روانشناسی معکوس

نفر اول: مطمئنم هیچی در این مورد نمی دونی، این کار به درد کسی می خوره که بلد باشه چیکار کنه

نفر دوم: مطمئنم که می تونم

نفر اول: متاسفم که باید اینو بهت بگم ولی مهارت های لازم رو ندارید

نفر دوم: باشه، بهت نشون می دم که چه کارایی می تونم بکنم

مکالمه ی قبلی یک مثال در مورد استفاده از روانشناسی معکوس برای ایجاد انگیزه در فردی است.

وقتی به شکلی از کلمات استفاده شود که باعث شود شخصی روحیه رقابت طلبی پیدا کند و تصمیم بگیرد خلاف موضوعی را ثابت کند می گوییم از تکنیک روانشناسی معکوس برای تحریک وی استفاده شده است.

مثال هایی در مورد جملاتی مرتبط با روانشناسی معکوس

مطمئن نیست که بتونی انجام بدی

سعی نکن همه چیز رو درست کنی چون نمی تونی

اون سنگینه بلندش نکن چون به خودت آسیب می زنی

همه ی تلاشت رو بکن و وقتی موفق نشدی برگرد

آیا روانشناسی معکوس واقعا تاثیری دارد؟

بله واقعا تاثیر دارد. فقط باید دقت کنید از دو اشتباه رایج در استفاده از این تکنیک پرهیز کنیم. این دو اشتباه شامل ۱) استفاده از آن در مقابل فرد نامناسب و ۲) استفاده ی بیش از حد از آن است.

روانشناسی معکوس روی چهار دسته از افراد تاثیر بسیاری می گذارد. این چهار دسته عبارتند از: کسانی که خودشیفته می باشند، کسانی که بیش از حد اعتماد به نفس دارند، افرادی که ارزش فردی خود را به صورت اغراق آمیز بیان می کنند و اشخاصی که لجباز هستند.

این تکنیک روی سه دسته ی اول به این دلیل جواب می دهد که این افراد فکر می کنند می توانند هر کاری را در دنیا انجام دهند و به همین دلیل است که استفاده از چنین عبارت هایی باعث می شود روحیه ی مبارزه طلبی آنان تحریک شود زیرا می خواهند ثابت کنند شما اشتباه می کنید.

از سوی دیگر افراد لجباز از این موضوع متنفر هستند که تنها یک انتخاب داشته باشند و در عوض ترجیح می دهند همه ی انتخابات ممکن را برای خود در نظر بگیرند. وقتی شما به چنین فردی می گویید تنها انتخاب تو همین است که شکست بخوری، وی همه ی تلاش خود را می کند تا به شما ثابت کند اشتباه می کنید.

در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توضیح داده شده است که چگونه با چند تکنیک ساده که بر اساس روانشناسی معکوس است می توانید به سادگی این افراد را عاشق خود کنید: افرادی که لجبازهستند، افرادی که خیلی خودشان را قبول دارند، و کسانی که در مورد خود بسیار صحبت می کنند و ارزش های خود را اغراق آمیز بیان می کنند. خیلی ساده است؛ فقط باید با الگوهای طرز تفکرشان آشنا شوید تا بتوانید آنها را وادار کنید آنطور که می خواهید عمل کنند.

استفاده ی بیش از حد از روانشناسی معکوس ممکن است باعث شود فرد مقابل متوجه شود که قصد دارید وی را برای کاری خاص برنامه ریزی کنید که در نتیجه باعث می شود تاثیر عکس داشته باشد. به شدت توصیه می کنم از این تکنیک در مقابله با دیگران استفاده کنید اما به شرط اینکه از این دو اشتباه ذکر شده پرهیز کنید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

سایت نوین بینش به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. نوین بینش مرجعی است که به شما کمک می کند تا دنیای خود را با نگاهی جدید مشاهده کنید و یک تحول بزرگ در زندگی خود ایجاد کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم پس از ترجمه از زبان انگیلسی در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

نیروی روانشناختی پنهان در پشت حمایت از رونالد ترامپ

می خواهم شخصی قاطع باشم

چگونه همدلی یا همگامی ایجاد کنیم

چگونه می توانم مثبت اندیش باشم

چگونه می توانم خودم را بهتر بشناسم

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy