چگونه فرصت ها را بشناسیم

بدون برق چه می شود

چندین سال پیش در کشور مصر یک مشکل زیرساختی و اقتصادی سبب کمبود برق شد و در برخی مناطق ۶ تا ۸ ساعت متوالی در روز برق منطقه به طور کامل قطع می شد.

همه از این مشکل بی برقی شکایت داشتند. برای انسان ها زندگی کردن بدون برق در قرن ۲۱ تقریبا غیر ممکن است. اما افرادی تصمیم گرفتند به این مانع نگاه متفاوت تری داشته باشند و آن را تبدیل به فرصت کنند.

آن ها شرکتی تاسیس کردند که ژنراتور به فروش می رساند و در مدت کوتاهی موفقیت زیادی به دست آوردند. مردم برای حفظ برق در خانه و محل کار خود به دنبال ژنراتورها بودند.

دیدگاه به یک مشکل بسته به اینکه با چه زاویه ای بررسی شود می تواند از آن یک مانع بزرگ و یا یک فرصت عالی بسازد.

چگونگی تبدیل موانع به فرصت ها

واقعیت این است که بسیاری از اختراعات مورد استفاده ی امروزی از تبدیل موانع به فرصت ها به وجود آمده اند.

سال ها پیش من به روانشناسی علاقه ی زیادی داشتم و ساعت ها صرف مطالعه ی مقالات رواشناسی می کردم. سپس با یک مانع جدی رو به رو شده و متوجه شدم توصیه های روانشناسی موجود به اندازه ی کافی عملی نیستند. در نتیجه این فرصت را یافتم که یک وبسایت روانشناسی با راهکارهای عملی راه اندازی کنم و در کسب و کار آنلاین موفق شدم. (نگاه کنید به چطور می توان یک کسب و کار اینترنتی پردرآمد داشت؟)

هرچیزی که در مورد آن ناراضی هستید درواقع یک فرصت پنهانی است. اگر مشکلی وجود دارد که بیشتر مردم از آن ناراضی هستند می توان برای حل آن به راه اندازی یک کسب و کار فکر کرد.

فردی در لبنان از اینکه فست فود در بسیاری از مناطق محبوب شهر پیدا نمی شود ناراضی بود و در نتیجه زنجیره ی کوچکی به نام فرانک را ایجاد کرد. در این زنجیره او در مکان های مورد نیاز از کیوسک های تلفن برای فروش ساندویچ استفاده می کرد. در مدت کوتاهی زنجیره ی او در تمام لبنان شناخته شده بود.

همه ی این ها با رو به رو شدن با مشکلی که راه حل نداشت شروع شد. (نگاه کنید به نقش شانس در موفقیت)

مانع می تواند راه شما به سمت موفقیت باشد

اگر محصولی استفاده کرده اید که دوست ندارید، اگر خدمات ضعیفی دریافت کرده اید یا اگر با موانعی مواجه شده اید که زندگی شما را غیر قابل تحمل کرده اند، باید به شیوه ای متفاوت به آن نگاه کنید.

به جای شکایت کردن در مورد مشکل به دنبال راه حل باشید. تا زمانی که به شکایت کردن ادامه دهید مغزتان به سختی به راه حل فکر می کند.

شکایت باعث می شود فکر کنید حل مشکل از دست شما خارج است و هیچ کاری نمی توان برای آن انجام داد، در نتیجه امید و خلاقیت در شما از بین می رود.

دفعه ی بعد که با مانعی رو به رو شدید فکر کنید چگونه می توان این مانع را به یک فرصت تبدیل کرد.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

۵ مرحله برای کسب درآمد مطمئن از اینترنت

موفقیت بعد از شکست

چگونه یک کسب و کار موفق راه بیندازیم

چگونه به موفقیت مالی برسیم

چگونه در کسب و کار موفق شویم

افراد موفق چگونه به موفقیت رسیده اند

راه های رسیدن به موفقیت چیست

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارت های زیر به این مقاله رسیده اید:

چگونه از فرصت ها استفاده کنیم. چرا باید قدر فرصت ها را دانست. چگونه از وقت خود بهتر استفاده کنیم. چگونه نقاط ضعف و قوت خود را بشناسیم. قدر زمان را بدانیم. شعر غنیمت شمردن فرصت ها.