آیا خدایی هست

آیا واقعا خدایی هست؟

افراد زیادی به دنبال پاسخ به این سوال هستند، زیرا آنها می خواهند حقیقت را بدانند و تلاش می کنند به شک هایشان پایان داده و به خودشان اطمینان دهند.

درحالی که بسیاری از مردم به دنبال پاسخی برای وجود یا عدم وجود خدا هستند عده ی زیادی از آن ها با دنبال کردن فلسفه، منطق و استدلال اشتباهات مشابهی را تکرار می کنند. مشکل این است که منطق اثبات نیست، زیرا هر استدلال منطقی را می توانید در چند ثانیه با یک استدلال منطقی دیگر رد کنید.

فلسفه به همین صورت است، اگر بگویید که باید یک خدا وجود داشته باشد زیرا حتما کسی ما را خلق کرده است، لازم است از خود بپرسید پس چه کسی خالق خود خدا می باشد؟

تنها راه پیدا کردن پاسخ به اینکه آیا خدا وجود دارد یا نه، یافتن حقایق جامع است. راه درست برای پیدا کردن وجود یا عدم وجود خدا تنها به حقایق علمی ختم می شود و وابسته به آن است.

پس آیا واقعا خدا وجود دارد؟

آیا می دانید که:

تشکیل انگشت نوزاد: در ابتدا دست های نوزاد هیچ انگشتی ندارد، زیرا دست اول پ از یک قطعه گوشت بزرگ تشکیل می شود. پس انگشتان چگونه به وجود می آیند؟ به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیلی شناخته شده ای، تعداد زیادی از سلولهای دست خودشان را نابود می کنند، اما نکته ی عجیب این است که تنها سلول های بین انگشتان از بین می روند و انگشتان را به جا می گذارند. این سلول ها از کجا می دانند که قربانی کردن خودشان باعث تشکیل انگشتان دست می شود؟

ژنراتور در قلب: اگر اکسیژن در چند ثانیه به مغز نرسد مغزتان نابود خواهد شد. اما گاهی اوقات سیگنال های الکتریکی که وظیفه ی پمپاژ خون را دارند متوقف می شوند، در این صورت چرا مغز شما نابود نمی شود؟ در قلب یک قطعه گوشت پنهان وجود دارد که هیچ کاری انجام نمی دهد، اما زمانی که سیگنال های اشاره شده دست از کار می کشند وظیفه ی پمپاژ کردن خون را به عهده می گیرد. این ژنراتور چگونه به وجود آمده است؟

فیبوناچی: فیبوناچی یک دنباله از اعداد است که نسبتهای موجودات زنده، موجودی آن ها در انسان ها، حیوانات، باکتری ها و حتی در ساختار DNA میکروسکوپی را تعیین می کند. چه اتفاقی موجب شده است این دنباله از اعداد در همه موجودات زنده ظاهر شود؟

بینایی: به محض اینکه فوتون ها یا ذرات نور به شبکیه چشم برمی گردند، پروتئین موجود در آن شکل خود را تغییر می دهد. نام این پروتئین ۱۱-Cis-شبکیه است. هنگامی که پروتئین تغییر شکل می دهد، پروتئین حاضر دیگری به نام Rhodopsin را به خود متصل می کند. قبل از اینکه اشعه های نور به چشم برسند  Rhodopsin و ۱۱-CIs نمی توانند با هم ترکیب شوند چون شکل آن ها با هم متفاوت است.

هنگامی که این دو پروتئین با هم ترکیب می شوند، به شکل جدیدی در می آیند که به آنها اجازه می دهد تا با یک پروتئین سوم به نام transducin ترکیب شوند.  Transducsin نیز از قبل وجود دارد اما نمی تواند با Rhodopsin یا ۱۱-Cis-retinal قبل از ترکیبشان با یکدیگر اثر متقابل داشته باشد.

این پایان کار نیست، بخش دیگری به نام GTP به مولکول اضافه می شود، به طوری که در حال حاضر ما چهار عنصر مختلف داریم که با هم ترکیب شده اند. ترکیبی از همه این مواد با هم می تواند به پروتئین دیگری به نام phosphoiesterase اضافه شود.

شکل مولکول حاصل سیگنال های شکل شیئی را که در طول مسیر عصبی دیده اید حمل می کند. این سیگنال ها قبل از اینکه این ترکیب در دسترس نیست، اما به محض اینکه این سیگنال ها شکل بگیرند، سیگنال های لازم برای انجام فرآیند دیدن را ایجاد می شوند.

رو به رو شدن با ترس ها

تنها چیزی که ممکن است شما را از جستجو برای پاسخ هایتان بازدارد، ترس هایتان است؛ زیرا پیدا کردن پاسخ این سوال ها ممکن است زندگی شما را تغییر دهد یا محدودیت های جدیدی را بر سبک زندگی شما اعمال کند.

من از شما نمی خواهم همین لحظه به خدا ایمان بیاورید، اما داشتن اطلاعات علمی خیلی کم هم می تواند به شما در پیدا کردن پاسخ دقیقی به این سوال کمک کند. کسانی که ادعا می کنند خدا وجود ندارد هیچ اثبات واقعی برای آن ندارد، از سوی دیگر، علم می تواند به شما کمک کند خدا را پیدا کنید.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

معجزه روانشناسی قرآن کریم

آیا دعا کردن باعث موفقیت می شود

چرا فکر می کنیم دعاهایمان مستجاب نمی شود

دلایل کاهش اعتقادات دینی

آیا خدا وجود دارد

اثبات وجود خدا از نظر علمی

نقش مذهب در زندگی انسان

راه های رسیدن به آرامش ذهنی

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارت های زیر به این مقاله رسیده اید:

ایا واقعا خدایی هست. غصه نخور خدا هست. دلایل وجود خدا. آیا خدا وجود دارد؟ استیون هاوکینگ. خدایی هم هست. دلایل وجود نداشتن خدا. آیا خدا مرده است. اثبات وجود خدا از نظر علمی.