چرا نمی توانم عاشق شوم

چرا نمی توانم عاشق شوم

ممکن است چنین سوالاتی برایتان پیش آمده باشد که چرا بعضی افراد هرگز عاشق نمی شوند؟ چرا نمی توانم شخصی را عاشق خود کنم و یا حتی چرا خودم عاشق نمی شوم؟

معمولا بعضی خوانندگان از من می پرسند چرا نمی توانند عاشق شوند حتی وقتی شخص مقابلشان عاشقشان است.

دقیقا مثل هر رفتار عجیب و غیر معمول دیگری، ریشه یابی عامل عاشق نشدن نیز از نقطه نظر روانشناسی به ما می آموزد که به دلیل عواملی مشخص این رفتار کاملا منطقی هستند.

در این مطلب در مورد روانشناسی عشق صحبت می کنم؛ دانشی که به شما کمک می کند بفهمید چرا عاشق نمی شوید.

دلایلی که باعث می شود به ندرت عاشق شوید

نبود وابستگی بیرونی: وابستگی بیرونی وقتی ایجاد می شود که شما برای بدست آوردن احساسی شادی یا فرار از بد خلقی، به عوامل بیرونی مثل عاشق شدن وابسته می شوید. وقتی شخصی برای فرار از مشکلات بد خلقی ( مثل افسردگی یا بی حوصلگی) به عاشق شدن پناه ببرد دقیقا مثل این است که به مواد مخدر پناه برده است. اگر معمولا عاشق نمی شوید به این دلیل است که برای فرار از مشکلات، مثلا وقتی اتفاق بدی پیش می آید به یک رابطه ی عاشقانه پناه نمی برید. در نتیجه شما شخصی هستید که تنها وقتی عاشق می شوید که واقعا به شخص مورد نظرتان علاقه داشته باشید.

داشتن نظام تجسمی دیداری: بر طبق مطالعات صورت گرفته در مورد روانشناسی عشق، هیچ فردی عاشق هیچ فرد دیگری نمی شود مگر اینکه شخص مورد نظر طبق معیار های خاصی باشد که در ذهن طرف مقابل وجود دارد. این معیار های خاص، معیار های ضمیر ناخودآگاه نام دارد. اگر شخص دیداری است یا بر اساس ظاهر قضاوت می کند ( نگاه کنید به نظام های تجسمی دیداری)، به احتمال زیاد عاشق نمی شود مگر اینکه شخص مقابلش خوش قیافه باشد. البته ممکن هست افراد خوش قیافه ی بسیاری در اطرف وی وجود داشته باشد ولی با این وجود عاشقشان نشود چون معیار های دیگری نیز برای عاشق شدن وجود دارد.

وجود معیار های ناخودآگاه سختگیر: انسان ها خود متوجه ی عاشق شدن شان نمی شوند. در هر صورت این عشق در انسان ها وقتی به وجود می آید که شخصی با معیار های ناخودآگاهشان همسان باشد. اگر معیار هایتان خیلی سخت گیر باشند یا اگر انتظارات غیر معقولی در مورد شریک آینده ی خود داشته باشید، ممکن است به سختی فردی برایتان خوشایند و یا جذاب باشد.

قدرت تنهایی: بعضی افراد تنها نمی مانند و همیشه می خواهند با شخص دیگری باشند؛ برعکس بعضی افراد که قدرت تنهایی دارند، یعنی می توانند از تنهایی لذت ببرند به همین دلیل به ندرت عاشق می شوند

آخرین جمله در مورد عاشق نشدن

باید به یاد داشته باشید هر رفتاری که داشته باشید هر چقدر هم که عجیب و غریب باشد وقتی به خودشناسی برسید برایتان کاملا قابل تفسیر می شود.

خانمی بود که معمولا عاشق مردان ضعیف می شد و دلیلش را نمی دانست اما وقتی گذشته اش تحلیل شد مشخص شد در خانه ای بزرگ شده که مادرش حرف آخر را می زده و بیشترین اقتدار را در خانه داشته است؛ در نتیجه وی با این باور رشد کرده است که بدست آوردن کنترل همسرش، تنها راهی است که می تواند خانواده ای صحیح و سالم داشته باشد.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک وب سایت ساده و معمولی نیست که اطلاعات سطح پایینی در اختیار شما بگذارد بلکه مکانی است که شما را با تکنیک های موثر آشنا خواهد کرد که توسط علوم روانشناسی بدست آمده است و در قالبی مشخص، واضح و قابل فهم برایتان ارائه شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم شانس شما را برای عاشق کردن دیگران به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. فروش این کتاب به صورت تضمینی است و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم

چگونه کسی را که علاقه ای به ما ندارد به خود جذب کنیم

کمبود های روانی چیست و چه تاثیری بر عاشق شدن دارد

جلسات مشاوره برای فراموش کردن شریک دلدادگی

۵ مرحله ی عملی برای بازگرداندن شریک دلدادگی

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy