عوامل موثر بر اعتماد به نفس

چرا اعتماد به نفس ندارید؟

آخرین باری که مورد انتقاد قرار گرفته اید، چه احساسی داشته اید؟

آخرین باری که رئیس تان به شما گفت عملکردتان کمتر از حد استاندارد بوده، چه حسی پیدا کرده اید؟

آخرین باری که کارتان مورد تایید نبوده، چه احساسی داشته اید؟

احتمالا احساس بدی داشتید اما می دانید چرا؟

زیرا اعتماد به نفس خود را بر اساس عوامل بیرونی ساخته اید نه درونی.

اعتماد به نفس از درون نشات می گیرد

خیلی از مردم فکر می کنند ارزش آن ها بستگی به کاری که انجام می دهند و یا داشته های شان دارد. بر اساس طرز فکری که دارند معتقدند اگر کاری را اشتباه انجام دهند بی ارزش می شوند.

این افراد تا زمانی که دیگران دوست شان دارند و تحسین شان می کنند، اعتماد به نفس بالایی دارند اما به محض این که توجه دیگران را از دست بدهند حتی اگر اشتباه آن ها نباشد اعتماد به نفس خود را از دست می دهند.

یکی از دوستانم شروع به نویسندگی کرد ولی بعد از این که کارش تمام شد همه به او گفتند که این نوشته افتضاح است. سپس وی احساس بی ارزش بودن پیدا کرد و برای چندین روز افسرده و غمگین شد.

می دانید چرا چنین احساسی داشت؟ زیرا وی فکر می کرد اگر نوشته اش بد باشد بدین معنی است که خودش نیز بد است.

این اتفاق برای همه افرادی که چنین طرز فکری دارند پیش می آید. اگر معتقد باشید کاری که می کنید از عوامل موثر بر ارزش تان است، به طور قطع به محض اینکه مردم از تحسین شما خودداری کنند اعتماد به نفس تان را از دست می دهید.

مردم بر اساس داشته های شان ارزش خود را تعیین می کنند. آن ها اعتماد به نفس شان را از حرفه، ماشین، پول و شهرت به دست می آورند و به محض این که با کوچک ترین خطری رو به رو شوند اعتماد به نفس شان را از دست می دهند( نگاه کنید به هویت روانشناختی و بحران هویت).

چرا اعتماد به نفس افزایش یا کاهش پیدا می کند

مهم است بدانید زندگی به طور مداوم در حال تغییر است و هرآنچه که افزایش میابد روزی ممکن است کاهش یابد، ده ها دوستی که اکنون دارید ممکن است روزی تنهای تان بگذارند، شهرت و افتخاری که امروز کسب کرده اید ممکن است روزی فراموش شود و ثروتی که در اختیار دارید ممکن است در بحران مالی بعدی از دست بدهید.

اگر برای احساس با ارزش بودن همچنان اجازه دهید عوامل بیرونی بر اعتماد به نفس تان تاثیر بگذارند، اعتماد به نفس متزلزلی خواهید داشت که بسته به شرایط می آید و می رود.

هنوز هم دیر نشده تا طرز فکرتان را تغییر دهید. بیاموزید که به خاطر کسی که هستید اعتماد به نفس داشته باشید نه به خاطر آنچه به دست می آورید و در نتیجه اعتماد به نفس شما ثابت خواهد ماند حتی در برابر بزرگترین مشکلات زندگی تان.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت  نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست. در حقیقت مرجعی پژوهشی است که شما می توانید هرگونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم؟ توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما برگشت داده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه با اعتماد به نفس شویم

چگونه با اعتماد به نفس قدم برداریم

زبان بدن در وضعیت اعتماد به نفس

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy