چگونه انسان موفقی باشیم

میخواهم بهترین باشم

لباس های من باید عالی به نظر برسند.

من تنها لباس های مارک دار میخرم.

من حتی یک لحظه ام این لباس را نمی پوشم.

این جملات آشنا به نظر می رسند؟

بله این جملات آشنا هستند زیرا دسته ی خاصی از افراد توصیف می کنند؛ آن دسته از افرادی که سعی می کنند با ظاهر سازی واقعیت شرم آور درونی شان را پنهان کنند.

چه چیزی را پنهان می کنید

جبران کمبود ها یکی از اصلی ترین رفتارهای انسان است. اگر کسی احساس کند چیزی در زندگی اش کم است سعی می کند با برتری بر دیگران آن را جبران کند. (نگاه کنید به حقارت، جبران و موفقیت)

همه ی ما لباس های مارک دار را دوست داریم اما افرادی که اصرار دارند فقط لباس مارک دار  بپوشند درواقع سعی می کنند با احساس بی ارزش بودن دورنی خود مبارزه کنند. افرادی که سعی می کنند در همه چیز کامل و بهترین باشند افرادی هستند که در خود کمبود هایی می بینند و سعی دارند با کامل به نظر رسیدن از لحاظ ظاهری کمبودهای خود را جبران کنند.

مثلا کودکی که سعی می کند در مقابل پدر و مادرش بهترین باشد درواقع در درون خود احساس بی ارزش بودن داشته و از انتقاد متنفر است در نتیجه تلاش می کند کامل و بهتر از همه به نظر برسد.

کمالگرایی می تواند نشانه ای از احساس بی ارزش بودن باشد

افرادی که سعی می کنند از لحاظ ظاهری بهترین بوده و همه چیز در مورد آن ها عالی به نظر برسد احتمالا دچار اختلال خودکم بینی هستند.

ظاهر خوب در تاثیرگذاری شما بر دیگران بسیار مهم است، اما اگر تلاش می کنید ظاهر شما در بهترین و کاملترین شکل ممکن باشد احتمالا سعی دارید چیزی را در مورد خود مخفی کنید.

چگونه با کمالگرایی برخورد کنیم

برای برخورد با کمالگرایی باید علت اصلی آن را پیدا کرده و بدانید خودکم بینی تنها دلیل آن نیست.

اگر سعی کنید به جای پیدا کردن ریشه ها به طور مستقیم کمالگرایی درونتان را از بین ببرید موفق نخواهد بود.

ابتدا ریشه ی روانشناختی کمالگرایی را در خود پیدا کرده و آن را از بین ببرید، سپس تمایل به کامل بودن را کم کم در شما ناپدید خواهد شد.

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما برگشت داده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه رفتار و شخصیت خود را تغییر دهیم؟

کمالگرایی

تاثیر فرهنگ بر شخصیت

علائم کمبود اعتماد به نفس چیست

مفهوم زیبایی