تعریف قاطعیت

تعریف قاطعیت

قاطعیت مهارت بیان عواطف و نیاز های ما است بدون اینکه حقوق دیگران را نقض کنیم یا خشمگین شویم.

کسانی که قاطع نیستند همیشه سعی می کنند تا به بهترین نحو ممکن دیگران را خوشنود سازند در حالی که حقوق خود را نادیده گرفته یا نیاز هایشان را قربانی دیگران می کنند. این افراد به منظور جلوگیری از نادیده گرفته شدن، رفتار خوب از خود نشان می دهند تا دوستان خود را خوشنود سازند؛ اما فقط باعث می شوند اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.

قاطعیت به معنی فریاد زدن بر سر دیگران نیست، به معنی ترساندن دیگران هم نیست بلکه به معنی چیزی بین سلطه گری و مطیع بودن است.

قاطعیت یعنی با اعتماد به نفس چیزی که می خواهید را درخواست کنید به شکلی که به هیچ کس آسیب نرسانید و در عین حال حقوق خود را نیز در نظر بگیرید.

چرا قاطع نیستم؟

قاطعیت چیزی نیست که به ارث ببرید. قاطعیت یک مهارت است که هر فردی اگر بخواهد می تواند آن را فراگیرد. کمبود قاطعیت معمولا به دلیل نوع تربیت افراد است. اگر همیشه به یک کودک گفته شود که باید با دیگران به خوبی رفتار کند تا دوستش داشته باشند در نتیجه ممکن است وی وقتی بزرگ شد قاطعیت لازم را در برخورد با دیگران نداشته باشد.

خبر خوب این است که شما می توانید از همین حالا یاد بگیرید چگونه قاطع باشید؛ فقط کافی است تصمیم بگیرید که دیگر اجازه نمی دهید حقوق تان به خاطر راضی نگاه داشتن دیگران نقض شود.

اما اگر قاطع باشم دیگران به من علاقه خواهند داشت؟

بر خلاف اعتقادات رایج، قاطع بودن باعث نمی شود که دیگران از شما دوری کنند یا متنفر شوند. این موضوع فقط وقتی ایجاد می شود که طرف مقابل شما بیش از اندازه حساس باشد و در مقابل رفتار قاطع تان احساس ناراحتی کند. در اینجا مطلبی برای شما قرار دادیم که به شما یاد می دهد (چگونه تشخیص دهید فردی شخصیت حساس و احساسی دارد). به هر حال انسان های معمولی وقتی با قاطعیت شما مواجه شوند از شما متنفر نمی شوند بلکه بر عکس، از شما خوششان می آید زیرا که بیشتر با اعتماد به نفس به نظر خواهید رسید. قاطع بودن همچنین باعث می شود جذاب تر صحبت کنید و ارزش خود را نزد دیگران افزایش دهید.

برای اینکه قاطع شوید باید این قوانین را به یاد داشته باشید

برای اینکه قاطع شوید باید از این راهنما پیروی کنید:

  • شما حق دارید که ارزش ها، اعتقادات، نظرات و عواطف خود را داشته باشید
  • شما حق دارید که اقدامات خود را برای دیگران توضیح یا توجیه نکنید
  • شما حق دارید که به دیگران بگویید چگونه دوست دارید با شما رفتار شود
  • شما حق دارید که حرف دلتان را بزنید و هر موقع صلاح دانستید بگوید “نه”، ” نمی دانم”، ” متوجه نمی شوم”، یا حتی ” اهمیت نمی دهم”
  • شما حق دارید قبل از اینکه نظر خود را بیان کنید کمی وقت داشته باشید که به آن فکر کنید
  • شما حق دارید که اشتباه کنید
  • شما حق دارید که به فکر خودتان نیز باشید و برای چیزی که می خواهید اقدام کنید
  • شما حق دارید که با احترام با شما رفتار شود

اگر این راهنما را دنبال نکنید و اگر بر قاطع نبودن خود اصرار کنید ممکن است در پایان با احساس بی ارزش بودن مواجه شوید زیرا اعتماد به نفس شما به شدت آسیب خواهد دید.

قاطع بودن کار سختی نیست. تنها کافی است دو چیز را در خود تغییر دهید: کلماتی که از آن استفاده می کنید و زبان بدن خود را .

قاطع بودن در رابطه ی زناشویی

در دوره های آموزشینوین بینش همیشه اشاره کرده ایم که برای ایجاد یک رابطه ی سالم قاطع بودن بسیار ضروری است.

کسانی که قاطعیت لازم را در رابطه ی خود ندارند، به دلیل نقض حقوق خود باعث می شوند عواطف منفی در ذهن شان انباشته شود و در نتیجه وقتی دیگر نمی توانند تحمل کنند ناگهان باعث انفجار آنها شود. چنین عادتی می تواند باعث نابودی روابط زوجین شده و دلیل دیگری است که به شما می گوید چرا باید حتما قاطع بودن را یاد بگیرید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست که وقت شما را تلف کند بلکه مرجعی است که بر اساس تحقیقات و علوم روانشناسی بوده و به زبانی ساده بیان شده است تا بتوانید به راحتی متوجه شوید و از آنها استفاده کنید. مطالب سایت نوین بینش این امکان را فراهم می کند که دید جدیدی به زندگی بدست آورید و با دنیایی علمی و نوین آشنا شوید.کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم(نوشته ی فاروق رضوان میلیونر مصری) پس از ترجمه از زبان انگلیسی در سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب با تضمین بازگشت وجه ارائه می شود و بدون شکل شانس شما را برای عاشق کردن دیگران افزایش می دهد. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه می توان فردی را مجدد عاشق کرد

نظام های تجسمی در برنامه ریزی عصبی کلامی ( ان ال پی / NLP)

چگونه تجربیات دوران کودکی بر بزرگسالی تاثیر می گذارد

چرا تغییر کرد؟ فکر می کردم دوستم دارد

فواید تحلیل رویا چیست

چه زمانی به مشاور نیاز داریم

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy