یکی از اصلی و مهم ترین دلایل اغراد برای عاشق شدن جبران کمبود ها و نیازهای روانشناختی آن ها می باشد. درواقع همانطور که قبلا هم اشاره کرده ام عشق بر اساس معیارهای شما و معیارها بر اساس نیازهایتان شکل می گیرد. پس می توان گفت دلیل اصلی عشق جبران نیاز ها و کمبود هاست و همه ما عاشق فردی می شویم که توانایی ارضای نیازهایمان را داشته باشد.

البته منظور من این نیست که جبران کمبود ها تنها دلیل عاشق شدن است زیرا اگر این چنین باشد این عشق و رابطه ی حاصل از آن پایدار نخواهد بود اما بی شک وقتی شناخت خوبی نسبت به نیازهایتان داشته باشید متوجه می شوید که چرا عاشق شخص خاصی شده اید.

توصیه ی من به شما این است که قبل از هرچیز کمبود های خود را اصلاح کنید، این مسئله به شما کمک می کند عشقتان تنها براساس جبران کاستی ها نباشد و در نتیجه عبور از شکست عشقی و کنار آمدن با جدایی بسیار آسان تر خواهد بود.

همچنین اگر دلیل عاشق شدن تنها ارضای نیازها و جبران کمبود ها باشد به احتمال خیلی زیاد انتخاب درستی نخواهید داشت و رابطه ی موفق و پایداری را تجربه نمی کنید.

نیازهای روانی و عاشق شدن

نیازهای روانی انواع مختلفی هستند که در اینجا قصد دارم به چند نمونه از رایج ترین آن ها اشاره کنم:

احساس حقارت: یکی از دلایل مهم عاشق شدن احساس حقارت و بدپنداری درونی می باشد. در چنین موردی فرد نسبت به ظاهر، اندام و شخصیت خود دچار شک و ترید است و به کسی نیاز دارد که به او احساس ارزشمندی القا کند.

کمبود اعتماد به نفس: معمولا افرادی که با کمبود اعتماد به نفس رو به رو هستند سعی می کنند در کنار شخصی با اعتماد به نفس بالا این کمبود را جبران کنند.

طبقات اجتماعی(قشر اجتماعی): اگر فردی در طبقه ی اجتماعی ضعیفی قرار گرفته باشد هنگام رو به رو شدن با کسی که از طبقه ی بالای اجتماعی برخوردار باشد عاشق او خواهد شد. مثلا اگر شخصی وضعیت مالی مساعدی نداشته باشد قطعا به فردی ثروتمند جذب خواهد شد.

نبود خودباوری: یکی از دلایل مهم عاشق شدن بر اساس جبران نیازهای روانی نبود خودباوری در فرد است. چنین شخصی به به استعداد ها و ارزش های خود باور نداشته و سعی می کند با عشق این نیاز را جبران کند.

کمبود محبت: ممکن است فردی به دلیل وجود مشغله ها و مشکلات از محبت خانواده اش بی بهره باشد در نتیجه بهترین راه برای جبران این بی مهری را برقراری رابطه ی عاطفی خواهد دید. این مورد رایج ترین شکل عاشق شدن بر اساس جبران نیازهای روانی می باشد.

برای شناخت نیازهای روانی و کمبودهای دیگر می توانید به صورت رایگان با تیم روانشناسی نوین بینش ارتباط برقرار کنید.

 

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مکانی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که بر اساس علوم روانشناسی بوده و به زبانی ساده بیان شده است تا به راحتی متوجه شوید و این اطلاعات را به کار بگیرید. نوین بینش بزرگترین مرجع اختصاصی در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

طلسم عاشق کردن

چگونه می توان ضمیر ناخوداگاه دیگران را برنامه ریزی کرد

می خواهم تکنیک های بیشتری در مورد عاشق کردن بدانم

مثال برای عاشق کردن دیگران

۵ مرحله ی عملی برای بازگرداندن شریک دلدادگی

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy