چگونه میلیاردر شوید

آیا واقعا کسی می تواند میلیاردر شود؟

وقتی در مورد اینکه آیا می توان میلیاردر شد یا نه با دوستانم بحث می کردم، متوجه شدم استدلال هایشان شبیه به استدلال های کسی است که هیچ چیز در مورد موفقیت و راه های رسیدن به آن نمی داند. آن ها می گفتند :”همه چیز شانسی است”، ” زندگی و آینده ی هر فرد به محل زندگی اش بستگی دارد” یا ” کسب و کار های کوچک نمی توانند با کسب و کار های بزرگ رقابت کنند”

شما چه فکر می کنید؟

فکر می کنید می توان احتمالات و شانس را به چالش کشید و میلیاردر شد؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهم اجازه دهید داستان فردی به نام لاری الیسون (بنیان گذار شرکت اوراکل) را باهم مرور کنیم.

من لیاقت بیشتری دارم!

لاری الیسون جوان بلندپرازی بود که باور داشت لیاقت او بیشتر از یک زندگی معمولی است. این واقعیت تاثیر عمیقی بر او گذاشته بود و به شدت برای نشان دادن ارزش هایش به دنیا اشتیاق داشت. به عبارت دیگر داستان لاری با یک فرصت شانسی شروع نشد، او زمانی که تصمیم گرفت ارزش هایش را به دنیا ثابت کند شروع به تلاش کرد.

افرادی که اعتقاد دارند شانس عامل شماره یک موفقیت است تنها به نتیجه ی داستان افراد موفق نگاه می کنند و آنچه که در طول این مسیر برایشان اتفاق افتاده است را نمی بینند. اگر داستان زندگی افراد موفق را به طور کامل مرور کنید متوجه می شوید شانس تنها مفهومی است که در ذهن خود ساخته اید تا بتوانید عزت نفس خود را حفظ کرده و احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید، حتی اگر هیچ کدام از اهدافتان را به دست نیاورید.

لاری در یک شرکت کامپیوتری شروع به کار کرد اما این شغل نمی توانست رضایت او را به دست آورد. او همیشه در مورد خود صحبت می کرد و به مردم می گفت که چقدر باهوش است اما این کار نتیجه ای برایش نداشت. لاری می دانست به دنیا آمده است که کار بزرگی انجام دهد و مشتاقانه به دنبال پیدا کردن آن بود.

لاری ۸ سال به عنوان یک برنامه نویس کار کرد و متوجه شد می تواند برنامه ای بنویسد که پردازش اطلاعات و جستجوی پایگاه داده را بهتر از IBM، یکی از یزرگترین شرکت های آن زمان، انجام دهد.

و همین زمان بود که تصمیم گرفت با یکی از بزرگترین کمپانی ها رقابت کند.

باور به خودتان می تواند شانس را تغییر دهد

در سن ۳۴ سالگی لاری شرکت نرم افزاری خود را تاسیس کرد و اولین نسخه از نرم افزاری را که معتقد بود از IBM بهتر است انتشار داد. او اسم این نرم افزار را اوراکل نامید.

در آن زمان سازمان CIA به دنبال راهی برای جستجو در یک پایگاه داده ی بزرگ و بازیابی اطلاعات به طور موثر بود و از آنجا که لاری به خود و محصولش باور داشت یک نسخه از آن را در اختیار CIA قرار داد.

فروش لاری افزایش یافت، شرکت او تنها مدت کوتاهی بعد از تاسیس ارزشی نزدیک ۱۰۰ میلیون دلار پیدا کرد و ثروتمند شد.

اما لاری خوش شانس نبود؛ نسخه ی ششم اوراکل اشکالات زیادی داشت و مردم دیگر آن را نخریدند. شرکت در حال فروپاشی بود، صدها نفر از کارکنان آن اخراج شدند و همه می گفتند دوره ی اوراکل دیگر به سر آمده است.

اشتیاق لاری برای موفقیت مانع فروپاشی او شد و به سختی تلاش کرد شرکت خود را از فروپاشی نجات دهد. بعد از چند سال درآمد اوراکل به ۲ میلیارد دلار رسید و لاری به یکی از ثروتمند ترین افراد جهان تبدیل شد. (نگاه کنید به چگونگی تداوم در کسب و کار)

درس هایی ارزشمند از داستان لاری

  1. آیا همه چیز شانسی است؟: اگر هنوز هم به شانس معتقدید باید متوجه شده باشید لاری بد شانس بود. او به فرزندی گرفته شده بود و هیچ چیز در مورد گذشته اش نمی دانست، او دوبار از دانشگاه اخراج شد و حتی کارمند خوبی برای شرکتی که در آن کار می کرد نبود. همه چیز مربوط به تصمیم و اراده ی شماست نه شانس. لاری زندگی خوبی نداشت اما به خودش قول داد به جهان ثابت کند که لیاقت او بیشتر از این زندگی است.
  2. اگر به خودتان ایمان نداشته باشید نابود می شوید: تصور کنید لاری مانند دوستان من فکر می کرد ( همان افرادی که در مورد بحث با آن ها در ابتدای مقاله صحبت کرد). پس لاری باید با خود می گفت: “IBM شرکت بزرگی است، من تنها یک نفر هستم و ۱۵۰۰ دلار پول دارم، مگر می شود با این شرایط کاری انجام داد؟” برای موفقیت باید یاد بگیرید چگونه دوباره روی پای خود بایستید، در این صورت شانس شما تغییر کرده و معجزه ی زندگی به سراغتان خواهد آمد. (نگاه کنید به ۵ راهکار ساده برای رسیدن به خودباوری)
  3. شما می توانید با یک شروع خیلی کوچک به قدرت بزرگی تبدیل شوید: لاری برای شروع تنها ۱۵۰۰ دلار پول داشت. اما او به خودش را باور کرده بود و به جای غصه خوردن برای وضعیت مالی و کمبود هایش بر خواسته های خود تمرکز کرد.
  4. به جای منتظر ماندن برای فرصت ها خودتان آن ها را پیدا کنید: اگر لاری ذهنیت یک فرد معمولی را داشت سال ها و سال ها برای فرصتی که هیچ وقت پیش نمی آمد منتظر می ماند اما او متوجه شد کلید رسیدن به فرصت ها جستجو برای آن ها است.

زمانی که به توانایی های خود ایمان داشته باشید می توانید خودتان و با یک شروع کوچک میلیاردر شوید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

۵ حرکت من برای کسب درآمد اینترنتی

رازهای میلیاردر شدن

ایده هایی برای میلیاردر شدن

هنر ثروتمند شدن در ۵ سال

میخواهم میلیونر شوم

چگونه در نوجوانی پولدار شویم

راز های پولدار شدن

چگونه یک کسب و کار موفق راه بیندازیم

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارت های زیر به این مقاله رسیده اید:

میلیاردر شدن بدون سرمایه. راه میلیاردر شدن در خانه. راه های میلیاردر شدن در ایران. چگونه میلیاردر شدم. چگونه پولدار شویم. چگونه در نوجوانی پولدار شویم. چگونه در خانه پولدار شویم. فیلم چگونه میلیاردر شویم