مهارت خودآموزی

چطور این کار را انجام دهید؟

یکی از مهم ترین مهارت هایی که برای موفقیت در زندگی باید در اختیار داشته باشید مهارت خودآموزی است.

زندگی در قرن بیست و یکم بسیار متفاوت از گذشته است. امروزه یادگیری مهارت های جدید به راحتی توسط افرادی که بیشتر از شما اطلاعات دارند یا کارهای بیشتری نسبت به شما می توانند انجام دهند امکان پذیر است.

ممکن است به دلیل کمبود یک مهارت خاص یک مصاحبه ی شغلی را از دست بدهید، ممکن است به دلیل عدم تسلط بر یک زبان دیگر اطلاعاتی را از دست بدهید، ممکن است به دلیل عدم توانایی استفاده از کامپیوترها از دیگران عقب بمانید و ممکن است به دلیل عدم برخورداری از مهارت های اجتماعی و حرفه ای به موفقیت نرسید.

باورهای نادرست در مورد مهارت خودآموزی

در طول زمان، باورهای نادرست محکمی درباره توانایی خود برای خودآموزی ایجاد کرده ایم، این باورها به شرح زیر است:

  • چیزهایی وجود دارد که نمی توانم به تنهایی یاد بگیرم، من به کسی نیاز دارم که آن ها را برای من توضیح دهد.
  • اگر برای اولین بار چیزی را درک کنم مراحل بعدی آن سخت تر خواهد بود.
  • برای یادگیری یک مهارت جدید باید در دوره های آموزشی شرکت کنم.

این باورهای نادرست شما را از یادگیری صدها چیز که می توانید بدون تلاش زیادی یاد بگیرید منع می کنند. این زمانی است که شما باید این باورها را به چالش بکشید و ببینید آیا آن ها واقعا درست هستند یا نه.

چگونه مهارت خودآموزی را یاد بگیرید

ابتدا با باورهای نادرست درباره ی مهارت خودآموزی مقابله کنید. اول از همه باید بدانید، ذهن شما بین دریافت اطلاعات از یک فرد واقعی و دریافت آن ها از یک متن یا یک مقاله تفاوت زیادی قائل نمی شود زیرا هردو مشابه هستند.

مقاله یا کتابی را که می خوانید مانند فردی تصور کنید که در حال صحبت کردن با شما است.

دوم اینکه بدانید در بسیاری از موارد نمی توانید با اولین تلاش چیزی را که می خوانید کاملا متوجه شوید. به عنوان مثال اگر یک مقدمه درباره ی NLP بخوانید فقط ۳۰٪ آن را درک خواهید کرد.

مردم تصور می کنند بعد از مطالعه ی هرچیزی برای اولین بار می توانند بیشتر از ۳۰% آن را درک کنند و این تصور کاملا اشتباه است. بعد از دومین باری که یک مقاله را بخوانید می توانید ۶۰% آن را بفهید. با تلاش سوم نیز ۸۰% مفهوم را متوجه می شوید و باید آنقدر به تلاش ادامه دهید تا پیام متن کاملا برای شما آشکار شود. در نتیجه اگر خیلی زود تسلیم شوید نمی توانید مهارت خودآموزی را یاد بگیرید.

نمی دانم چگونه شروع کنم

مهم ترین مانع افراد برای خودآموزی این است که تصور می کنند برای شروع باید یک نقطه ی آغاز داشته باشند اما این هم یک باور نادرست و غلط است. مراحل زیر به شما نشان می دهد بدون اینکه بدانید از کجا باید شروع کنید چگونه هرچیز پیچیده ای را یاد بگیرید:

مرحله ی اول: فرض کنید می خواهید برنامه نویسی کامپیوتر یاد بگیری. در مرحله ی اول باید این عبارت را در گوگل سرچ کنید: ” نحوه ی برنامه نویسی در کامپیوتر ” و سپس ۱۰ وبسایت صفحه ی اول را مطالعه کنید. در این مرحله متوجه می شوید زبان های برنامه نویسی کامپیوتر چیست و کدام یک از همه معروف تر است.

مرحله ی دوم: مرحله ی دوم جستجو برای یک زبان برنامه نویسی به خصوص مثلا زبان “visual basic” است.

مرحله ی سوم: هر مقاله ای که در مور زبان visual basic می خوانید تنها ۱۰ یا ۲۰ درصد آن را درک می کنید. بعد از چندروز مطالعه متوجه می شوید که اصطلاحات جدیدی مانند کامپایلر، اشکال زدایی و مایکروسافت ویژوال استادیو به شما کمک درک مقالات آسان تر شوند.

مرحله ی چهارم: با هرگام جستجوی شما دقیق تر می شود و مقالات را بهتر درک می کنید.

مرحله ی پنجم: احتمالا بعد از چند هفته سرچ می کنید: ” چگونه خطاهای برنامه ام را پیدا کرده و آن ها را از بین ببرم”.

پس از هیچ شروع کردید و حرفه ای شدید و اکنون یک برنامه نوشته اید. پس اگر چیزی را مطالعه کردید و تنها ۳ یا ۴ درصد آن را متوجه شدید نگران نباشید، در مقالات بعدی این درصد رشد نمایی خواهد داشت.

مهارت خودآموزی و موفقیت

برای موفقیت باید بتوانید با هر شرایطی سازگار شوید و برای یادگیری مهارت های جدید آماه باشید. زیرا در بعضی مراحل رسیدن به موفقیت بدون یادگیری غیر ممکن است و باید مهارت های جدیدی را برای هموار کردن مسیر موفقیت فرا بگیرید.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

۵ مرحله برای کسب درآمد مطمئن از اینترنت

راه های رسیدن به موفقیت چیست

چگونه یک کسب و کار موفق راه بیندازیم

چگونه به موفقیت مالی برسیم

ویژگی شخصیتی افراد موفق

چگونه در کسب و کار موفق شویم

افراد موفق چگونه به موفقیت رسیده اند

راه های رسیدن به موفقیت چیست

چگونه با خودآگاهی زندگی کنیم