رابطه های مخفی، خوب یا بد؟

قدرت، هیجان و رابطه های مخفی

نمی توان انکار کرد احساس ماجراجویی یک رابطه ی مخفی در هنگام شروع آن بیش از هر رابطه ی دیگری موجب شادی و خوشحالی می شود. احساسات بسیار قوی هستند و به خصوص وقتی پای عامل روانشناختی به نام وحدت و یگانگی در میان باشد، هر دو زوج احساس می کنند در مقابل جهان ایستاده اند.

در یکی از مطالعاتم متوجه شدم افراد زمانی که هیجان بیشتری با هم تجربه می کنند بیشتر به هم دلبسته می شوند. از آنجا که رابطه ی مخفی یک رابطه ی پر از انتظار و بلاتکلیفی است افراد برای نزدیک تر شدن به یکدیگر و تجربه ی احساسات بیشتر وارد آن می شوند.

برای اینکه در مورد خوب بودن یا بد بودن چیزی تصمیم بگیریم باید همه ی عواملی را که باعث خوب بودن یا بد بودن آن می شود در نظر بگیریم. اگر در مورد هرچیزی بیشتر آگاهی داشته باشیم بهتر می توانیم آن را مدیریت کنیم. پس اگر در حال حاظر در یک رابطه ی مخفی به سر می برید یا قصد دارید یک رابطه ی مخفی برقرار کنید اجازه دهید ببینیم از لحاظ روانشناختی چه اتفاقی می افتد – چه خوب و چه بد.

آیا می توانیم هم زمان دو نفر را دوست داشته باشیم؟

اگر اکنون در یک رابطه ی مخفی نیستید اما به فردی کمی علاقه دارید، خوب است بدانید تقریبا تمام روابط مخفی به همین شکل آغاز می شوند. کاملا طبیعی است حتی اگر در رابطه هستید یا حتی اگر می دانید در مقابل فرد مناسب و در وضعیت مناسب و درستی قرار نگرفته اید بازهم تمایل به دوست داشتن دیگران داشته باشید.

این طبیعت انسان است و حتی برای افرادی که عاشق هم هستند ممکن است دیگران جذاب به نظر برسند. پس آیا ما به طور طبیعی خیانت می کنیم؟ آیا نمی توانیم خودمان را در مقابل عشقی که نباید به وجود بیاید کنترل کنیم؟

این سوال مهمی است. اگرچه ما تمایل داریم به دیگران علاقه داشته باشیم اما باید بدانید که کنترل ذهن انسان کاملا در دست خودش است و به همین دلیل می توانید انتخاب کند که به این تمایلات و افکار ادامه دهد یا نه. (نگاه کنید به چرا فقط بعضی افراد خاص را دوست داریم)

این مسئله ریشه ی پیوستن به روابط مخفی یا رد کردن آن ها است. وقتی هنوز رابطه ای برقرار نشده است، اگر انتخاب شما این باشد که بیش از حد به آن فکر نکنید می توانید این رابطه را همینطور که هست ادامه داده و اجازه ندهید بیشتر شود. (نگاه کنید به عشق به دو نفر در یک زمان)

آیا هیجان رابطه با دوام است؟

در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم گفتم مردم ابتدا بر اساس معیارهای ضمیر ناخودآگاه خود در مورد شریک زندگی شان به یکدیگر جذب می شوند.

وقتی فردی را می بینیم که معیارهای ضمیر ناخودآگاه ما را در خود دارد به او جذب می شویم. هر چقدر معیارهای مان را بیشتر در او پیدا کنیم بیشتر به او جذب می شویم تا زمانی که عشق اتفاق می افتد. (نگاه کنید به چرا عاشق می شویم)

مغز احساس عشق را ارسال می کند تا مطمئن شود در کنار فردی که معتقدیم باعث خوشحالی مان می شود هستیم. اجازه دهید به چگونگی تشدید این احساسات در روابط مخفی و دلایل آن نگاهی بیندازیم.

هنگامی که چیزی مخفی است، به خصوص در ابتدای آن ماجراجویی زیادی به همراه دارد و این ماجراجویی باعث احساس هیجان بیشتر می شود.

این احساس هیجان و سرگرمی مغز را متقاعد می کند که در حال تجربه ی یک اتفاق فوق العاده هستید و این شادی را به فرد مورد علاقه تان نسبت می دهد. در نتیجه احساس عشق از جانب مغز بیشتر ارسال می شود تا مطمئن شود در کنار این فرد هستید و از او جدا نشده اید.

مردم در ابتدای هر رابطه ای احساسات فوق العاده ای را تجربه می کنند، اما با توجه به مطالعات، احساسات مثبت با گذشت زمان کاهش می یابند. احساس عشق شما از بین نمی رود، اما برای حفظ آن باید کاری کنید که آن تجربیات فوق العاده و احساسات خوب در رابطه باقی بمانند.

پس زدن روابط مخفی

در روابط مخفی عواملی که در برخی مواقع آن را هیجان انگیز می کنند می توانند باعث استرس و درد شدید شوند.

وقتی یک رابطه چالش برانگیز می شود احساس زیبای یگانگی و وحدت ابتدای آن در نهایت باعث احساس تنهایی می شود. هر دو طرف سعی می کنند این احساسات منفی را به تنهایی به دوش بکشند و در نتیجه این احساس تنهایی بیشتر می شود زیرا یچ کدام از آن ها نمی خواهند در این رابطه مورد قضاوت قرار بگیرند.

زمانی که این استرس را تجربه می کنید مغز نیز عوامل ایجاد افسردگی را در ذهن شما یادآوری می کند.

در این زمان همه چیز حالت منفی شدید به خود می گیرد، درست همانطور که در ابتدای رابطه همه چیز به شدت مثبت بود. با ادامه ی این اتفاقات مغز شما متقاعد می شود این شخص آنقدرها هم خوب نیست و احساس عشق کمتری ارسال می کند.

طبیعت انسان اینگونه است که به دنبال لذت فوری می باشد. اگرچه روابط مخفی در ابتدا تجربه ی قشنگی به نظر می رسند، اما روابط پایدار با گذشت زمان احساسات بهتر و قوی تری به همراه خواهند داشت.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

مدت زمان آشنایی قبل از خواستگاری و ازدواج

رابطه ی عاشقانه ی سالم

چرا مردان سرد می شوند

چگونه ازدواج موفق داشته باشیم

عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد

نشانه های خیانت عاطفی همسر

نقش علاقه در ازدواج