برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

بسیاری مردم الگوی زندگی یکسانی دارند و اشتباهات مشابهی را تکرار می کنند بدون اینکه متوجه ی دلیل آنها بشوند. این افراد ممکن است از زندگی خود رضایت نداشته و نتوانند برای بهبود آن کاری انجام دهند. حتی گاهی اوقات برای تغییر تلاش نیز کرده اند اما مجدد به الگوی رفتاری قبلی بازمی گردند. چرا اینگونه است؟

ضمیر ناخودآگاه چیست و چگونه عمل می کند؟

ضمیر ناخودآگاه مانند یک قفسه ی فایل و پوشه است که تمام تجربیات، عادت ها، تصاویر و اطلاعات زندگی ، از تولد تا کودکی و بزرگسالی را در خود ذخیره می کند. ذهن خودآگاه شما به ناخودآگاهتان دسترسی ندارد. بدون ضمیر ناخودآگاه نمی توانید تجربه های دوران کودکی ، زندگی گذشته و … را به یاد بیاورید. همچنین در ضمیر ناخودآگاه، عادتها، صفات شخصیتی، رفتارها و باورهای آموخته شده از قبیل تفکرات محدود کننده ثبت می شوند. این صفات، باور ها و تفکرات از طریق تکرار و تمرین در ضمیر ناخودآگاه نهادینه شده اند. به عبارت ضمیر ناخودآگاه  پلی بین جسم  و ضمیر خودآگاه تان است

از سوی دیگر ضمیر خودآگاه افکار ما را شکل می دهد و به ما کمک می کند مسیر مورد علاقه ی خود را انتخاب کنیم.به عبارت دیگر، ضمیر خودآگاه تصمیم گیری می کند و به ضمیر ناخودآگاه دستور می دهد اما ضمیر ناخودآگاه بدون هیچ پرسشی دستور العمل های خود را را انجام می دهد.

خبر خوب این است که شما می توانید ضمیر ناخودآگاه خود را با وارد کردن و تقویت افکار جدید، ایده ها و اقدامات مثبت، مجددا برنامه ریزی کنید.

در اینجا به ۵ تکنیکی اشاره می کنیم که در برنامه ریزی مجدد ضمیر ناخودآگاه شما و تغییر زندگی تان نقش اساسی بازی می کند.

۵ تکنیک برای برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه و تغییر زندگی :

  • عبارات تاکیدی مثبت:

استفاده از عبارات تاکیدی مثبت به ضمیر ناخودآگاه جهت برنامه ریزی مجدد کمک می کند. این فرایند از طریق تکرار جملات مثبتی صورت می گیرد که باعث از بین رفتن باور های منفی یا تفکرات منفی که از قبل ایجاد شده اند می شوند.

تکرار این عبارات تاکیدی، با ایجاد یک مسیر جدید به ضمیر ناخودآگاه به ما کمک می کند بینش نوینی در خود خلق کنیم. همچنین به ضمیر ناخودآگاه کمک می کند تا در مسیر این بینش جدید قدم بردارد. به عنوان مثال، تکرار عبارت “من می توانم همیشه شادی را انتخاب می کنم” می تواند ذهنیت شما را در مورد خشم و ناراحتی تغییر دهد. همچنین شما باید از استفاده جملات منفی مانند “من امروز مشکل نمی خواهم” اجتناب کنید و از عبارت ” من در زندگی ام آرامش می خواهم ” به جای آن استفاده کنید ( نگاه کنید به آیا جملات تاکیدی تاثیری دارد)

  • تجسم:

برای فردی که می خواهد به موفقیت دست پیدا کند، تجسم یک تکنیک به شمار می رود. تجسم شما را قادر می سازد تصاویر ذهنی دقیقی ایجاد کنید؛ تصاویری که یک نتیجه ی دلخواه خاص را به شما نشان می دهند. این دقیقا همان شیوه ای است که توسط خلاقان، نوآوران و ایده سازها استفاده می شود. این افراد هنگام طراحی و ایجاد محصولات جدید جهانی خود معمولا از این شیوه استفاده می کنند. شما می توانید تجسم را در زندگی روزمره خود اعمال کنید. تصاویر ذهنی برگرفته از تجسم، ضمیر ناخودآگاه را تحریک می کند به آن تصاویر به عنوان واقعیت بنگرد. در نتیجه رفتار را به گونه ای تنظیم می کند که در جهت رسیدن به آن تصاویر و آن اهداف مطلوب قرار بگیرد.

