روانشناسی خرید

چرا ما بدون برنامه ریزی قبلی و ناگهانی خرید می کنیم؟

چرا بعضی افراد برای خرید بعضی محصولات مدت زمان زیادی صرف می کنند؟

چرا بعضی مردم پول زیادی برای یک وسیله ی تزیینی کوچک خرج می کنند؟

مردم معمولا برای ارضای برخی از نیازهای روانشناختی خود موارد به خصوصی را برای خرید انتخاب می کنند. دلیل انتخاب اجناس مارک دار در برخی افراد علاقه ی آن ها به این اجناس نیست، دلیل آن ها این است که اجناس مارک دار بر شان و دیدگاه دیگران نسبت به او تاثیر می گذارد.

در این مقاله توضیحاتی در مورد روانشناسی خرید ارائه می دهم.

چرا خرید می کنیم؟

در بحث خرید، هر فرد یک مورد خاص و جداگانه با رفتارهای مختلفی محسوب می شود. با این حال رفتار بیشتر مردم در خرید می تواند در یکی از دسته های زیر قرار بگیرد:

  • نیازهای عاطفی: بعضی از مردم برای فرار از حالات بد روحی خرید می کنند، بعضی دگیر برای جذب و جلب توجه دیگران اجناس مارک دار می خرند، گروه سوم برای بهبود شان خود اتومبیل های گران قیمت سوار می شوند و گروه چهارم نیز برای جذب جنس مخالف لباس های به خصوص و گران قیمت می پوشند. بنابراین اکثر مردم نیازهای عاطفی خود را می خرند نه محصولات مورد نیازشان را، و همین مسئله پرداخت پول اضافی برای خرید اجناس مارک دار را توضیح می دهد. (نگاه کنید به نظریه ی نیازهای انسان)
  • تمایل به بودن: اگر یک فرد مشهور و مورد تایید دیگران از مارک خاصی استفاده کرده و آن را تبلیغ کند بیشتر مردم برای اینکه به اندازه ی او مورد تایید دیگران باشند تصمیم می گیرند آن مارک را بخرند. مردم به صورت ناخودآگاه با شخصیت خاصی که برندی را تبلیغ کرده است ارتباط برقرار کرده و اگر این شخصیت مورد تایید آن ها باشد تلاش می کنند آن برند را بخرند زیرا باور دارند این کار رفتار و ظاهر آن ها را به رفتار و ظاهر این شخصیت به خصوص نزدیک تر خواهد کرد.
  • ما راه اکثر مردم را دنبال می کنیم: بر اساس نظریه ی تایید اجتماعی هرچیزی که مردم تمایل بیشتری در به دست آوردن آن نشان دهند بیشتر مورد قبول بقیه قرار خواهد گرفت. این موضوع باعث می شود افراد محصولاتی را که نیاز ندارند و فقط برایشان جذاب است خریداری کنند. در کتاب چگونه دیگران را عاشق کنیم گفتم تحقیقی نشان داده است یک فردی زمانی که برای جنس مخالف جذاب باشد برای دیگران نیز جذاب به نظر می رسد.
  • ما فروشندگان را دوست داریم: تحقیقی نشان داده است مردم اغلب تمایل دارند از افرادی که بیشتر لبخند می زنند خرید کنند. در نتیجه ی یک فروشنده با رفتار بد مشتریان را از خود دور خواهد کرد.
  • رسیدن به اهداف: هر فرد ممکن است برای خرید خود هدفی داشته باشد. ممکن است مردی برای جذب زن مورد علاقه اش فراری بخرد، یا زنی برای جذب همسرش کتاب آشپزی تهیه کند.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

۵ حرکت من برای کسب درآمد اینترنتی

دلایل شکست افراد باهوش در کسب و کار

چگونه یک کسب و کار موفق راه بیندازیم

چگونه بدون سرمایه کارآفرینی کنیم

چگونگی تداوم در کسب و کار

عوامل عدم موفقیت در کار

چگونه با روزی ۲ ساعت کار میلیونر شوید