دلایل افسردگی در جوانان

دلایل افسردگی در جوانان

زمان و احساسات

آیا فکر می کنید زمان بر احساسات و خلق و خوی شما تاثیری ندارد؟

پس بهتر فکر کنید. احساسات انسان بسیار پیچیده است و تحت تاثیر موارد زیادی قرار می گیرد. همانطور که حدس می زنید یکی از این موارد زمان است.

ذهن ما اعداد خاصی را به عنوان نقطه ی آغاز و پایان بعضی موارد در زندگی در نظر می گیرد. مثلا تولید ۲۰ سالگی حکایت از پایان نوجوانی را دارد و تولد ۳۰ سالگی نیز یعنی دوره ی ۲۰ سالگی تمام شده و وارد مرحله ی جدیدی از زندگی شده ایم. و به همین ترتیب ادامه پیدا می کند. این نقاط آغاز و پایان با توجه به دیدگاهی که نسبت به آن داریم تاثیرات زیادی بر احساسات ما خواهد داشت.

چون دیدگاه هرکس نسبت به جهان اطرافش متفاوت است تاثیر بر احساسات او بستگی به باورها و درکش نسبت به زمان دارد. اکنون سوال اینجاست که چرا بعضی مردم در جوانی و سن ۲۵ سالگی احساس افسردگی می کنند؟

دلایل احساس افسردگی در سن جوانی

  • جایگاه من اکنون کجاست: در سن ۲۵ سالگی بسیاری از افراد با خود فکر می کنند اکنون که نزدیک به ۳۰ سالگی هستند چه کاری در زندگی انجام داده اند و تا چه حد در شغل و تحصیلات خود نسبت به دوستانشان پیشرفت داشته اند. اگر پاسخ این سوالات پاسخی مورد انتظار آن ها نباشد ممکن است به افسردگی دچار شوند.
  • چه هدفی در وجود من هست: سوالاتی از قبیل چه هدفی از زندگی دارم یا چه چیزی از زندگی می خواهم معمولا در دوران نوجوانی نگرانی مهمی محسوب نمی شود اما اگر این سوالات در سن ۲۵ سالگی در ذهن فرد ایجاد شود ممکن است به نظر برسد که دیگر دیر شده و منجر به افسردگی شود. (نگاه کنید به موانع رسیدن به هدف)
  • چرا هنوز ازدواج نکرده ام: ترس عمده ی بسیاری از افراد از بزرگ شدن نرسیدن به اهداف زندگیشان است. اگر فردی به خصوص خانم ها درسن ۲۵ سالگی مجرد مانده باشد ممکن است با خود فکر کند که تا الان باید ازدواج می کرده و دچار افسردگی شود. (نگاه کنید به چرا هنوز ازدواج نکرده ام)
  • ادامه ی زندگی ام چگونه خواهد بود: بسیاری از افراد در آغاز سن ۲۵ سالگی از خود می پرسند ادامه ی زندگی ام چگونه خواهد بود؟ اگر تا این سن به اندازه ی کافی تلاش نکرده و مسیرشان را به درستی انتخاب نکرده باشند احتمالا با افسردگی رو به رو خواهند شد.
  • باید جای دیگری باشم: افراد تا سن ۲۵ سالگی رویا ها و اهداف زیادی در ذهن خود به وجود می آورند و اگر به هنگام رسیدن به سن ۲۵ سالگی اهداف و رویاهایشان برآورده نشده باشد دلیل خوبی برای افسردگی خواهند داشت.

راههای درمان افسردگی در جوانان

اگر قبل از سن ۲۵ سالگی هستید امور خود را به تعویق نیندازید و بدانید که سن ۲۵ سالگی شما را در شرایطی گرفتار می کند که ممکن است ندانید چه کاری باید انجام دهید.

اگر در سن ۲۵ سالگی هستید باید بدانید که هیچ وقت دیر نیست اما در عین حال هم باید بدانید تا زمانی که ذهن شما متوجه نشود در راه حل مشکلات خود قرار گرفته اید افسردگی شما متوقف نخواهد شد. به عبارت دیگر باید برای رسیدن به اهدافتان کاری انجام دهید و امور خود را به تعویق نیندازید. (نگاه کنید به چرا بعضی افراد امور خود را به تعویق می اندازند)

همچنین باید باورهای خود را در مورد سن تغییر دهید. بعضی مردم تصور می کنند وقتی به سن ۲۵ سالگی می رسند دیگر پیر شده اند. شما هنوز خیلی جوان هستید و باید برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید. (نگاه کنید به بازگشت امید به زندگی)

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

نوین بینش یک وبسایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد ضمیر ناخودآگاه در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینشصفحه اینستاگرام شاهین زند

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

دلایل افسردگی پس از جدایی

افسردگی و عصبانیت

نشانه های افسردگی

ترس و اعتماد به نفس

چگونه با تسلط بر ضمیر ناخودآگاه موفق تر عمل کنیم