اعتیاد به روابط عاطفی و عشق

اعتیاد به عشق یا جنون وابستگی

اعتیاد به عشق زمانی رخ می دهد که شما نتوانید بدون حمایت یک شریک دلدادگی یا بدون وجود شخصی که عاشق شما است زندگی کنید. به عبارت دیگر اعتیاد به عشق در شرایطی ایجاد می شود که شما نتوانید کارهایتان را به تنهایی انجام دهید. اگر شما به عشق اعتیاد داشته باشید و از آن محروم شوید همیشه یک احساس کسالت یا احساسی منفی را تجربه خواهید کرد تا وقتی که شخصی پیدا شود و زندگی شما را سرشار از خوشحالی کند.

اگرچه اعتیاد به عشق به عنوان امن ترین نوع اعتیاد طبقه بندی می شود، ولی هنوز می تواند زندگی شما را نابود کند.

اعتیاد به عشق و کمبود اعتماد به نفس

گاهی اوقات مهم ترین دلیل اعتیاد به عشق عدم وجود اعتماد به نفس است. در چنین شرایطی ممکن است فقط به شخصی نیاز داشته باشید که شما را تایید کند و این اطمینان را درونتان ایجاد کند که فرد خوبی هستید. همچنین ممکن است به دنبال فردی بگردید که بتواند کمبود اعتماد به نفس تان را جبران کند.

افرادی که به دلیل کمبود اعتماد به نفس، اعتیاد به عشق دارند اینگونه تصور می کنند که ” اگر شخصی عاشقم بود، پس بی ارزش نیستم، پس من یک شخص با ارزش محسوب می شوم”، در نتیجه آنها وابسته به عوامل بیرونی برای ایجاد احساس اعتماد به نفس می باشند نه وابسته به احساسات درونی شان نسبت به ارزش خود.

اعتیاد به عشق و جدایی

یکی از اصلی ترین دلایل جدایی و طلاق اعتیاد به عشق می باشد، زیرا وقتی تنها دلیل عاشق شدنتان نیاز های شما باشد در نتیجه به محض اینکه آن نیاز ها از بین رفت احساس می کنید باید این رابطه را پایان داده و جدا شوید. از آنجایی که این نیاز ها از مشکلات موقطی ایجاد می شوند، احتمال جدایی شما در آینده ی نزدیک حتی بیشتر نیز می باشد.( برای اطلاع بیشتر از این موضوع این مطلب را مطالعه کنید)

اعتیاد به عشق و تجربه ی خلق خوب

اعتیاد به عشق می تواند به طور کلی به دلیل دیگر مشکلات زندگی به وجود بیاید. مثلا، اگر به شکلی مشکل احساسی دارید که نمی توانید برطرف کنید یا از آن فرار می کنید در نتیجه ممکن است اعتیاد به عشق را در خود ایجاد کنید.

البته که هیچ راه فراری بهتر از پناه بردن به عشق نیست؛ تنها کافی است وارد خلق و خوی عاشقانه شوید سپس دیگر هیچ احساسات منفی دریافت نمی کنید. یکی از قوانین ساده ی حاکم بر عواطف انسان این است که شما تنها می توانید یکی از انواع احساسات خود را در هر زمان متوجه شوید، پس با تجربه ی عشق هر احساس بد دیگر را فراموش کرده یا حداقل برای یک مدت دفن می کنید.

در هر صورت باید به یاد داشته باشید به دلیل اینکه ضمیر ناخودآگاه فریب نمی خورد، آن خلق و خوی های بد هنوز به شکل حملات خلقی منفی ناشناخته باقی می مانند یا حتی ممکن است در رویاهایتان به شکل کاووس خود را بروز دهند.

چگونه اعتیاد به عشق را از بین ببریم؟

حل این مشکل آن قدر ها هم سخت نیست، تنها کافی است دلیل این موضوع را پیدا کنید که چرا وقتی تنها هستید احساس سرخوردگی می کنید. اگر دلیل این احساسِ سرخوردگی حل نشود باید حداقل اقدام به حل آن کنید یا برای مثال اگر دلیلِ این اعتیاد به عشق یا احساس سرخوردگی، کمبود اعتماد به نفس باشد باید شروع به ایجاد آن در خود کنید. دلیلش هر چیزی که است آن را پیدا کنید سپس حرکت صحیح را بر اساس آن انجام دهید؛ نه به یک اعتیاد ناموفق پناه ببرید که هیچ مشکلی را نیز حل نمی کند.

اعتیاد به عشق تنها مشکلات را افزایش می دهد و سپس باعث می شود کوهی از مشکل در مقابل خود ایجاد کنید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت  نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مکانی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که بر اساس علوم روانشناسی بوده و به زبانی ساده بیان شده است تا به راحتی متوجه شوید و این اطلاعات را به کار بگیرید. سایت نوی بینش بزرگترین منبع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

روش های جذب زنان بر اساس روانشناسی جذب

روش های جذب مردان بر اساس روانشناسی جذب

چگونه می توانیم با تمرکز کردن به چیزی که می خواهیم برسیم

چگونه عاشق نشویم

آیا رابطه ای که عشق مان با فرد دیگری دارد پایدار است

چگونه می توان ضمیر ناخوداگاه دیگران را برنامه ریزی کرد

دلایل وابستگی چیست ( چرا وابسته می شویم)