علل گرایش به مادی گرایی

چرا همیشه پول بیشتری می خواهیم؟

آیا موفقیت را با کیفیت و قیمت چیزی که با توجه به درآمدتان می توانید بخرید می سنجید؟

آیا همه ی تلاش شما این است آنقدر پولدار شوید که بتوانید وسایل لوکس بخرید و به قول معرفی لاکچری زندگی کنید؟

همه ی ما وقتی وسایل لوکس  و گران قیمت می خریم احساس کامل لبودن می کنیم و این مسئله باعث می شود انگیزه ی بیشتر برای کار و تلاش بیشتر داشته باشیم تا بتوانیم وسایل لوکس بیشتری تهیه کنیم و بیشتر نسبت به خود احساس خوبی داشته باشیم.

پول، اعتباد و مشکلات روانی

وقتی برای احساس خوب خرید می کنیم پول همه ی تمرکز ما را در زندگی به سمت خود می کشد و اعتیاد به مادیات پیدا می کنیم؛ به این معنی که دیگر مسئله داشتن یک وسیله ی به خصوص نیست بلکه فقط می خواهیم چیزهای بیشتری داشته باشیم.

برای بعضی مردم لوکس بودن ضرورت است و مهم ترین معیار سنجش برای آن ها ظاهر خوب می باشد. این افراد تصور می کنند دارایی های مادی می توانند باعث نادیده گرفتن نقص هایشان شوند.

وقتی مادی گرایی تبدیل به نوعی جبران (نقص ها) می شود

مادی گرایی نوعی واکنش به نارضایتی درونی است. مردم همیشه سعی می کنند با هرچیزی که از بیرون خوب به نظر می رسد از هرچیزی که در درونشان آن ها را آزار می دهد فرار کنند و رها شوند. (نگاه کنید به حل تناقض ها و رسیدن به آرامش درونی)

خرید وسایل گران قیمت به آن ها کمک می کند این خیال باطل را که از نظر اقتصادی بهتر از دیگران هستند حفظ کنند و در نتیجه می توانند از هر شک و تردید که نسبت به خود در زندگی دارند خلاص شوند.

آن ها فکر می کنند دارایی های مادی آن ها را از افسردگی ناخودآگاه، اضطراب، گناه و شرم حفظ کند. دلیل چنین احساساتی باوری در عمق وجودشان به این است که شاید دارایی ها مادی پر زرق و برق نیز نتواند آن ها را خیلی خوب و موفق نشان دهد.

افراد مادی گرا فکر و توجه خود را از هر چیزی که متنفرند دور کرده و خودشان را به هیجانات و خرید وسایل نو مشغول می کنند. آن ها این نوع فراموشی را برای جبران نارضایتی درون خود به کار می گیرند.

اگر فکر می کنید که ما به دنیا آمده ایم تا پول زیادی برای خرید و لذت بردن از وسایل لوکس و زیبا جمع کنیم، ببینید رئیس جمهور خوزه موژیک چه چیزی در این باره می گوید.

فقیرترین رئیس جمهور جهان

خوزه موژیک، رئیس جمهور اروگوئه از سال ۲۰۱۰ خانه ی ریاست جمهوری را نخواست و همچنان در یک خانه ی کوچک و ساده در یک منطقه روستایی نزدیک دو زمین کشاورزی کوچک زندگی کرد.

او همچنین ۹۰ درصد از حقوق و دستمزد ۱۲،۰۰۰ دلاری خود را به فقرا و کارآفرینان پرداخت کرد مانند یک شهروند معمولی و تنها در هر ماه  ۸۰۰ دلار برای خود نگه داشت.

در آخرین اعلامیه رسمی ثروت او فقط دو وسیله نقلیه، مقدار کمی پول  و خانه و  مزرعه اش اعلام شد.

رئیس جمهور خوزه موژیک در مورد خود می گوید: “نه، من رئیس جمهور فقیری نیستم. مردم فقیر کسانی هستند که بیشتر و بیشتر میخواهند، کسانی که هرگز هیچ چیز برایشان کافی نیست. آنها فقیر هستند زیرا در چرخه پایان ناپذیر کار برای خرید بیشتر گیر کرده اند. من همین سبک زندگی ساده را انتخاب می کنم. من نمی خواهم چیزهای بیشتری داشتم باشم و در نتیجه زمان بیشتری دارم تا همانطور که دوست دارم زندگی کنم” او معتقد است دارایی بیش از حد باعث بحران اقتصادی می شود.

آیا پول کلیدی برای امنیت احساسی است؟

پاسخ این سوال به نیازهای شما بستگی دارد. اگر تنها نیاز شما ثروتمند شدن باشد پول می تواند باعث خوشحالی تان شود اما اگر برای برآورده کردن نیازهای روانشناختی دیگر خود به دنبال پول باشید، پول نمی تواند کمک زیادی به شما بکند. (نگاه کنید به نظریه ی نیازهای انسان)

رسانه ها خوزه موژیک را فقیرترین رئیس جمهور جهان می دانند اما درواقع او ثروتمند است؛ زیرا عشق و رضایت درونی با ارزش ترین دارایی او بوده و در نتیجه به هیچ چیز مادی برای جبران نقص های خود نیاز ندارد.

بعضی افراد می توانند همه ی وسایل لوکس دنیا را بخرند اما بازهم از لحاظ احساسی شکست خورده هستند. آن ها از همه فقیر ترند. اگر نیاز واقعی شما پول نباشد استفاده از پول برای تقویت عزت نفستان  فقط برای مدت زمان بسیار کوتاه کارآمد خواهد بود.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

۵ حرکت من برای کسب درآمد اینترنتی

می خواهم پولدار شوم

چگونه خیلی سریع پولدار شویم

سریع ترین راه برای پولدار شدن

چگونه به سرعت پولدار شویم

پولدار شدن در کمترین زمان

چگونه یک شبه پولدار شویم

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارت های زیر به این مقاله رسیده اید:

با خرید کردن برای فرار از مشکلات هرگز راضی و خوشحال نخواهید بود. قلب شما دارایی های مادی لوکس نمی خواهد، قلب شما آرامش ذهن و رضایت از خود می خواهد.