می توانید انتخاب کنید همسرتان را دوست داشته باشید یا می توانید به دنبال تمایلات ناخواسته ی خود بروید و خیانتکار شوید.

ضمیر ناخودآگاه می تواند خواسته های غیر اخلاقی داشته باشد. فرد می تواند به طور آگاهانه این خواسته ها را کنترل کرده یا به آن ها بها دهد و خیانت کند.

دوست داشتن همسرتان و خیانت به او نیز یک انتخاب است. درواقع به ضمیر ناخودآگاهتان اجازه می دهید هرکاری می خواهد انجام دهد. به طور خلاصه همه چیز به انتخاب اولیه ی شما ربط دارد.

بهبودی

بسیاری از مردم نمی توانند بعد از شکست عشقی بهبودی خود را به دست آورند زیرا همچنان به عشق سابق خود فکر کرده و در مورد او رویا پردازی می کنند. هرچقدر بیشتر به عشق سابق خود فکر کنید سخت تر می توانید از او بگذرید. (نگاه کنید به چرا مردم در مورد عشق قدیمی خود حرف می زنند)

بهبودی نیز می تواند یک انتخاب باشد. تفاوت زیادی بین دور کردن افکار ناخواسته و بها دادن به آن ها وجود دارد. وقتی تصمیم بگیرید فردی را فراموش کنید ضمیر ناخودآگاه به شما کمک می کند اما ابتدا باید این تصمیم از جانب شما جدی باشد.

به طور خلاصه: عشق، نفرت و هر احساسی بین شما و طرف مقابلتان می تواند یک انتخاب باشد.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت  نوین بینش به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. اطلاعاتی که به زبانی ساده و روان نوشته شده است. سایت نوی بینش بزرگترین منبع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چرا عاشق می شویم ( بر اساس روانشناسی عشق)

روانشناسی عشق

۴ دلیل بنیادین در عاشق شدن

عشق و برطرف کردن نیازهای روانی

چگونه معیارهای الگوی عشق خود را بشناسیم

راهنمای نهایی برای بازگرداندن عشق از دست رفته