زبان بدن: رفتار دفاعی ( وضعیت تدافعی)

خواندن زبان بدن: مورد توهین قرار گرفتن

وقتی به شخصی توهین شود یا سخنی بشوند که به آن تمایلی نداشته باشد، بدن وی شکل دفاعی به خود می گیرد که در زبان بدن به آن وضعیت تدافعی می گویند. در وضعیت تدافعی فرد، دست هایش را به صورت ضربدری قرار می دهد( دست به سینه) و گاهی حتی ممکن است پاهایش را نیز به صورت ضربدری بر روی هم قرار دهد. انسان ها وقتی شخصی سخن توهین آمیزی به آنها بزند و یا حرفی را بشنوند که مورد پسندشان نیست این وضعیت را به خود می گیرند. عکسی زیر نشان دهنده ی یک وضعیت تدافعی می باشد:

New Bitmap Image (2)

مثال برای زبان بدن در وضعیت دفاعی

تصور کنید یکی از دوستانتان به شما می گوید ” هی، این تی شرت را از کجا گرفته ای؟ اصلا مناسب تو نیست”.

در چنین شرایطی اگر نظر وی باعث آزردگی شما شود در وضعیت تدافعی قرار می گیرید. زیرا ضمیر ناخودآگاهتان منطقی فکر نمی کند. برای ضمیر ناخودآگاه تنها این تصور ایجاد می شود که با دست به سینه شدن از خود در برابر نظری که به آن علاقه ندارید محافظت کند. به همین دلیل است که نام آن وضعیت تدافعی می باشد.

چگونه با شخصی که در وضعیت تدافعی می باشد برخورد کنیم

  • اگر در مذاکره هستید و طرف مقابل شما در وضعیت دفاعی قرار گرفته است بدانید چیزی گفته اید که مورد پسند وی واقع نشده است. ( نگاه کنید به  8 تکنیک برای متقاعد سازی دیگران)
  • اگر شخصی پس از اینکه از وی انتقاد کردید در وضعیت تدافعی قرار گرفت مطمئن شوید حتما عذر خواهی می کند زیرا این وضعیت نشان می دهد که طرف مقابل شما احساس می کند به وی توهین شده است. ( نگاه کنید به چگونه دیگران را به خود جذب کنیم)
  • اگر یک فروشنده هستید و در مورد قیمت یک محصول با مشتری صحبت می کنید و سپس متوجه شدید مشتریتان در وضعیت تدافعی قرار گرفته است سعی کنید انعطاف پذیر باشید و در مورد موضوعی غیر از قیمت صحبت کنید زیرا وضعیت بدن وی نشان می دهد از هزینه ی تعیین شده رضایت ندارد. ( نگاه کنید به اصول مطیع سازی دیگران)
  • همیشه دقت کنید تا متوجه شوید که آیا طرف مقابلتان به دلیل حرفی که زده اید از وضعیت تدافعی استفاده می کند یا دلیل آن چیز دیگری است. برای مثال یک شخص ممکن است این وضعیت را به خاطر راحت نبودن و یا حتی سرما نیز به خود بگیرد.

یاد بگیرید از وضعیت تدافعی دوری کنید

در مصاحبات شغلی یا یک جلسه ی کاری وضعیت تدافعی ممکن است باعث شود یک دید منفی نسبت به خود ایجاد کنید. بسیار مهم است که به خود بیاموزید چگونه از این وضعیت دوری کنید.

وقتی این امر را یاد می گیرید که نسبت به حرکات دست و بدن خود اطلاع داشته باشید. وقتی حرکات بدن هر شخصی به صورت ناخودآگاه صورت بگیرید به راحتی می توان وی را زیر نظر گرفت و متوجه ی هر تغییر دیگر در زبان بدن و حرکات وی شد.

در آغاز شاید کمی دشوار باشد که همه ی حرکات خود را کنترل کنید اما بعد از مدتی عادت می کنید به این تغییرات توجه کنید.

وقتی متوجه ی این وضعیت ها منفی شدید می توانید خود را در حالتی آرام و ساده ی قرار دهید. بعد از گذشت مدتی می توانید از انجام چنین حرکاتی جلوگیری کنید.

زبان بدن شما در نگاهی که دیگران از شما دارند بسیار تاثیر گذار است. در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توضیح داده شده است که چگونه می توانید یک دید مثبت و موثر در دیگران ایجاد کنید و در نتیجه هر شخصی را با کمی تغییر در زبان بدن خود به خود جذب کنید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

سایت  نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مکانی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که بر اساس علوم روانشناسی بوده و به زبانی ساده بیان شده است تا به راحتی متوجه شوید و این اطلاعات را به کار بگیرید. سایت نوی بینش بزرگترین منبع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

یادگیری زبان بدن

توضیح کامل همه ی حرکات در زبان بدن

آشنایی با چهره خوانی

زبان بدن در وضعیت اعتماد به نفس

شیوه ی راه رفتن و شناخت شخصیت

نظریه های شخصیت و انواع مختلف آن

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy