مدت زمان آشنایی قبل از خواستگاری و ازدواج

مدت زمان آشنایی / دوستی چقدر است؟

چه تعداد جلسات آشنایی قبل از ازدواج وجود دارد؟

آیا مدت زمان مشخصی برای آشنایی قبل از خواستگاری وجود دارد؟

حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج چیست؟

قبل از هر چیز باید بدانید هیچ مدت زمان مشخصیدر موردمدت زمان رابطه قبل از ازدواج وجود ندارد. انسان ها با یکدیگر متفاوت هستند و هیچ مدت معینی برای رابطه آشنایی پیش از ازدواج نمی توان تعیین کرد.

سوال درست این است: چه زمانی باید با فرد مورد علاقه ام ازدواج کنم؟ منظور از چه زمانی در این سوال یک تاریخ مشخص نیست ( مثلا ۲۵ سالگی یا ۳۰ سالگی)، منظور زمانی است که شرایط مهم و لازم را برای ازدواج مشاهده کنید.

منظورم از شرایط مهم و لازم قبل از ازدواج وضعیت مالی نیست. اگر مهارت های ازدواج و عشق وجود داشته باشد حتی در وضعیت مالی معمولی و درآمد کم نیز می توان زندگی خوبی را داشت. ( البته تلاش برای بهبود وضعیت مالی همیشه باید در برنامه های شما قرار داشته باشد.

مدت زمان دوستی / آشنایی

هرچقدر زودتر دوران رابطه آشنایی به مرحله خواستگاری و ازدواج برسد بهتر است. اما با این وجود نباید عجله کنید و یک انتخاب غیر عقلانی داشته باشید.

از آنجایی که در دوران قبل از ازدواج هستید پس باید همیشه احتمال جدایی را در رابطه  خود در نظر داشته باشید. نباید به دلیل ترس از جدایی یا تنهایی فردی را انتخاب کنید و زود ازدواج کنید.

البته که من از شما نمی خواهم جدا شوید، اما از شما می خواهم به دلیل ترس از تنهایی یا جدایی عجله نکنید و قبل از ازدواج با فرد مورد علاقه تان خوب فکر کنید زیرا اگر هشدارها را جدی نگیرید زندگی غم انگیزی خواهید داشت. (نگاه کنید به نشانه های یک ازدواج ناموفق)

جلسات آشنایی قبل از ازدواج

موضوع هایی که در ادامه توضیح می دهم در اخذ تصمیم مناسب پیش از ازدواج به شما کمک می کند. پس در جلسات آشنایی خود

  1. از احساس عاشقانه خود مطمئن شوید: اگر به دلیل احساس تنهایی، فرار از مشکلات یا داشتن احساسات بهتر باید بدانید این عشق واقعی نیست. این فقط یک حالت وابستگی است تا بتوانید با استفاده از این فرد دردهای عاطفی خود را فراموش کنید. (نگاه کنید به اعتیاد به عشق). البته در دوران خواستگاری و نامزدی هم می توانید احساس عاشقانه خود را افزایش دهید اما بهتر است قبل از آن مطمئن شوید طرف مقابل پتانسیل اینکه عاشقش شوید را دارد و فقط به دلیل فرار از مشکلات ازدواج نمی کنید.
  2. بدست آوردن شناخت عمیق: بسیاری از مردم بدون شناخت و درک دقیق از طرف مقابل خود با او ازدواج می کنند. در مدت زمان آشنایی و قبل از ازدواج مطمئن شوید شناخت عمیقی از طرف مقابل بدست آورده اید. افرادی زیادی هستند که حتی خودشان را خوب نمی شناسند و به همین دلیل درک دیگران برایشان بسیار سخت است. مطالعه در مورد روانشناسی و رفتار انسان گزینه ای است که به شما کمک می کند مطمئن شوید با فرد مناسبی ازدواج می کنید. (نگاه کنید به چرا با فرد اشتباه ازدواج کرده ام)
  3. نسبت به رابطه ی خود سردرگم نباشید: مردم نسبت به چیزهایی سردرگم می شوند که به اندازه ی کافی آن ها را دوست ندارند. اگر همیشه آرزو داشته باشید یک فراری بخرید و روزی به این آرزوی خود برسید آیا سردرگم خواهید بود؟ یکی از رایج ترین دلایل طلاق ازدواج با فردی است که او را به اندازه ی کافی دوست ندارید.
  4. فرد با الگویی عشق شما مطابقت پیدا کند: در جلسات رابطه آشنایی قبل از ازدواج باید معیارهای موجود در الگوهای عشق خود و طرف مقابل را در نظر بگیرید و سپس تصمیم به خواستگاری و ازدواج بگیرید. (نگاه کنید به الگوی عشق)
  5. هیچ کس دیگری در ذهن شما نباشد: بیشتر مردم با کسی که واقعا می خواهند ازدواج نمی کنند به همین دلیل زندگی خوبی نخواهند داشت. اگر فرد دیگری در ذهن شما باشد ازدواج با فردی غیر از او کار درستی نخواهد بود.

به طور خلاصه زمانی باید ازدواج کنید که ۱۰۰% مطمئن باشید طرف مقابل خود را واقعا می خواهید و احساسات شما نسبت به او از خواسته ی درونی تان نشات می گیرد نه نیاز عاطفی!

حد و مرز آشنایی پیش از ازدواج

در این مطلب از واژه آشنایی استفاده کردیم زیرا در آشنایی حد و مرز بهتر رعایت می شود اما در دوستی به دلیل صمیمیت بالا ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد. چنین موضوعی باعث کاهش احتمال ازدواج می شود ( نگاه کنید به چگونه آشنایی مان را به ازدواج تبدیل کنیم)

یکی از مسائل مهم در رابطه آشنایی قبل از ازدواج رعایت حد و مرز ها است. در کشورهای اسلامی مثل ایران باید حد و مرز های فرهنگی و خط قرمز ها رعایت شود زیرا در صورت عدم رعایت آنها احتمال ازدواج کاهش پیدا کرده و احتمال جدایی بیشتر می شود.

اگر قبلا در رعایت خط قرمز های خود به دقتی کرده اید مشکلی نیست ولی بهتر است در مورد ادامه این رابطه با یک مشاور مشورت کنید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

ازدواج درون گرا با برون گرا

چرا هنوز ازدواج نکرده ام

از کجا بفهمیم آماده ی ازدواج هستیم

چگونه مرد مناسب ازدواج را بشناسیم

چگونه یک رابطه سرد را گرم کنیم

عشق قبل از ازدواج خوب است یا بد

نقش علاقه در ازدواج