هنوز نمی توانم عشق قبلی ام را فراموش کنم

فراموش کردن عشق نافرجام

چرا تصور می کنید شکست عشقی غیر قابل تحمل است

برخلاف تصورات رایج با به کار گیری توصیه های درست می توانید در کمترین زمان ممکن شکست عشقی را فراموش کرده و از معشوق گذشته ی خود عبور کنید. شاید اکنون با خود فکر کنید چگونه ممکن است یک رابطه ی عاشقانه و کسی که دوستش داشتید را به راحتی کنار بگذارید و تصور کنید که این کار غیر ممکن است. اما بهتر است بدانید دلیل این افکار و تصورات شما چیزی جز القای باورهای محدود کننده از جانب رسانه ها نیست؛ درواقع رسانه ها ضمیر ناخودآگاه شما را به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که تصور کنید بعد از جدایی باید مدت زیادی را در رنج و عذاب به سر ببرید در حالی که حقیقت کاملا متفاوت است.

نتیجه ی تماشای  فیلم های عاشقانه، گوش کردن به ترانه های رمانتیک و توجه کردن به حرف ها و اعتقادات افرادی که هیچ دانشی در مورد عشق و روابط ندارند چیزی نیست جز باور های محدود کننده ای مثل: فراموش کردن عشق، به خصوص عشق اول اگر غیر ممکن نباشد امری بسیار دشوار است.

در این مقاله راهکارها و حقایقی را به شما نشان می دهم که بر اساس روانشناسی بوده و همه ی مراجعه کننده های سایت نوین بینش آن ها را امتحان کرده و جواب گرفته اند. این راهکارها به شما کمک می کنند در کمترین زمان ممکن شکست عشقی و عشق گذشته ی خود را فراموش کنید.

دلایل شکست در فراموش کردن معشوق و شکست عشقی

قبل از اینکه با راهکارهای تحمل کردن شکست عشقی و فراموشی عشق قبلی تان آشنا شوید ابتدا باید دلایلی را که مانع فراموش کردن عشق می شود شناخته و درک کنید. معمولا یک یا ترکیبی از موارد زیر دلایل ناتوانی شما در فراموش کردن و عبور از شکست عشقی می باشند:

  • رابطه ی عاطفی تان راهی برای جبران کمبود ها بوده است: بسیاری از مردم تنها به دلیل احساس تنهایی، کمبود اعتماد به نفس و نیاز به حمایت عاطفی دیگران وارد رابطه ی عاطفی می شوند، بدون اینکه حتی نسبت به این موضوع آگاهی داشته باشند. اگر این افراد یاد بگیرند چگونه با تنهایی خود مبارزه کنند، اعتماد به نفسشان را تقویت کرده و از نظر احساسی قوی باشند هیچ گاه فقط برای پر کردن شکاف ها و خلا عاطفی شان وارد رابطه نمی شوند بلکه کسی را انتخاب می کنند که واقعا به او علاقه مند شده باشند.(نگاه کنید به ایجاد اعتماد به نفس)
  • باور به مفهوم منحصر به فرد بودن: همانطور که بارها و بارها توضیح داده ام همه ی ما عاشق افرادی می شویم که با بیشترین موارد موجود در الگوی عشقمان(معیارهای ضمیر ناخودآگاه) مطابقت و سازگاری نشان دهند. در نتیجه اگر کسی با 50 مورد از 70 مورد موجود در الگوی عشق شما مطابقت نشان دهید به این معنی نیست که نمی توانید فردی را پیدا کنید که با مثلا 55 مورد مطابقت داشته باشد. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که می توانید با آن ها رابطه ی عاطفی شادی را تجربه کنید اما متاسفانه رسانه ها ضمیر ناخودآگاهتان را به گونه ای برنامه ریزی کرده اند که تصور می کنید تنها یک نفر در دنیا می تواند شریک عاطفی شما محسوب شود.(نگاه کنید به برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه)
  • به یاد آوردن خاطرات: ایوان پاولف(زیست شناس روسی) متوجه شد که سگ ها می توانند ارتباط صدای زنگ با زمان صرف غذا را تشخیص دهند در نتیجه وقتی زنگ به صدا در می آید از دهانشان بزاق ترشح می شود. پاولف همچنین متوجه شد اگر چندین با زنگ به صدا در آید اما غذایی در کار نباشد بعد از مدتی دیگر با به صدا درآمدن زنگ بزاقی از دهان سگ ترشح نمی شود. درواقع هدف من از بیان این مثال این بود که بگویم اگر موارد مختلفی وجود دارند که عشق قبلی و خاطرات با او را در ذهن شما تداعی می کند باید سعی کنید هنگام رو به رو شدن با آن ها به عشقتان فکر نکنید و خواهید دید خیلی زود دیگر با دیدن آن ها خاطرات در ذهن شما مرور نخواهد شد.( نگاه کنید به می خواهید عشق قبلی تان را فراموش کنید؟)
  • تاثیر رسانه ها: ممکن است از خود بپرسید چرا با اینکه مدت زیادی از تمام شدن رابطه تان می گذرد هنوز هم خاطرات ذهن شما را رها نمی کنند؟ دلیلش این است که شما با گوش دادن به ترانه ها رمانتیک و تماشای فیلم های عاشقانه، نگهداری عکس های دو نفره و هدیه ها او را در ذهن خود نگه داشته اید. همانطور که قبلا هم توضیح داده ام اگر دو رویداد مختلف به صورت همزمان رخ دهد بین آن ها نوعی اتصال ایجاد می شود. این اتصال ها در صورتی که قوی تر نشوند سست شده و از بین می روند. برای فراموش کردن شکست عشقی باید عکس های دو نفره و هدیه ها را از بین برده و سعی کنید اتصال ها را از بین ببرید.
  • احساسات ناخوشایند بعد از جدایی: یکی از مهم ترین دلایلی که مانع عبور از شکست عشقی و فراموش کردن معشوق گذشته می شود احساسات ناخوشایند بعد از جدایی می باشد. اگر بدانید دلیل ایجاد بسیاری از این احساسات ناخوشایند هیچ ارتباطی به عشق قبلی تان و رابطه ببا او ندارد خیلی راحت می توانید او را فراموش کنید! آسیب های شخصیتی، نگرانی درباره ی آینده، تنهای، از دست دادن کسی که شنونده ی خوبی برای بیان احساساتتان بوده است و همچنین از دست دادن کسی که تسکین دردهایتان محسوب می شده مواردی هستند که این احساسات ناخوشانیند را به وجود می آورند. در نتیجه دلیل چنین احساسات ناخو شایندی تنها مشکلات و مسائل شخصی شما بوده و هیچ ارتباطی با عشق قبلی و رابطه با او ندارد.

