روانشناسی عشق

۵ مرحله برای برگرداندن عشق از دست رفته

0

۵ مرحله برای بهبود رابطه و بازگرداندن عشق از دست رفته

احتمالا وقتی این مقاله رو مطالعه می کنید در روابط سردی با عشق خود به سر می برید؛ ممکن است همسر یا نامزدتان از شما جدا شده باشد و یا در یک رابطه ی شکست خورده باشید، فرقی می کند هر گونه روابط عاطفی که به آن وابسته باشیم و در عین حال توقعات ما را برآورده نکند، باعث سردرگمی و ناامیدی شما می شود. احتمالا احساس می کنید چیزی را از دست داده اید، شرایط پیش رو را باور نمی کنید، احساس پریشانی، پوچی و اصطراب دارید، آینده ی نامطمئنی را در برای خود ایجاد کرده اید و شاید حتی افسرده شده باشید؛ اما همه ی این احساسات در حال حاظر کاملا طبیعی هستند.

در واقع هدف از نوشتن این مقاله کمک به افرادی است که در چنین روابطی به سر می برند و تحت تاثیر یک جدایی هستیند یا رابطه ای را حفظ می کنند که هیچ آینده ای ندارد. اگر جزء افرادی هستید که در یک رابطه ی بدون هدف قرار گرفته اید باید بدانید که گاهی اوقات بهترین پیشروی، عقب نشینی است. اگر همه ی راه های ممکن را امتحان کرده اید و نتیجه ای نگرفتید پس بهترین گزینه برای شما تغییر عشق تان است و برای اینکاار نیاز دارید به صورت موقت این رابطه را پایان دهید.

چه از قبل جدا شده باشید چه خودتان اکنون تصمیم به جدایی بگیرید، این مراحل به شما کمک می کند یک رابطه ی جدید ایجاد کنید با این تفاوت که این بار رابطه ی شما یک عشق تمام عیار خواهد بود که شامل صمیمیت، اشتیاق و تعهد می باشد؛ سه جزء اصلی در ایجاد یک رابطه ی موفق زناشویی که آینده و هدف مشخصی دارد.

پس از سال ها مشاوره، تحقیق، ترجمه ی متون مختلف در زمینه ی روانشناسی عشق و کسب تجربه توانستم به اصول بنیادینی دست پیدا کنم که در بازگرداندن شریک دلدادگی بسیار موثر و کاربردی می باشد. این اصول بنیادین که قبلا بارها توانسته از نابودی بسیاری از رابطه ها جلوگیری کند شامل ۵ مرحله ی اصلی می باشد.

با وجود این مراحل می توانید قدم به قدم پیش رفته و به سادگی برنامه ی خود را جهت بازگرداندن عشقتان با موفقیت به نتیجه برسانید و از جدایی جلوگیری کنید. خیلی مهم است که برنامه ای برای دنبال کردن داشته باشید زیرا پس از جدایی ممکن است از نظر احساسی آسیب ببینید و کمی در تصمیم گیری گیج شوید. به همین دلیل ممکن است مرتکب اشتباهاتی شوید و شانس بازگرداندن عشق از دست رفته ی خود را از دست بدهید.

با افراد بسیاری مواجه شده ام که این اشتباهات را بار ها و بار ها مرتکب شده اند ( پس از سال ها تجربه در ارتباط با کمک به دیگران برای کنار آمدن با جدایی به این نتیجه رسیده ام). داشتن یک برنامه ی هدف دار به شما کمک می کند یک مسیر مشخص داشته باشید و سر در گم نشوید. یک برنامه ی مشخص به شما امید می دهد تا به جلو نگاه کنید آن هم در زمانی که احساس سرخوردگی کرده و در مورد خود مطمئن نیستید. این مطلب در مورد همان امید است.

اشتباهاتی رایجی که هنگام بازگرداندن شریک دلدادگی رویی می دهد چیست؟

خوشحالم که این سوال را پرسیدید چون مرحله ی اول این برنامه دقیقا در مورد همین اشتباهات است.

مرحله ی اول: عدم پیروی از غریزه – اشتباهات مهلک

این بخش را ” غرایز” می نامم چون همه این این اشتباهات مستقیما در نتیجه ی دنبال کردن غرایز ما شکل می گیرد. بیش تر توصیه ها در این برنامه ی ۵ مرحله ای، بر ضد این غرایز هستند. وقتی با آنها آشنا شوید، دلیلش را بهتر متوجه خواهید شد اما در آغاز اجازه دهید در مورد اشتباهات مهلکی صحبت کنیم که باید به هر قیمتی از آن ها دوری کنید. توجه داشته باشید منظور از غریزه همان ضمیر ناخودآگاه است که گاهی به آن کودک درون هم می گویند.

