چرا بعضی افراد از نظر ما جذاب هستند

چرا بعضی افراد از نظر ما جذاب هستند

چرا تصور می کنیم بعضی افراد جذاب هستند
در مقاله ی قبلی خود با نام جذابیت و فرهنگ گفتم که فرهنگ ما تاثیر به سزایی در نظرات ما نسبت به جذابیت دارد اما سوال اینجاست، چرا همه ی افرادی که در یک فرهنگ خاص زندگی می کنند یک نفر را جذاب نمی دانند؟

اجازه دهید به شکلی دیگر این سوال را بپرسم، چرا تعریف شما از جذابیت با فرد دیگری که فرهنگ مشترکی با شما دارد متفاوت است.

چرا بعضی افراد فردی را جذاب در نظر می گیرند و بعضی دیگر همان فرد را کاملا ناخوشایند می دانند.

تجربیات گذشته و جذاب شناختن انسان ها

آیا می دانستید تجربیات گذشته ی شما می تواند باعث شود افراد خاصی در نگاهتان جذاب باشند.

فرض کنید دختری توسط پدری بزرگ شده باشد که نیاز های عاطفی او را نادیده گرفته است. اکنون این دختربچه رشد کرده و تبدیل به یک فرد بالغ شده است که به شدت به توجه نیاز دارد. چنین دختری هر مردی را که ویژگی چهره ی وی نشان دهنده ی مهربان بودن باشد جذاب می شمارد.

چنین فردی متوجه نخواهد بود که به دنبال شخصی است که به او توجهی را نشان دهد که پدرش نتوانست نشان دهد زیرا همه ی این اتفاقات در سطح ناخودآگاه رخ می دهد. ما افرادی را جذاب قلمداد می کنیم که احساس کنیم می توانند ما را به اهداف مهم روانشناختی خود برسانند.

از نظر این دختری هرگز پسری که ویژگی چهره اش ( حتی یک یا نهایت دو ویژگی وی) مشابه پدرش باشد جذاب نیست.

عوامل دیگر که باعث می شود فردی از نظر ما جذاب باشد

جذابیت جسمی یک عامل به شدت مهم است اما چیزی که بیشتر مردم از آن خبر ندارند این است که جذابیت جسمی به شدت بستگی به درک شناختی افراد دارد و می تواند متغیر باشد. دختری که به وضعیت اجتماعی اهمیت زیادی می دهد بدون شک یک مرد را وقتی در حال راندن ماشین فراری است جذاب تر می شمارد نسبت به وقتی که همان مرد را پیاده در حال قدم زدن مشاهده کند.

بنابراین ما افرادی را جذاب می بینیم – حتی اگر جذابیتشان در سطح متوسط باشد – که در سطح ناخودآگاه احساس کنیم می توانند نیاز های روانی و عاطفی ما را برطرف کنند.

یعنی در حالی که یک استاندار جهانی برای جذابیت به دلیل جهانی شدن ( گسترش رسانه ها و شبکات ارتباطی) به ما تحمیل شده است اما همچنان تا حد بسیار زیادی جذابیت در چشمان فرد مشاهده کننده می باشد. شاید به همین دلیل است که در زبان فارسی وقتی از زیبایی فردی تعریف می کنند در جواب می گویند چشمانتان زیبا می بیند. در حقیقت این دیگران نیستند که زیبا یا زشت هستند این چشمان ما است که آنان را زیبا یا زشت می کند.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه یک فرد زشت می تواند یک فرد زیبا را عاشق خود کند

چگونه دیگران را به خود جذب کنیم

دلایل پذیرفته نشدن در اولین ملاقات

عشق و برطرف کردن نیاز های روانی

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy