آیا ازدواج هدف است

مشکل هدف قرار دادن ازدواج

ازدواج وقتی به صورت طبیعی اتفاق بیفتد خیلی خوب است اگر مانند یک هدف به دنبال آن باشید ممکن است باعث مشکلاتی شود که نتیجه ی آن جدایی و از دست دادن خوشحالی در زندگی باشد.

بین اینکه بخواهید ازدواج کنید و ازدواج را یک هدف مهم در زندگی خود قرار دهید تفاوت بزرگی وجود دارد. اگر بخواهید ازدواج کنید منتظر فرصت مناسب برای خود می مانید اما وقتی ازدواج را هدف مهم زندگی خود قرار دهید ممکن است سعی کنید به این روند سرعت ببخشید و حتی با اولین فردی که سر راهتان قرار می گیرد ازدواج کنید.

معمولا وقتی ازدواج هدف قرار می گیرد اولین چیزی که اتفاق می افتد قربانی کردن نیازها و خواسته های مهم فردی است. به عبارت دیگر چون می خواهید خیلی سریع ازدواج کنید برای پیدا شدن فردی که با همه ی نیازهای شما سازگار باشد منتظر نمی مانید.

قبلا گفتم یکی‌ از مهم ترین دلایل نارضایتی از‌ ازدواج و طلاق این است که انتخاب درستی نمی‌کنید و طرف مقابل با شما سازگار نیست. وقتی ازدواج هدف شما باشد می خواهید خیلی سریع به هدف خود برسید در نتیجه با فرد اشتباهی ازدواج می‌کنید و‌ خوشحالی تان را از دست می دهید.

بعد از رسیدن به هدف چه می شود

مشکل جدی بعدی چنین تفکری این است که افراد بعد از رسیدن به هدف خود و ازدواج احساس شکست می کنند. هدف اصلی فرد ازدواج کردن بوده و وقتی که به آن رسیده است هیچ کار مهم دیگری ندارد انجام دهد.

در این مورد زندگی برای این فرد بی معنی می شود. او‌ رابطه اش‌ را برای چنین احساسی سرزنش کرده و تصور می کند راه حل آن برقراری یک رابطه ی جدید است. در این مورد فرد فیلم هایی را که دیده است به یاد می آورد و تصور می‌کند خوشحالی با پیدا کردن یک رابطه ی جدید به دست می آید. همانطور که می بینید این مشکل بسیار پیچیده می شود زیرا این فرد ناراحت است و‌ نمی‌داند دلیل این‌ ناراحتی چه می تواند باشد.

این شیوه ی تفکر باعث می شود بسیاری از زن ها به دنبال ازدواج کردن باشندو در نتیجه چون ازدواج هدف نهایی آن ها می شود وقتی به آن می رسند انگیزه شان را برای رسیدن به اهداف دیگر از دست می دهند.

فشار زمان

وقتی‌ ازدواج‌ هدف باشد با افزایش سن فشار زمان بیشتر احساس‌‌ می شود. هرسال که می گذرد فرد بیشتر احساس سرخوردگی‌ می کند و‌ میل رسیدن به هدف قوی تر می‌شود.

تحت این فشار فرد با اولین کسی که به او‌ ابراز علاقه کند وارد رابطه ی عاطفی می‌شود، حتی اگر این رابطه مخرب بوده و‌ موجب نارضایتی شود.

پس می توانید ببینید وقتی چیز خوبی مانند ازدواج‌ یک هدف باشد چه مشکلاتی پیش می آید ، ممکن است همه چیز اشتباه پیش‌ برود و در نهایت این ازدواج‌ به شکست و طلاق برسد.

راه حل همه ی این مشکلات چیست؟

تمرکز خود را روی پیدا کردن فرد درست بگذارید نه روی ازدواج کردن، وقتی فرد مناسبی پیدا کردید بدانید زمان مناسبی برای ازدواجتان است. (نگاه کنید به آیا برای ازدواج آماده ام؟)

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش برای افرادی که قصد سوء استفاده از این مطالب را دارند نوشته نشده است پس اگر هدف شما سوءاستفاده از دیگران است لطفا از این سایت خارج شوید. سایت نویت بینش یک سایت پزشکی یا یک دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی روانشناختی و علمی است که به شما کمک می کند درک بهتری از خود و دیگران بدست آورید و از این آگاهی برای بهبود روابط و مهارت های ارتباطی و به صورت کلی جهت ارتقای کیفیت زندگی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید قوی ترین صلاح شما دانش شما است.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

نشانه های یک ازدواج ناموفق

دلسردی در ازدواج

ازدواج با عشق یا منطق

تاثیر خودشناسی در ازدواج

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم

آیا عشق بعد از ازدواج بوجود می آید

تداوم عشق بعد از ازدواج