اشتباه مهلک اول: تماس گرفتن و پیام دادن به صورت مداوم

من ۲ سال است که جدا شده ام. از آن زمان تا کنون هر روز برایش پیام فرستاده ام و به ندرت پاسخی داده است. باید صد بار پیام ارسال کنم تا فقط یک بار پاسخم را بدهد. واقعا عاشقش هستم و میخواهم بازگردد، اما نمی فهمم چرا هنوز رفتارش به این شکل است. وی گفته عاشقم می باشد ولی ناگهان ترکم کرده است.

این داستان تقریبا ۸۰ درصد از کسانی است که از برگرداندن عشق از دست رفته ی خود ناامید شده اند. این یک اشتباه بزرگ است که همیشه به عشق قبلی خود پیام بدهید یا تلفن کنید. در حقیقت، تماس گرفتن با وی حتی برای یک بار هم یک اشتباه بزرگ است. غریزه تان به شما می گوید اگر با عشق قبلی خود در ارتباط باشید، شما را فراموش نمیکنند و در نهایت بازمی گردند.

به یاد داشته باشید تماس گرفتن در این شرایط هیچ تاثیری مثبتی ندارد. هر زمان یک تماسی برقرار می کنی یا پیامی می فرستید این احساس را انتقال می دهید که شخصی ناامید، ضعیف، نیازمند و بی ارزش هستید. نیازمند بودن و وابستگی جذابیت ندارد باعث می شود که شریک سابقتان بیشتر از شما فاصله بگیرد.

اگر قرار است نه تماسی برقرار کنم و نه پیامی بدهم پس چطور قرار است عشق خود را بازگردانم

در واقع شما با وی تماس برقرار خواهید کرد اما به روشی خاص و در زمانی مشخص که باعث می شود وی مجدد به شما جذب شود. در مرحله ی ۴ دقیقا به شما نشان می دهم چگونه اینکار را انجام دهید و حتی نمونه کلماتی که باید استفاده کنید را ذکر خواهم کرد.

اشتباه مهلک دوم: التماس کردن و تلاش برای ایجاد احساس ترحم و دلسوزی

اگر التماس کردن بعد از جدا شدن جواب می داد، هرگز هیچ کس هیچ وقت از هیچ شخصی جدا نمی شد. عشق شما از شما جدا شده است و می داند چطور با التماس ها و درخواست های شما کنار بیاید. جدایی شما هر دلیلی که داشته است، هرگز با التماس و زاری برطرف نخواهد شد. باز هم تاکید می کنم جدایی شما هر دلیلی که داشته باشد هرگز با التماس کردن بر طرف نخواهد شد. تنها کاری که التماس کردن انجام می دهد این است که خودتان را هر روز ضعیف تر نشان می دهید.

 غریزه ی شما باعث می شود باور کنید اگر به همسر یا شریک دلداگی قبلی خود نشان دهید که بدون وی نمی توانید زندگی کنید، وی حتما باز خواهد گشت. الگوی تفکر شما اینگونه است:

اگر بداند بدون او چقدر تنها و بی کس هستم حتما باز خواهد گشت

اگر فقط بداند بدون او نمی توانم زنگی کنم، حتما من را پیش خودش بر می گرداند

باز هم، غریزه ی شما دارد شما را نابود می کند. باور کنید، هیچ کس با ایجاد احساس دلسوزی رابطه ی خود را بهبود نداده است. هیچکس به یک فرد بدبخت و ضعیف جذب نمی شود. حتی اگر بتوانید عشق خود را به رابطه برگردانید، آیا واقعا می خواهید وی فقط به خاطر احساس تاسف و ضعف پیش شما بازگردد؟ (که آنهم به احتمال زیاد برای مدتی کوتاه است و مجدد تصمیم می گیرد شما را ترک کند) یا می خواهید به شما احترام بگذارد و عاشقتان باشد.

اشتباه مهلک ۳: غلام حلقه به گوشش شوید

غریزه به ما می گوید اگر با هر چیزی که عشق تان به شما گفت موافق باشید، وی باز می گردد. غریزه ی شما به شما می گوید نیاز ها، ارزش ها، آرزو ها و اهداف شما اهمیتی ندارد. غریزه شما به شما می گوید تنها چیزی که نیاز دارید این است که عشق از دست رفته ی خود را برگردانید و برای رسیدن به این هدف همه چیز را قربانی کنید. شما را وادار می کند که شخصیت خود را لگد مال کنید. با هر درخواست مضحکی موافقت می کنید در حالی که غریزه تان به شما می گوید هیچ اشکالی ندارد زیرا داشتن شریک دلدادگی سابقتان در زندگی شما تنها چیزی است که اهمیت دارد.

خب اکنون حدس بزنید چه اتفاقی می افتد؟

موافقت کردن با همه ی گفته های عشق سابق تان باعث نمی شود وی برگردد. در حقیقت، باعث می شود کاری کنید که وی کمتر به شما احترام بگذارد ( به دلیل اینکه پیغام هایی به ضمیر ناخودآگاه وی ارسال می کنید که بیانگر ضعیف بودن و کم ارزش بودن شما است). هیچ فردی نمی خواهد با کسی باشد که برایش احترامی قائل نیست. حتی اگر بازگردند، به محض اینکه متوجه شوند شخص بی ارزشی هستید و احترامی برایتان قائل نیستند شما را مجدد ترک خواهند کرد.

اشتباه مهلک ۴: نشان دادن احساسات و علاقه

غریزه به شما می گوید اگر عشق از دست رفته ی شما متوجه شود که به چه اندازه عاشقش هستید و چقدر به وی اهمیت می دهید، باز خواهد گشت. فقط نیاز دارید کاری کنید که باور کند هیچکس در جهان به اندازه ی شما او را دوست ندارد. وقتی متوجه شود چقدر عاشقش هستید چگونه می تواند شما را ترک کند، درست است؟

واقعیت این است که وی از قبل نیز می دانسته شما چقدر عاشقش هستید، چقدر او را تحسین می کنید و جقدر برایش اهمیت قائل هستید. اما همچنان می خواهد از شما جدا شود. مهربان بودن و نشان دادن عواطف به شما کمکی نمی کند. در حقیقت، هرچه بیشتر این کار را انجام دهید بیشتر فکر می کند که اسیر شما شده است؛ در نتیجه تنها چیزی که می خواهد این است که هر چه زودتر از دست شما خلاص شود.

اشتباه مهلک ۵: نگرانی و ترس در مورد اینکه عشق سابق شما با فرد دیگری قرار بگذارد

این فکر که ممکن است عشق از دست رفته ی شما با شخص دیگری باشد ممکن است شما را بسیار آزار دهد. اما در واقعیت، این اتفاق به آن اندازه که تصور می کنید بد نیست. در مورد این موضوع بعداً بیشتر صحبت می کنیم اما قبل از آن اجازه دهید نگاهی به عکس العمل غریزه شما داشته باشیم وقتی متوجه شود شریک قبلی تان با شخص دیگری قرار گذاشته است:

“اگر اکنون کاری انجام ندهم کسی که عاشقش هستم، عاشق فرد دیگری می شود و من را برای همیشه فراموش می کند. بهتر است به آنجا بروم و هر کاری را که در این مقاله گفته شده انجام ندهم، انجام بدهم. می خواهم التماسش کنم، کاری کنم برایم احساس دلسوزی کند، به او بگوید چقدر عاشقش هستم، هر شرایطی که گفت قبول کنم. و اگر در را برایم باز نکرد، همانجا پشت در می مانم و همه ی روز به اون زنگ می زنم و تماس برقرار می کنم. حتی بهتر است که بگویم چقدر این شخص جدید انتخاب غلطی است و چه اشتباه بزرگی دارد مرتکب می شود که اجازه می دهد این رابطه شکل بگیرد – ( بیان تذکر های مضر و بی فایده)

اگر همچنان متوجه نشده اید، باید به شما بگویم که وقتی متوجه می شوید عشق از دست رفته ی تان با فرد دیگری قرار گذاشته است، غریزه و ذهن شما وارد یک حالت ترس می شود. در بیشتر موارد، وحشت زده می شوید و در نتیجه بیشتر اشتباهاتی که تا کنون ذکر شده است را مرتکب می شوید.

واقعیت اساسی این است وقتی فردی از یک رابطه جدا می شود، به مدت طولانی تحت تاثیر رابطه ی قبلی بوده به این سرعت نمی تواند وارد یک رابطه ی جدید شود مگر اینکه یک رابطه ی واکنشی ایجاد کند. رابطه ی واکنشی نشانه ی خوبی هست زیرا به این معنی است که وی تحت تاثیر جدایی از شما بوده و جایی در اعماق ذهنش هنوز به شما فکر می کند. اما یک رابطه ی واکنشی چیست؟.

