مفهوم زیبایی

مفهوم زیبایی

زیبایی ارتباطی با جسم ندارد بلکه  یک احساس درونی است که در چشمان شما بازتاب می یابد – سوفیا لورن.

به یاد می آورم وقتی بچه بودم همیشه دوست داشتم زیبا تر باشم و ناامیدانه دوست داشتم مورد عشق و محبت قرار بگیرم. عزت نفس و اعتماد به نفس من به مرور زمان افزاش پیدا کرد اما هرگز سوء ظن من نسبت به این موضوع که آیا به اندازه ی کافی زیبا یا دوست داشتنی هستم برطرف نشد.

خیلی ساده است که انگشت اتهام را به سمت تبلیغات و مدل ها بیندازیم اما فکر می کنم مسئله خیلی جدی تر از این حرف ها است. آن روز ها نمی دانستم که می توانم ویژگی ها و چیزهای زیادی را در مورد خودم دوست داشته باشم. ویژگی ها و مواردی که هیچ ربطی دور کمر، رنگ پوست، چشمان ریز و هر چیز دیگه ام نداشت.

هیچگاه نیاموختم کارهای خوبی که در زندگی کردم چقدر ارزش دارد. به اندازه ای سرگرم ضعف ها، اشتباهات، و نقص هایم بود که نتوانستم متوجه  خیلی چیزها شوم.

شاید در نظر اول این گونه صحبت ها مثل زیبایی در درون انسان است و … به نظر تکراری و کسل کننده باشد اما واقعیت این است که زیبایی ظاهری کاملا نسبی است. و حتی اگر فردی پیدا شود که به صورت کامل و دقیق با معیارهای زیباشناختی ذهن شما تطبیق پیدا کند، خیلی زود این زیبایی محو خواهد شد و تنها چیزی که باقی می ماند ویژگی های، احساسات و عادت هایی است که در خود پرورش می دهیم.

چنین چیزهایی اس که باعث زیبایی ما می شود. وقتی می گویم در هر فردی زیبایی وجود دارد حرفم را باور کنید. اگر هر یک از مواردی که در ادامه توضیح می دهم رعایت کنید مطمئن باشید زیبایی های شما صدچندان خواهد شد.

 • لبخند: یک جمله ی معرف است که می گوید ” هرگز چهره ی خندانی را ندیده ام که زیبا نباشد”.
 • خلاقیت: خلافیت در زیبایی و جذابیت شما تاثیر شگفتی می گذارد. چیزی ایجاد کنید که دیگران از آن لذت ببرند و یا از آن استفاده کنند. یک آهنگ، یک وبلاگ، یک طرح، یک ایده.
 • سعی کنید روی اتفاقات و چیزهای مثبت متمرکز بشید. به خاطرات خوب و اتفاقات خوب آینده فکر کنید. باور های زیبا، شخصیت های زیبا نیز می سازند.
 • با دیگران همانطور رفتار کنید که دوست دارند با آنها رفتار شود.
 • به چیزهای ساده ولی زیبای اطراف خود دقت کنید.
 • به زیبایی دیگران اعتراف کنید به جای اینکه احساس تهدید و یا رقابت داشته باشید.
 • تغییر باشید که می خواهید در جهان اتفاق بیفتد. همانطور که گاندی به آن اشاره کرده است.
 • در مورد دنیای اطراف خود به خوبی صحبت کنید به جای اینکه همیشه غر بزنید و شایعه پراکنی کنید.
 • دیگران را بر اساس بهترین کارهایشان قضاوت کنید نه بدترین آن ها.
 • دیگران بخندانید. لبخند می تواند به سادگی استرس و درد را از انسان دور کند. اگر بتوانید لبخند روی لب هر فردی ایجاد کنید، آن فرد دیگر نمی خواهد از شما جدا شود.
 • سعی کنید با ذهنی با و روشنفکرانه به همه چیز نگاه کنید به جای اینکه با پیشفرض ها و قضاوت های تان بدبین شوید.
 • وقتی دست آوردهای تان شما را بالا تر و قدرتمند تر از دیگران نشان می دهند سعی کنید فروتن باشید.
 • سعی کنید منظور دیگران را متوجه شوید به جای اینکه روی کلمات و جملات دیگران حساس شوید.
 • خودتان را بپذیرید و به خود عشق بورزید.

بعضی روزها ممکن است هیچ یکی از موارد بالا را رعایت نکنید و دقیقا برعکس آن را انجام دهید اما به یاد داشته باشید شما همچنان زیبا هستند.

واقعیت این است که هیچ انسانس کامل نیست. هیچ فردی به کمال نمی رسد. همه ی ما اینگونه هستیم. همه ی ما ممکن است لحظات سختی را سپری کنیم، اشتباه کنیم، ضعف پیدا کنیم یا شکست بخوریم. اما این اتفاقا فقط وقتی می تواند ما را تعریف کنند که ما دست از تلاش برای بهتر شدن و جبران کردن برداریم و در عوض به سرکوب عشق، مهربانی، احساسات و قدرت خود بپردازیم.

زیبا بودن به معنی بینی عمل شده، چشم های نقاشی شده و رنگ پوست نیست. زیبایی به معنی فرصتی است برای تبدیل شدن به کسی که می خواهید و تلاش برای بدست آوردن آن.

چقد امروز زیبا هستید؟

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش برای افرادی که قصد سوء استفاده از این مطالب را دارند نوشته نشده است پس اگر هدف شما سوءاستفاده از دیگران است لطفا از این سایت خارج شوید. سایت نویت بینش یک سایت پزشکی یا یک دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی روانشناختی و علمی است که به شما کمک می کند درک بهتری از خود و دیگران بدست آورید و از این آگاهی برای بهبود روابط و مهارت های ارتباطی و به صورت کلی جهت ارتقای کیفیت زندگی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید قوی ترین صلاح شما دانش شما است.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

نقش زیبایی در ازدواج

روانشناسی جذابیت چهره

نقش زیبایی چهره در عاشق شدن

روانشناسی جذابیت ظاهر