اهداف ضمیر ناخودآگاه

اهداف ضمیر ناخودآگاه

اهداف ضمیر ناخودآگاه چیست؟

من در بسیاری از مقالاتم به ضمیر ناخودآگاه و تاثیر آن بر زندگی اشاره می کنم. در این مقاله قصد دارم به صورت جزئی تر به اهداف ضمیر ناخودآگاه و تاثیر آن ها در تغییر زندگی انسان بپردازم.

شما در هر لحظه از زندگی خود می توانید یک هدف جدید داشته باشید. مثلا ممکن است تصمیم بگیرید غذاهای چرب را کنار گذاشته و وزن خود را کمک کنید. این تصمیم یک تصمیم خودآگاه و در نتیجه یک هدف خودآگاه محسوب می شود.

وقتی در مورد ضمیر ناخودآگاه صحبت می گردم اشاره کردم که ضمیر ناخودآگاه می تواند کاملا مستقل از ضمیر خودآگاه شما فعالیت کند. در واقع وقتی ضمیر خودآگاه شما برای خود اهدافی تعیین می کند ضمیر ناخودآگاه نیز می تواند اهداف خودش را داشته باشد.(نگاه کنید به قوانین حاکم بر ضمیر ناخودآگاه)

اهداف ضمیر ناخودآگاه معمولا به آسانی وارد ضمیر خودآگاه نمی شوند. به عبارت دیگر ممکن است ضمیر ناخودآگاه شما اهدافی را دنبال کند که خودتان از آن ها آگاهی ندارید.

اجازه دهید موضوع را با یک مثال کوچک شرح دهم. فردی را در نظر بگیرید که اعتماد به نفس کمی دارد و فکر می کند همه او را بی ارزش می پندارند در نتیجه از رویارویی با افراد جدید می ترسد.

ضمیر ناخودآگاه این فرد هدفش از طریق ایجاد اعتیاد به اینترنت در او پرورش می دهد. این شخص برای مدت طولانی تلاش می کند از این اعتیاد به اینترنت رها شود اما موفقیتی حاصل نمی شود زیرا او متوجه نیست که ضمیر ناخودآگاه او می خواهد این اعتیاد را برای دور کردنش از دیگران حفظ کند.

عدم شناخت کافی از خودتان می تواند زندگی شما را به نابودی بکشاند

فرض کنید ذهن شما اهداف ناخودآگاه به خصوص و مهمی را در خود پرورش دهد. در چنین شرایطی بدون اینکه متوجه این اهداف باشید ممکن است کارهایی انجام دهید که برای شما قابل درک نیست، قادر به ترک عادت های خاصی نباشید یا نتوانید انگیزه داشته باشید. درواقع می توان گفت بسیاری از عادت های بدی مثل سیگار کشیدن یا هر عادت بد دیگر نتیجه ی مستقیم تمایل ضمیر ناخود آگاه برای رسیدن به اهداف خاصی است.

در بین تعارض های بین ضمیر خودآگاه و ضمیر ناخودآگاه همیشه ضمیر ناخودآگاه برنده خواهد بود. اگر یک نوجوان تصمیم بگیرد سیگار را ترک کند اما ضمیر ناخودآگاه برای دنبال کردن هدف خاصی مانند سرکوب شدن توسط خانواده بخواهد که او به سیگار کشیدن ادامه دهد قطعا در ترک سیگار شکست خواهد خورد.

هر رفتار ناخواسته ای که قادر به توقف آن نیستید مستقیما از تمایلات ناخودآگاه شما به انجام این کار ناشی شده و بنابراین اگر می خواهید رفتارتان را تغییر دهید لازم است به درک درستی از اهداف ضمیر ناخودآگاه برسید.

مشکل با اهداف ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه اهدافی را در خود پرورش می دهد که به بهتر شدن زندگی فرد کمک کند اما گاهی نتیجه برخلاف آن خواهد بود. ۳ دلیل مهم برای این مسئله وجود دارد:

  1. تعارض و تضاد بین اهداف خودآگاه و اهداف ناخودآگاه (نگاه کنید به ضمیر خودآگاه در مقابل ضمیر ناخودآگاه)
  2. ضمیر ناخودآگاه از راه های قوی تری برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کند. مثلا ممکن است باعث بیماری فرد شده و به او نشان دهد که دیگران او را نادیده می گیرند.
  3. عدم آگاهی از اهداف ناخودآگاه

با درک و شناخت بیشتر نسبت به خود و جلوگیری از ایجاد شکاف و تعارض بین ضمیر ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه می توانید عادت های ناخواسته را از بین ببرید، به اهداف خود برسید و زندگی بهتری را تجربه کنید.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

تغییر ضمیر ناخودآگاه

تاثیر ضمیر ناخودآگاه بر انسان

راه های نفوذ به ضمیر ناخودآگاه

تاثیر ناهماهنگی شناختی در تغییر نگرش

چگونه رفتار و شخصیت خود را تغییر دهیم