ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

ضمیر ناخودآگاه یک پایگاه داده ی بسیار بزرگ در مغز شماست که همه ی سرگذشتتان از کودکی تا مرگ را از جمله تجربیات گذشته، باورها، اعتقادات و خطرات در خود ذخیره می کند.

ضمیر ناخودآگاه، یک هدایت کننده ی خودکار

اجازه دهید ابتدا این عنوان را با یک مثال برای شما توضیح دهم: فردی را در نظر بگیرید که به تازگی رانندگی یاد گرفته است. این فرد در روزها و حتی ماه های اول رانندگی اش هنگام هدایت خودرو قادر به انجام هیچ کار دیگری نیست. زیرا او از ضمیر خودآگاهش برای هدایت خودرو استفاده می کند. در نتیجه تمرکزش تنها بر رانندگی خواهد بود و هیچ کار دیگری نمی تواند انجام دهد.

اما بعد از مدتی رانندگی برای او تبدیل به نوعی عادت می شود. مثلا این فرد می تواند هنگام رانندگی با تلفن همراهش نیز صحبت کند( که البته این کار خلاف مقررات است:) ). درواقع بعد از مدتی هدایت خودرو به صورت ناخودآگاه انجام می گیرد زیرا اعمال شما هنگام رانندگی در ضمیر ناخودآگهتان ثبت شده و بعد از آن دیگر ضمیر خودآگاه در هدایت خودرو تاثیری ندارد.

وظیفه ی اصلی ضمیر ناخودآگاه ایجاد احساسات و عواطف ناگهانی به صورت خودکار است. مثلا اگر یک سخنرانی مهم در پیش داشته باشید ترس ها و تگرانی های شما قبل از شروع سخنرانی توسط ضمیر ناخودآگاهتان ایجاد و کنترل می شود.

عملکردهای طبیعی در بدن مانند نفس کشیدن یا تپش قلب نیز از وظایف ضمیر ناخودآگاه به شمار می رود.

تنفستان را در نظر بگیرید. برای چند ثانیه آن را کنترل کنید. اکنون این ضمیر خودآگاه شماست که نفس کشیدنتان را کنترل می کند اما به محض اینکه تمرکزتان را کنار بگذارید بار دیگر کنترل تنفستان در دست ضمیر ناخوأگاه قرار می گیرد.

از سوی دیگر منطق، محاسبات و همه ی اقدامات شما در زمان هشیاری توسط ضمیر خودآگاه صورت می گیرد.

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

بار دیگر مثال رانندگی را در نظر بگیرید. ضمیر ناخودآگاه شما مانند رایانه ای است که نرم افزار رانندگی روی آن نصب شده و هرموقع نیاز باشد راه اندازی و اجرا می شود.

همین اتفاق برای بسیاری از فعالیت ها و احساسات شما رخ می دهد. مثلا اگر کسی شما را آزار دهد برنامه ی خشم راه اندازی می شود و شما به صورت ناخودآگاه خشمگین خواهید شد.

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه از طریق هیپنوتیزم صورت می گیرد. ضمیر ناخودآگاه از طریق تکنیک تکرار آموزش می بیند نه منطق. به همین دلیل است که می توانید با تکرار استدلال های خود به صورت مداوم، هر شخصی را نسبت به باور هر چیزی متقاعد کنید. هم چنین برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه به شما این امکان را می دهد که بتوانید مشکلات شخصی خود را حل کنید.(برای اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع نگاه کنید به راهنمایی برای متقاعد کردن).

قوانین ضمیر ناخودآگاه

ضمیر ناخودآگاه قوانین مهم و مشخصی دارد. برای اینکه بتوانید ضمیر ناخوداگاه خود را در جهت درست برنلمه ریزی کنید باید به قوانین آن کاملا آگاه باشید.( مراجعه کنید به قوانین ضمیر ناخودآگاه)

مکانیسم دفاعی ِ “من”  :Ego

همانطور که جسم تان در مقابل آسیب ها از خود دفاع می کند ضمیر ناخودآگاه نیز در مقابل تردید ها و زخم های احساسی از یک سیستم دفاعی به نام مکانیسم های دفاعی ایگو ( ایگو به معنی من یا تمامیت روانی است) یا مکانیسم های دفاعی ناخودآگاه، برخوردار می باشد. وظیفه ی اصلی این مکانیسم دفاعی حمایت از احساسات خوب و کمک برای غلبه کردن بر شوک های احساسی در شما می باشد.

