چرا افرادی که ما را نادیده می گیرند دنبال می کنیم

چرا آن ها؟

این موضوع عجیب نیست؟

افرادی که ما را نادیده می گیرند و رد می کنند دنبال کرده و افرادی را که دوستمان دارند رد می کنیم.

چرا افرادی که دوستمان ندارند برایمان جذاب تر هستند؟

آیا توضیحی برای این موضوع وجود دارد؟

خوششبختانه بله، روانشناسی برای این موضوع توضیحی دارد.

آن ها با ارزش تر به نظر می رسند

بیشتر رفتارهایی که توضیحی ندارند به شیوه ی عملکرد مغز مربوط می شوند. مغز ما انسان ها باور دارد هرچیز غیر قابل دسترسی با ارزش است. می دانید چرا مغازه دار ها برای فروش بیشتر از حراج های کوتاه مدت استفاده می کنند؟

آن ها می دانند اگر مردم متوجه شوند چیزی که می خواهند در حال تمام شدن است بیشتر برای خرید آن انگیزه خواهند داشت. در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توضیح دادم افرادی که ما را دوست ندارند برایمان جذاب تر به نظر می رسند زیرا تصور می کنیم آن ها با ارزش تر هستند.

اگر فردی ما را رد کند پس گزینه های زیادی اطرافش دارد درست است؟ مغز ما دقیقا چنین طرز فکری دارد.

ما به دلیل احساس ناامنی به دنبال تایید شدن هستیم

هر فردی در دنیا نسبت به مسائلی احساس ناامنی می کند. وقتی به دنبال تایید شدن توسط دیگران باشیم درواقع می خواهیم مطمئن شویم دیگران حتی با عیب هایی که نسبت به آن ها احساس ناامنی می کنیم ما را می پذیرند.

وقتی فردی ما را رد می کند اولین چیزی که به ذهنمان می رسد احساس ناامنی است. مثلا وقتی فردی یک مرد کوتاه قد را رد کند اولین چیزی که به ذهنش می رسد قد او می باشد.

ما می خواهیم تایید دیگران را نسبت به چیزهایی که در مورد خودمان دوست نداریم به دست آوریم و برای آن تلاش می کنیم. وقتی فردی ما را رد می کند باعث می شود ترس هایی را که در مورد خود دوست نداریم تایید شوند. (نگاه کنید به درمان ترس از رد شدن)

و چون هیچ کس نمی خواهد با عیب و نقص باشد فردی را که دوستمان ندارد دنبال می کنیم تا شانس دیگری به خود بدهیم.

یک بار دیگر به مثال مرد کوتاه قد برگردیم، البته کوتاه قد بودن چیز بدی نیست اما بسیاری از مردهای کوتاه قد این موضوع را یک مشکل بزرگ می دانند. این مرد سعی می کند تایید افرادی که او را نادیده می گیرند به دست آورد تا به خودش ثابت شود با وجود قد کوتاه هنوز هم جذاب است.

این یک چالش است

افراد بسیاری به خصوص کسانی که به دنبال چالش هستند برای برنده شدن این چالش کسانی که آن ها را نادیده می گیرند دنبال می کنند. زن ها هنگام برخورد با مردان بد و خودشیفته چنین تلاشی می کنند اما معمولا شکست می خورند.

سوال مهمی که چنین افرادی باید از خود بپرسند این است: آیا دنبال کردن فردی که آن ها را رد می کنند به آن ها کمکی می کند یا تنها باعث سرافکندگی بیشترشان می شود؟

دنبال کردن فردی که به شما اهمیت نمی دهد باعث از بین رفتن اعتماد به نفستان شده و مشکلات بزرگتری به جا می گذارد.

مرز باریکی بین اینکه نخواهید فردی را از دست دهید یا رفتاری غیر منطقی به دلیل احساس ناامنی داشته باشید وجود دارد. همه ی ما در مورد مسائلی احساس ناامنی می کنیم اما نباید اجازه دهید این احساس ناامنی شما را کنترل کند.

 

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش برای افرادی که قصد سوء استفاده از این مطالب را دارند نوشته نشده است پس اگر هدف شما سوءاستفاده از دیگران است لطفا از این سایت خارج شوید. سایت نویت بینش یک سایت پزشکی یا یک دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی روانشناختی و علمی است که به شما کمک می کند درک بهتری از خود و دیگران بدست آورید و از این آگاهی برای بهبود روابط و مهارت های ارتباطی و به صورت کلی جهت ارتقای کیفیت زندگی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید قوی ترین صلاح شما دانش شما است.

مطالب موجود در سایت نوین بینش کاملا اختصاصی بوده و در هیچ سایت وبلاگ دیگری وجود ندارند غیر از اینکه از سایت نوین بینش کپی شده باشند. آخرین و جدید ترین مطالب روانشناسی را می توایند در صحفه ی اول ( خانه) مشاهده کنید. همه مطالب و تکنیک های این سایت بر اساس تحقیقات و پژوهش های نویسنده ی سایت صورت گرفته و کاملا موثر می باشند. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می کند دیگران را شدیدا به خود علاقه مند و وابسته کنید و یا هزینه ی پرداختی به شما باز بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهید بیشتر بدانید؟

چرا وابسته می شویم – وابستگی به عشق

آیا عشق از دست رفته را می توان بازگرداند

تکنیک های nlp عشق

بازگشت به رابطه تمام شده

جذب کردن فردی که به ما علاقه ندارد

چگونه دیگران را متقاعد کنیم