روانشناسی شکست عشقی

روانشناسی شکست عشقی

جدایی برایتان مشکل ساز شده است؟

آیا فردی در زندگی تان وجود دارد که برای فراموش کردن او سخت تلاش می کنید؟

آیا با وجود اینکه در رابطه ی جدیدی هستید هنوز هم به معشوق قبلی خود و رابطه با او فکر می کنید؟

یا فکر می کنید که معشوق قبلی تان منحصر به فرد بوده و کسی مانند او نیست؟

اگر پاسخ شما به سوالات بالا مثبت است مطالعه و درک روانشناسی عشق در تغییر افکارتان شما را یاری خواهد کرد. در پایان این مقاله عبور از شکست عشقی در چندروز نه تنها برایتان غیر ممکن نیست بلکه بسیار راحت تر  از آنچه که فکر می کردید اتفاق می افتد. پس با من همراه باشید.

روانشناسی عشق

قبل از اینکه دلیل فراموش نکردن یک فرد را درک کنید لازم است بدانید چرا او را به یاد می آورید.

طبق روانشناسی عشق، عشق زمانی اتفاق می افتد که مواد شیمیایی خاصی در مغز شما آزاد شوند. عشق یک فرآیند تصادفی نیست بلکه توسط قوانین مشخصی اداره می شود. در واقع شما عاشق فردی خواهید شد که بیشترین سازگاری و مطابقت را با معیارهای ضمیر ناخودآگهتان نشان دهد.

این معیارها براساس باورها، تجربیات گذشته، سرگذشت زندگی در شما شکل می گیرند.

هم چنین هر چیزی که در باره ی خود به آن علاقه دارید بر معیارهای شما تاثیر مستقیم خواهند داشت زیرا مایل هستید در طرف مقابل تان هم وجود داشته باشد و در مقابل همین مسئله برای همه ی چیزهایی که در مورد خودتان مورد پسند شما نیست اتفاق می افتد و مایل نیستید که آن ها در طرف مقابلتان وجود داشته باشد.

در واقع می توان گفت مردم به افرادی جذب می شوند که ویژگی هایی مشابه با ویژگی های مورد علاقه ی شان و مخالف با آنچه که برای آن ها مورد پسند نیست داشته باشند.

روانشناسی عشق در فراموش کردن دیگران

اگر پس از گذشت مدت زیادی هنوز معشوق قبلی تان را فراموش نکرده اید دلیل آن را در یکی از موارد زیر می توانید پیدا کنید:

 

  1. تطابق ضعیف با معیارها: اگر رابطه قبلی تان را درکنار فردی مطابق با معیارهایتان تجربه کرده باشید و اکنون با کسی که تطابق کمی با معیارهایتان نشان می دهد رابطه برقرار کرده باشد دائما این دو نفر را با یکدیگر مقایسه کرده و در نتیجه فراموش کردن معشوق فبلی برایتان سخت خواهد بود.
  2. وابستگی بیرونی: یکی از مهم ترین دلایلی که مانع عبور از یک شخص خاص می شود برقراری رابطه با فردی است که ممکن است با هیچ یک از معیارهای ضمیر ناخودآگاه شما مطابق نباشد. نقش نفر دوم در چنین موردی تنها تسکین دهنده ی دردهای شما بوده در نتیجه در مقایسه با معشوق فبلی تان شکست می خورد و حتی باعث بیشتر شدن علاقه ی شما به او می شود.
  3. شباهت: بر اساس روانشناسی عشق ممکن است فقط به دلیل شباهت یک فرد با معشوق قبلی خود عاشق او شوید. این شباهت می تواند شباهت ظاهری یا طرز صحبت کردن و یا راه رفتن محسوب شود. به هر دلیلی که باشد ضمیر ناخودآگاه را برای عشق نسبت به این فرد برنامه ریزی می کند. در این مورد نیز معشوق قبلی تان در مقایسه با فرد جدید پیروز میدان خواهد بود زیرا نفر دوم تنها جایگزینی برای او به حساب می آید.
  4. پایان غیر عادی: یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود به راحتی از معشوق قبلی خود عبور نکنید پایان غیر عادی رابطه است. پایان غیر عادی یعنی زمانی که معشوقتان ناگهان و بی هیچ دلیلی رابطه اش را با شما تمام کرده یا از شما دور شده و ارتباطش را با شما قطع می کند. در چنین موردی شما همچنان به او علاقه مند هستید زیرا نتوانستید او را در کنار خود نگه دارید.(نگاه کنید به: به سادگی شکست عشقی خود را حل کنید)

 

روانشناسی عشق چگونه به کمک شما می آید؟

بر اساس روانشناسی عشق کلید فراموش کردن یک فرد از بین بردن امید است. ذهن شما زمانی می تواند جدایی را بپذیرد که امید را به طور کامل از بین ببرید. بنابراین اولین قدم در فراموشی این است که اطمینان حاصل کنید این رابطه برای همیشه تمام شده و پس از آن وارد مرحله ی بهبودی خواهید شد.

نکته ی مهم دیگری که درباره ی روانشناسی عشق باید مورد توجه قرار دهید این است: مردم عاشق افرادی می شوند که با معیارهای موجود در ضمیر ناخودآگهشان مطابقت و سازگاری نشان دهند. به عبارت دیگر افراد خیلی زیادی در دنیا وجود دارند که می توانند شریک عشقی آینده ی شما باشند. اگر این واقعیت را درک کنید هیچ گاه از شکست عشقی رنج نمی برید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

با شکست عشقی چه باید کرد؟

به سادگی شکست عشقی خود را حل کنید

چگونه بعد از شکست عشقی به زندگی خود ادامه دهیم

بایدها و نبایدهای بعد از شکست عشقی

۴ حرکت ساده برای برگرداندن عشق از دست رفته