یک رابطه ی واکنشی، فقط تلاشی برای پر کردن خلع عاطفی است که به دلیل جدا شدن از شما ایجاد شده است. به عبارت دیگر تلاشی است که سعی می کند درد جدایی از شما را التیام ببخشد؛ تلاشی است که به دنبال پیدا کردن احساس مشابهی می باشد که در گذشته با شما تجربه کرده است. به این نوع از رابطه جنون وابستگی نیز می گویند.

یکی از نشانه های اصلی این نوع از رابطه این است که وی با اینکار سعی می کند به شما نشان دهد که بسیار خوشحال و راضی است مثلا با گذاشتن عکس هایی در شبکات اجتماعی. فریب این رفتار را نخورد زیرا در حقیق اصلا خوشحال و راضی نیست. این رفتار خود نشان دهنده ی نوعی توجه ی ناخودآگاه و یا شاید حتی خودآگاه به شما باشد.

چنین رابطه هایی بسیار سریع شکل می گیرد و تنها هدف آن جبران کردن کمبودهایی می باشد که به دلیل از دست دادن شما ایجاد شده است. دلیل این موضوع جبران کمبود ها است. رابطه ای که با شما داشته است جواب نداده است و تنها چیزی که برایش باقی گذاشته درد و ناراحتی می باشد. وی فکر می کند با پیدا کردن یک شخص جدید می تواند به رضایت و خوشحالی برسد. در بعضی موارد چنین افرادی شخصیتی را انتخاب می کنند که اصلا مطابق بامعیار هایشان نیست. فردی که حتی با اهدافشان یکسان نبوده و اصلا با آنها همخوانی ندارد.

همانطور که احتمالا تاکنون حدس زده اید چنین رابطه هایی هرگز نمی تواند دوام داشته باشد و تنها نتیجه ی احتمالی که برای عشق از دست رفته ی شما دارد ( اگر وارد چنین رابطه ای شود) این است که بیشتر متوجه ی ویژگی های مثبت شما می شود و تمایل بیشتری برای درست کردن رابطه اش با شما خواهد داشت.

اگر قبلا چنین اشتباهاتی مرتکب شده اید اکنون باید چه کاری انجام دهید

احتمال اینکه بعد از به هم زدن یا جدایی یکی از این اشباهات را مرتکب شده باشید بسیار زیاد است. نگران نباشید، حتی خردمند ترین راهب ها و اساتید دانشگاه هاروارد نیز معمولا چنین اشتباهاتی را پس از جدایی مرتکب می شوند. تلاش برای حفظ هر چیزی که ارزشمند باشد در ذات انسان ها است. پس خیلی در این مورد به خودتان سخت نگیرید. مهمترین موضوع در حال حاظر این است که متوجه شوید این اشتباهات هرگز باعث نمی شوند وی بازگردد و باید از ادامه ی این کار دست بکشید. به سراغ مرحله ی دوم بروید که کمک می کند همه ی آسیب هایی که تا کنون به رابطه ی خود زده اید جبران شود.

مراحل بعدی به چه صورت است

چهار مرحله ی دیگر مربوط به تکنیک های ان ال پی یا برنامه ریزی عصبی کلامی – neuro linguistic programming – است. با یادگیری دانش ان ال پی / NLP می آموزیم چگونه با استفاده از زبان و نشانه ها می توانیم بر ذهن، احساس و در نتیجه رفتار دیگران تاثیر بگذاریم حتی اگر با آنها در ارتباط مستقیم نباشیم. این تکنیک های برای بازگشت به رابطه ی تمام شده بسیار موثر است.

به دلیل جلوگیری از انتشار غیر قانونی، ادامه ی مراحل فقط به صورت اختصاصی ارسال می شود.

در صورت تمایل به  آشنایی بیشتر با این مراحل و تکنیک به شماره ی زیر ( فقط از طریق تلگرام) پیام ارسال کنید  تا ادامه ی مقالات برای تان ارسال شود.

همچنین می توانید پرسش های خود را به صورت رایگان در مورد این مراحل ارسال کنید تا در اسرع وقت پاسخ تان ارسال شود. در صورت تمایل می توانید پس از معرفی خود؛ سن، شغل و تحصیلات مشکل خود را به صورت خلاصه ( با خط فارسی) توضیح دهید. به دلیل درخواست های بسیار ممکن است در پاسخ به پیام شما تاخیر صورت بگیرد ولی قطعا پاسخ شما ارسال خواهد شد:

تماس فقط از طریق تلگرام:۰۹۳۰۶۱۳۵۰۰۸

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

می خواهید بیشتر بدانید:

آیا واقعا عشق را می توان بازگرداند

مقالات مرتبط با روانشناسی عشق

آشنایی با برنامه ریزی عصبی کلامی

عضویت در کانال تلگرام نوین بینش