براساس مواردی که در قسمت قبل توضیح داده شد توصیه هایی وجود دارد که قطعا می توانند شما در فراموش کردن عشق و شکست عشقی یاری کنند. در ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنم:

چطور در کمترین زمان عشق قبلی تان را فراموش کنید

  • ضمیر ناخودآگاهتان را متقاعد کنید که این رابطه تمام شده است: پذیرفتن جدایی زمانی ممکن است که امید به بازگشت را به طور کامل از بین ببرید. همه ی ما پس از مدتی با مرگ عزیزانمان کنار آمده و آن را قبول می کنیم و دلیل آن چیزی نیست جز از بین رفتن امید؛ زیرا اطمینان داریم و متقاعد شده ایم که بازگشت او غیر ممکن است. برای اینکه بتوانید عشق قبلی خود را فراموش کنید با او تماس بگیرید و ازاو بخواهید به شما اطمینان دهد این رابطه دیگر تمام شده و بازگشت به آن غیر ممکن است. حتی اگر متوجه شدید عشق قبلی تان به فرد دیگری پیشنهاد ازدواج داده است شرکت در مراسم ازدواج او می تواند ضمیر ناخودآگاهتان را متقاعد کند که این رابطه تمام شده و هیچ امیدی به بازگشت نیست.
  • افراد زیادی می توانند نیمه ی گمشده ی شما محسوب شوند: افراد زیادی در دنیا می توانند نیمه ی گمشده ی شما محسوب شوند. فریب رسانه ها را نخورید! شاید نتوانید فردی دقیقا مانند عشق قبلی تان پیدا کتید اما به شما اطمینان می دهم می توانید با شخصیتی بهتر رو به رو شده و رابطه ی لذت بخش تری را با او تجربه کنید.(کسی که نسبت به عشق قبلی با معیارهای بیشتری در ضمیر ناخودآگاهتان مطابقت نشان دهد).
  • چانه زنی ممنوع: رویاپردازی در مورد عشق قبلی و تصور بودن با او، گوش دادن به ترانه های رمانتیک و رفتن به مکان های خاطره انگیز تنها یک پیام به ضمیر ناخودآگاه منتقل میکند: هنوز به بازگشت عشق قبلی تان امیدوار هستید! تا زمانی که امید را از بین نبرید پذیرش جدایی تان غیر ممکن خواهد بود.برای فراموش کردن و تحمل شکست عشقی باید از همین لحظه خاطراتتان را پاک کنید.
  • آیا رابطه تان حاصل اعتیاد عاطفی بوده است؟: اگر دلیل رابطه با عشق قبلی تان فرار از مشکلات شخصی مانند تنهایی، کمبود اعتماد به نفس و افسردگی بوده است باید قبل از هرچیز کمبود ها و کاستی های خود را جبران کرده و با مشکلات شخصی تان مقابله کنید. در نتیجه عاشق کسی خواهید شد که واقعا به او علاقه داشته باشید.

باورهایتان را اصلاح کنید، خاطرات را از ذهنتان پاک کنید و خواهید دید که تحمل شکست عشقی و فراموش کردن عشق بسیار آسان تر از تصورات شما خواهد بود.

اگر بخواهم خلاصه ی مختصری از توضیحاتم ارائه دهم به این صورت است که دلیل اصلی ناتوانی بسیاری از افراد در تحمل شکست عشقی باورهای نادرستی است که از طریق رسانه ها در ذهنشان شگل گرفته است. با گذشت زمان این باورها قدرتمند تر شده و تحمل شکست عشقی را برای آن ها دشوار و غیر ممکن می سازند.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چرا موفق به فراموش کردن عشق قبلی نشده ایم

چگونه با غم شکست عشقی مقابله کنم

برای عبور از شکست عشقی این عادت ها را ترک کنید

به سادگی شکست عشقی خود را حل کنید

با شکست عشقی چه باید کرد؟

4 حرکت ساده برای برگرداندن عشق از دست رفته