رشد شخصیت در کودکان

رشد شخصیت در کودکان

هر فرد سعی می کند محیطی که در کودکی برای او مطلوب بوده را در بزرگسالی نیز تجربه کند. به عبارتی اگر فردی در کودکی در محیط نا مطلوب و غیر فابل پسندی رشد کرده باشد در بزرگسالی سعی می کند از آن محیط کاملا دور شود.

به همین دلیل است کودکانی که  با توجه بسیار زیادی بزرگ شده اند در بزرگسالی نیز طالب توجه زیاد از جانب دیگران خواهند بود و به همین دلیل دختری که در خانواده ی طلاق بزرگ شده است در بزرگسالی از اعتماد کردن به مردان می ترسد.

همانطور که قبلا هم توضیح داده ام کودکان با دیدن واکنش پدر و مادرشان به یک موقعیت وحشتناک ترس از آن موقعیت را در خود پرورش می دهند.

با توجه به این نظریه ها چگونه می توانیم تشخیص دهیم رشد شخصیت در کودکان به چه شکلی است؟

کودکان با انتخاب خود ویژگی های شخصیتی شان را توسعه می دهند

بر اساس نظریه هایی که در قسمت قبل مطرح کردم می توان گفت کودکان همیشه سعی می کنند از موقعیت های ناخوشایندی که والدینشان در آن قرار گرفته اند اجتناب کرده در موقعیت های مورد پسند خود قرار بگیرند.

به عنوان مثال اگر کودکی در خانواده ای درمانده و مورد حمایت دیگران بزرگ شده باشد سعی می کند در بزرگسالی کنترل زندگی خود را دست گرفته و به صورت ناخودآگاه از افراد درمانده متنفر خواهد شد.

یا اگر دختری بیشتر از توجه، محبت و وظایفی که مادرش در قبال او داشته است محروم مانده باشد در آینده تبدیل به مادری فوق العاده خواهد شد.

شما می توانید در هر زمانی شخصیت خود را رشد و توسعه دهید

افراد بسیار زیادی در دنیا با خانواده های درمانده و نیازمند بزرگ شده اند. سوال اینجاست که چرا این افراد هیچ گاه در برابر این شرایط هیچ کاری انجام نداده اند؟

پاسخ در یک کلمه است: شجاعت

یک فرد شجاع تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا شرایط نامساعدی را که در آن بزرگ شده است تغییر دهد درحالی که یک فرد ترسو دقیقا رفتار نا مناسب پدر و مادرش را تقلید کرده و تکرار می کند.

یکی از دلایل کمبود اعتماد به نفس نیز همین مسئله است؛ اگر فردی از شخصیت خود ناراضی بوده و هیچ کاری برای تغییر آن انجام ندهد با کمبود اعتماد به نفس رو به رو خواهد شد.

خبر خوب این است که هیچ کس با شجاعت متولد نمی شود و شجاعت یک ویژگی شخصیتی قابل رشد است.

بعضی مردم مدت ها از تغییر شرایط خود فرار می کنند تا زمانی که فردی به آن ها شجاعت و انگیزه ی ایجاد تغییر را بدهد و با کمک او تبدیل به همان چیزی شوند که همیشه آرزویش را داشته اند. اما بعضی دیگر این فرصت را نادیده می گیرند و ترجیح می دهند برای تغییر شرایط خود هیچ تلاشی نکنند. (نگاه کنید به چرا بعضی افراد تغییر نمی کنند)

این مقاله یکی ازاین فرصت هاست!

آیا می خواهید همیشه در شرایطی آزاردهنده زندگی کنید؟

یا می خواهید زندگی خود را به یک زندگی بهتر تغییر دهید؟

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونگی اثر ژنتیک بر رفتار

تاثیر خاطرات بد کودکی بر زندگی

چگونه کودکی در انتخاب همسر آینده تاثیر گذار است

اهمیت و نقش والدین در انتخاب همسر

آیا شخصیت قابل تغییر است