 

  • هیپنوتیزم:

هیپنوتیزم یک نوع درمان است که با کمک ضمیر ناخودآگاه فرد را قادر می سازد به حالت پیشرفته ای از آرامش برسد. هنگامی که شما در حالت هیپنوتیزم هستید، ضمیر ناخودآگاهتان  بیشتر در دسترس قرار می گیرد، زیرا ضمیرخودآگاه در حالت بسیار آرامی قرار دارد. وقتی ضمیر خودآگاه در وضعیت آرامی قرار بگیرد، می توانیم ضمیرناخودآگاه را به راحتی برای پذیرش افکار جدید به عنوان واقعیت برنامه ریزی کنیم.(نگاه کنید به چگونه دیگران را هیپنوتیزم کنیم)

  • پیام های پنهان ذهنی(به صورت صوتی و تصویری):

استفاده از پیام های پنهان ذهنی ( معادل دیگر این عبارت پیام های زیر آستانه ای می باشد که واژه ی لاتین آن subliminal massages است – این اصطلاح به پیام هایی اشاره می کند که به صورت پنهان بر روی ذهن اثر می گذارند) برای ضمیر ناخودآگاه سودمند هست؛ به آن کمک می کند چه در زمان خواب و چه در زمان بیداری بهتر عمل کند. در لحظه ای که ضمیر خودآگاه به یک موزیک گوش می دهد یا به یک فیلم نگاه می کند، ضمیر ناخودآگاه می تواند متوجه ی اطلاعات پنهان ثبت شده در آن آهنگ ها و فیلم ها بشود. به یاد داشته باشید در صورتی که این جریان همیشه در زمان بیداری رخ بدهد، ضمیرخودآگاه ممکن است متوجه شده و به عنوان یک مانع از ثبت اطلاعات در ضمیر ناخودآگاه جلوگیری کند.

  • خود پیشنهادی:

خود پیشنهادی  یکی از ساده ترین راه هایی است که می توانیم به صورت آگاهانه ضمیر ناخودآگاه خود را وادار کنیم به آنچه که می خواهیم اتفاق بیافتد. به عنوان مثال، وقتی می خواهید ساعت ۵ صبح بیدار شوید تا پروازتان را از دست ندهید؛ قبل از خواب با خودتان بگویید :”من می خواهم ساعت ۵ صبح بیدار شوم” و چون این برای شما یک مسئله مهم به شمار می رود حتی قبل از ساعت ۵ صبح بیدار خواهید شد بدون در نظر گرفتن اینکه ساعت زنگ دار خود را تنظیم کرده باشید یا خیر.

استفاده از این تکنیک ها به شما کمک می کنند ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنید در حالی که در عین حال افکار منفی بسیار زیادی که به خودتان تحمیل کرده اید را از ذهن خود پاک کنید. پس واقعا قدرت دستیابی به ضمیر ناخودآگاه و برنامه ریزی آن را دارید و می توانید آن را عملی کنید.

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت  نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مکانی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که بر اساس علوم روانشناسی بوده و به زبانی ساده بیان شده است. سایت نوین بینش بزرگترین منبع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می کند هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی خود را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهید بیشتر بدانید؟

آشنایی با ضمیر ناخودآگاه

قوانین حاکم بر ضمیر ناخودآگاه

چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنیم

ضمیر ناخودآگاه در مقابل ضمیر خودآگاه

چگونه به ضمیر ناخودآگاه دیگران نفوذ کنیم

برنامه ریزی ضمیر ناخوداگاه و عاشق کردن دیگران

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy