چرا به افرادی که شبیه پدر و مادرمان هستند جذب می شویم

پدر و مادر چگونه بر ما تاثیر می گذارند

چرا افراد عاشق کسانی می شوند که آن ها را به یاد پدر و مادرشان می اندازند؟

چرا گاهی اوقات برعکس این اتفاق می افتد؟

چرا بعضی مردم عاشق کسانی می شوند که شبیه پدر و مادرشان نیستند، سپس متوجه خواهند شد همین افراد شبیه جوانی پدر و مادر خود هستند؟

سردرگم شده اید نه؟

مردی ممکن است عاشق زنی شود که هیچ شباهتی به مادرش نداشته باشد و بعدها که جوانی مادرش را با او مقایسه کند متوجه شود زن مورد علاقه اش شبیه جوانی های مادر او می باشد.

شکی نیست رابطه ی ما با خانواده و پدر و مادر تاثیر خیلی قدرتمندی بر انتخاب همسرمان می گذارند. پدر و مادر اولین جنس مخالف زندگی ما هستند. اولین مردی که هر زن در زندگی خود با او رو به رو می شود و مراقب اصلی او پدرش است و البته این موضوع برای مردها نیز صدق می کند.

پس چرا مردم عاشق افرادی می شوند که شبیه پدر و مادرشان هستند

اولین نظریه آشنایی است. ما چیزهایی را که برایمان آشنا هستند دوست داریم و از چیزهایی که نا آشنا هستند دوری می کنیم. به همین دلیل است وقتی غریبه ای را برای اولین بار می بینید احساس می کنید راحت نیستید و افرادی که بیشتر اوقات میبینید بیشتر دوست دارید. (نگاه کنید به دلیل علاقه به همکلاسی یا همکار چیست)

از آنجا که با پدر و مادر خود زندگی کرده ایم می توانیم رفتار آن ها را پیش بینی کنیم و در کنار آن ها احساس راحتی بیشتری داشته باشیم. بر اساس این نظریه به دنبال افرادی می گردیم که شبیه پدر و مادرمان هستند، زیرا می خواهیم این احساس راحتی را در خود حفظ کنیم.

حتی اگر مواردی وجود داشته باشد که در مورد پدر و مادر خود دوست نداشته باشیم بازهم ترجیح می دهیم راه امن تر را انتخاب کرده و راحتی خود را تضمین کنیم. اما در مورد افرادی که به دنبال هیجان و ریسک هستند چه باید گفت؟

این افراد ممکن است بخواهند تجربه های جدیدی داشته باشند. این دقیقا مثال فردی است که می خواهد با شخصی بدون هیچ شباهتی با پدر و مادرش رابطه داشته باشد.

شانس دوم

بعضی مردم می خواهند با افرادی شبیه پدر و مادرشان رابطه داشته باشند زیرا در تلاش هستند شانس دومی برای رضایت از پدر و مادرشان به خود بدهند. اگر مادری با پسرش بد رفتاری کرده باشد، این پسر تلاش می کند با رابطه برقرار کردن با فردی که شبیه مادرش است رضایتی را که از مادرش به دست نیاورده کسب کند.

در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توضیح دادم همه ی ما تلاش می کنیم به خود شانس دیگری بدهیم زیرا به طور ناآگاهانه معتقدیم افرادی با ظاهر یکسان شبیه یکدیگر هستند.

ضمیر ناخودآگاه واقعا نمی تواند بین یک فرد بلوندی که با شما بدرفتاری کرده است با فرد بلوندی که به تازگی با او آشنا شده اید تفاوت قائل شود. برای ضمیر ناخودآگاه هر فردی که شبیه یک گروه خاص از افراد باشد نشان دهنده ی کل گروه خواهد بود.

اما در مورد افرادی که برای داشتن یک شانس دوم به اندازه ی کافی شجاع نیستند چه می توان گفت؟

همانطور که احتمالا حدس زدید این افراد از کسانی که شبیه پدر و مادرشان هستند دوری می کنند.

چرا مردم انتخاب های متفاوتی دارند

اینکه فردی عاشق افرادی شبیه پدر و مادرش شود یا دقیقا برخلاف این موضوع عمل کند به عوامل زیادی از جمله گذشته ی فرد، باورهای او و ویژگی های شخصیتی اش بستگی دارد.

به همین دلیل ممکن است برای یک زن مردی که شبیه پدرش باشد جذاب تر به نظر برسد و برای زن دیگری مردی که شبیه پدرش است از همه ی مردهای دیگر کمتر جذاب باشد.

چگونه ممکن است فردی عاشق فرد دیگری شده و بعد ها متوجه شود او به پدر و مادرش شباهت دارد؟ این یکی از خصوصیت های ضمیر ناخودآگاه است. ضمیر ناخودآگاه خیلی قدرتمند است و نشانه هایی را می بیند که ضمیر خودآگاه به سختی متوجه آن ها می شود.

ضمیر ناخودآگاه شما باعث می شود به فردی که شبیه پدر و مادرتان است جذب شوید بدون اینکه ضمیر خودآگاه بتواند متوجه آن شود.

به همین دلیل بعضی افراد مدت ها بعد از ازدواج متوجه می شوند همسرشان به پدر و مادر آن ها شباهت دارد.

 

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش بزرگرین مرجع اختصاصی به زبان فارسی در ارتباط با روانشناسی عشق است. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به دسته ی روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم شانس شما را برای عاشق کردن دیگران به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. فروش این کتاب به صورت تضمینی در اختیار شما قرار می گیرد و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

آیا شباهت ها همدیگر را جذب می کنند

زنان جذب چه مردانی می شوند

چه چیز بیش از همه زنان را به مردان جذب می کند

روانشناسی جذب زنان، جذابیت برای زنان چگونه است

چرا پسر های خوب و مهربان برای زنان جذاب نیستند

راه های جذب دختر مورد علاقه