مشاوره شکست عشقی

مشاوره شکست عشقی

عشق یک طرفه

فراموش کردن یک نفر گاهی غیر ممکن به نظر می رسد. گرفتار شدن در عشق یک طرفه بسیار احساس بدی را به شما القا می کند و بدتر آن که مطمئن شوید رابطه ای که در آن هستید هیچ نتیجه و سرانجامی نخواهد داشت.

۵ سال پیش من معتقد بودم که شکست عشقی بدترین تجربه ای است که هر فرد می تواند در زندگی خود به دست آورد. همچنین باور داشتم که فراموش کردن یک نفر دشوار ترین کار دنیاست مخصوصا اگر احساس کنید که او منحصر به فرد بوده و هیچ کس نمی تواند مانند او باشد.

این باور ها تا زمانی که اطلاعاتم را درباره ی روانشناسی عشق افزایش نداده بودم همراه من بود. بعد از ان متوجه شدم با دنبال کردن دستورالعمل های صحیح در بدترین حالت می توان در کمتر از دو هفته عشق از دست رفته را فراموش کرد.

در این مقاله قصد دارد شما را با این دستورالعمل ها آشنا کنم.

بعد از اینکه این مقاله را تا پایان دنبال کردید شیوه ی تفکر شما برای همیشه تغییر کرده و اصلاح می شود. از افسردگی بعد از شکست عشقی به راحتی بهبود پیدا می کنید و تنها چند هفته یا حتی چند روز طول می کشد که بتوانید عشق گذشته ی خود را فراموش کرده و به زندگی خود بدون او ادامه دهید.

اگر فکر می کنید دلبستگی بیش از حد می توان مانع شادی شما در زندگی باشد و درد و رنج ناشی از عشق را بیهوده می دانید پس این مقاله را تا پایان دنبال کنید.

بعد از پایان این مقاله می توانید متوجه شوید که شکست عشقی دیگر مانند قبل نمی تواند به شما آسیب برساند، باورهای نادرست و محدود کننده ای که نسبت به رابطه ی عاطفی داشتید از بین می رود و بهبودی خود را خیلی سریع تر از قبل به دست می آورید.

در ابتدا توصیه ی من به شما این است که برای درمان افسردگی شکست عشقی تنها به یک مقاله اکتفا نکنید. حتما به مقاله های معرفی شده در پایان این مقاله مراجعه کنید و با مطالعه ی آن ها در کنار هم خیلی سریع به بهبودی کامل برسید.

اندیشه ها و مفهوم هایی که باید بشناسید:

 • منحصر به فرد بودن یک مفهوم افسانه ای و موهومی است: یکی از مهم ترین دلایلی که مردم نمی توانند به راحتی از شکست عشقی عبور کنند مفهوم افسانه ای منحصر به فرد بودن است. اگر باور داشته باشید فردی که از شما جدا شده بهترین کسی بوده که در دنیا وجود دارد ضمیر ناخودآگاه شما هیچ گاه نمی تواند از افسردگی شکست عشقی رها شود. اگر اطلاعات خود را درباره ی مفهموم منحصر به فرد بودن بالا ببرید متوجه می شوید این مفهوم افسانه ای است که رسانه ها به شما منتقل کرده اند و به راحتی می توانید دردهای بعد از جدایی را درمان کنید.

 

 • افراد زیادی می توانند برای شما منحصر به فرد باشند: در مقاله ی روانشناسی عشق توضیح دادم همه ی شما عاشق افرادی می شوید که با معیارهای موجود در ضمیر ناخودآهگتان مطابقت نشان دهند. این نشان می دهد افراد زیادی در دنیا هستند که می توانند با معیارهای شما مطابقت داشته باشند. حتی ممکن است شما عاشق فردی شده باشید که با تعدادی از معیارهای شما مطابق است اما فرد دیگری وجود داشته باشد که با معیارهای بیشتری در ضمیر ناخودآگاه شما مطابقت نشان دهد.

 

 • رها شدن دلیلی بر بد بودن شما نیست: برخلاف اعتقادات رایج بخش بزرگی از دردهای پس از جدایی به دلیل آسیب های شخصیتی به افراد وارد می شود نه عشق و علاقه! آسیب های شخصیتی مانند تضعیف اعتماد به نفس، نگرانی درباره ی آینده و احساس تنهایی. اگر بتوانید احساسات ناخوشایند خود را به بخش های کوچک تری دسته بندی کرده و ریشه ی هر دسته را مشخص کنید به راحتی بهبودی تان را به دست خواهید آورد.

 

 • سریع تر از شکست عشقی عبور کنید: وقتی شناخت خوبی از دلایل عاشق شدن، احساسات بد پس از جدایی و روانشناسی عشق به دست آورید نه تنها از شکست عشقی به راحتی عبور خواهید کرد بلکه بعد ها نیز خیلی سریع تر از گذشته می توانید به جدایی ها کنار بیایید. حتی اگر تصور کنید هیچ وقت نمی توانید عشق گذشته ی خود را فراموش کنید بعد از درک روانشناسی عشق دیگر با تحمل کردن شکست عشقی مشکلی پیدا نمی کنید.

اصلاح باورهای نادرست، کلید مقابله با شکست عاطفی:

 • قبل از هرچیز از احساسات خود عبور کنید: همانطور که اشاره کردم آسیب های شخصیتی، تضعیف اعتماد به نفس و نگرانی از آینده می تواند دلایل اصلی احساسات ناخوشایند بعد از جدایی باشند. اولین قدم برای فراموش کردن شکست عشقی این است که لیستی از احساسات ناخوشاند خود تهیه کرده و تعیین کنید کدام یک از آن ها مربوط به عشق گذشته ی شما و کدام یک مربوط به دلایل دیگر است.

 

 • یادآوری خاطرات: وقتی دو رویداد مختلف به صورت همزمان اتفاق بیفتند، یک اتصال بین آن ها در ذهن شما ایجاد می شوند به طوری که اگر با یکی از آن ها رو به رو شوید به صورت ناخودآگاه دیگری را نیز به یاد می آورید. مثلا هنگامی که با معشوق خود ترانه ای را گوش کنید، این دو رویداد (یعنی گوش کردن به ترانه و در کنار معشوق بودن) در ذهن شما به یکدیگر متصل شده و بعد ها اگر این ترانه پخش شود معشوقتان را به یاد می آورید. برای مقابله با شکست عاطفی باسد این اتصالات را از بین ببرید.

 

 • از وابستگی عاطفی رها شوید: اعتیاد عاطفی زمانی اتفاق می افتد که فرد به منظور فرار از مشکلات و رهایی از احساسات ناخوشایند به رابطه ی عاطفی روی آورده و به آن عادت کند. بعضی افراد تنها به دلیل رفع تنهایی، کنترل اضطراب و یا حتی افسردگی وارد روابط عاطفی می شوند. اگر معتاد به عشق و رابطه ی احساسی هستید تا زمانی که با این اعتیاد عاطفی مقابله نکرده و آن را از بین نبرید هیچ گاه عشق از دست رفته ی خود را فراموش نحواهید کرد.

 

 • ناامیدی: جدایی، علاوه بر احساسات بد و ناخوشایند، نا امیدی و سرخوردگی قابل توجهی نیز به همراه خواهد داشت. برای این که بتوانید عشق گذشته تان را فراموش کنید لازم است با این احساس نا امیدی مقابله کرده و آن را از بین ببرید.

 

 • هیچ انسان منحصر به فردی وجود ندارد: باورهای محدود کننده و نادرستی مانند ” نیمه ی گمشده” یا “او منحصر به فرد بود” وجود ندارد. افراد زیادی وجود دارند که می توانند با معیارهای شما سازگار بوده و شریک عاطفی تان باشند.

 

 • مقابله با جدایی: گاهی اوقات می توان جدایی و از دست رفتن رابطه را پیش بینی کرد. در چنین موردی لازم است برای مقابله با شکست عشقی از جدا شدن جلوگیری کرده و برای حفظ رابطه تان تلاش کنید.

 

 • پذیرش شکست عشقی: برخلاف باورهای رایج اگر بپذیرید این رابطه نتیجه ای نخواهد داشت خیلی زود بهبودی خود را به دست می آورید. هر فردی زمانی می تواند از عشق خود دست بکشد که جدا شدن از او را بپذیرد و اطمینان پیدا کند هیچ راه بازگشتی نمانده است. در غیر این صورت همیشه در امید و رنج و عذاب به سر می برد. در نتیجه برای عبور از شکست عشقی بهتر است تلاش کنید جدایی را پذیرفته و امید را از بین ببرید.

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه کسی را که دوستش داریم فراموش کنیم

شکست عشقی در مردان و زنان

فراموش کردن عشق قدیمی

درمان شکست عاطفی