ضمیر ناخودآگاه و بازگرداندن عشق از دست رفته

همانطور که اشاره کردیم یکی از روش های برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه تکرار است. انسان ها در طول زندگی خود با باورها، آرزوها، نیازها و معیارهای مختلف مواجه می شوند که به مرور در ناخودآگاه آن ها برنامه ریزی می شود. سپس بر اساس برطرف شدن یا نشدن این نیاز ها احساسات مختلف برای ما ارسال می شود.

فرق نمی کند این احساس عشق باشد، ترس باشد یا تنفر. وقتی با کانال های ارتباطی ضمیر نخودآگاه آشنا شوید متوجه خواهید شد چگونه می توانید سیگنال های جذب را برای عاشق کردن فردی یا حتی مجدد عاشق کردن او ارسال کنید ( نگاه کنید به عشق و برطرف کردن نیازهای ضمیر ناخودآگاه).

ضمیر ناخودآگاه به غیر از بازگرداندن عشق از دست رفته در فراموش کردن عشق نیز می تواند به ما کمک کند.

در مقاله ی “نمی توانم فراموشش کنم” توضیح دادم که باورهای محدود کننده ای مانند “نیمه ی گمشده” یا “هر فردی فقط یک بار عاشق می شود”  باعث ناتوانی شما در عبور از شکست های عاطفی تان می شود. اگر این باورها را از ضمیر ناخودآگاه خود حذف کنید به راحتی پس از گذشت تنها چند روز می توانید از شکست عشقی خود عبور کرده و با فرد دیگری ملاقات کنید.

این کار همچنین به شما کمک می کند در روابط عاطفی خود ضعف نشان ندهید و باعث سرد شدن طرف مقابل به خاطر اشتباهات نشوید.

ضمیر ناخودآگاه و خودآگاه در کنار یکدیگر

ضمیر خودآگاه وظایفی را انجام داده و به ناخودآگاه واگذار می کند در حالی که ضمیر ناخودآگاه می تواند بازخورد و پیام هایی را در مورد آن وظایف به صورت احساسات به خودآگاه ارسال کند.

احساسات چیزی به جز پیام نیستند که توسط ذهن ناخودگاه تان ارسال می شود تا شما را متوجه چیزی بکنند.

اگر بتوانید به بهترین شکل ممکن از همکاری خودآگاه و ناخودآگاه استفاده کنید ( نه اینکه یکی را جایگزین دیگری بکنید)، مهارت های زندگی تان بهبود یافته و می توانید کنترل بهتری بر روی احساسات خود داشته باشید( نگاه کنید به چگونه همزمان از خودآگاه و ناخودآگاه استفاده کنیم)

توجه کنید این مطلب بر اساس تعریف ضمیر ناخودآگاه بر اساس دانش “ان ال پی “( برنامه ریزی عصبی کلامی) است که یک علم نوین می باشد و به همین دلیل کمی با تعریف کلاسیک و  روانکاوی ضمیر ناخودآگاه که فروید در مورد آن سخن گفت متفاوت است ( برای آشنایی با تعریف کلاسیک روانکاوی فروید نگاه کنید به این مطلب). در حقیقت بیشتر مطالب این سایت بر اساس حقایق نوینی است که متخصصین ان ال پی به آن دست پیدا کرده اند..

نوشته ی شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

مطالب موجود در نوین بینش کاملا اختصاصی بوده و در هیچ سایت وبلاگ دیگری وجود ندارند غیر از اینکه از سایت نوین بینش کپی شده باشند. آخرین و جدید ترین مطالب روانشناسی را می توایند در صحفه ی اول ( خانه) مشاهده کنید. همه مطالب و تکنیک های این سایت بر اساس تحقیقات و پژوهش های نویسنده ی سایت صورت گرفته و کاملا موثر می باشند. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب به شما کمک می کند دیگران را شدیدا به خود علاقه مند و وابسته کنید و یا هزینه ی پرداختی به شما باز بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

می خواهید بیشتر بدانید؟

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه برای موفقیت

برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه

قوانین حاکم بر ضمیر ناخودآگاه

چگونه با ضمیر ناخودآگاه خود ارتباط برقرار کنیم

برنامه ریزی ضمیر ناخوداگاه و عاشق کردن دیگران

چگونه می توانم با استفاده از برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه شخصی را  عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy