تغییر احساسات

تغییر احساسات

ذهن ما همه ی تجربیات را در خود ذخیره کرده و وقتی یکی از آن ها به ما یادآوری می شود، ذهن به همه ی تجربیات مشابه دسترسی پیدا کرده و احساساتمان را تشدید می کند.

آیا آخرین باری را که دوستتان باعث ناراحتی شما شد به یاد می آورید؟

احتمالا در این لحظه همه ی کارهای بدی را که او و هرکس دیگری در حق شما کرده است در ذهن خود مرور می کنید.

خاطرات ما به شکلی انتخابی هستند، به این معنی که بر اساس احساساتمان چیزهایی را که خودمان می خواهیم به یاد می آوریم. وقتی عصبانی هستید ذهن شما شرایطی را به یاد می آورد که در آن خشمگین شده و احساسات شما را تشدید می کند.

اکنون اگر دوست شما تماس بگیرد و به خاطر کارهای بدش ابراز تاسف کند همه ی کارهای خوبی را که برای شما انجام داده به یاد می آورید و دیگر خاطرات بد با او شما را آزار نمی دهد.

درواقع ذهن شما به بخش دیگری از مغزتان که شامل خاطرات خوب است دسترسی پیدا کرده و احساساتتان تغییر می کند.

اکنون چگونه می توان از این اطلاعات برای تغییر احساسات استفاده کرد؟

تغییر احساسات

نقطه ی شروع افکار خیلی مهم است، زیرا همین نقطه تعیین می کند ذهنتان به کدام قسمت از مغز دسترسی پیدا کند. اگر افکار شما منفی آغاز شود تمام خاطرات بدی را که تجربه کرده اید به یاد می آورید.

برای اینکه احساسات خود را تغییر دهید باید مطمئن شوید ذهن شما به بخش درستی از مغزتان دسترسی پبدا می کند.

اکنون سوال اینجاست که چگونه باید این کار را انجام داد؟

  1. یک اقدام قدرتمند: گاهی اوقات برای تغییر احساسات خود نیاز به یک اقدام جدی و قدرتمند دارید. مثلا اگر زمان زیادی را به بطالت گذرانده اید باید شروع به انجام دادن کارهای مورد علاقه ی خود کرده و ذهنتان را به بخشی از مغز با اهداف و افکار مثبت هدایت کنید.
  2. یک نقطه ی شروع برای خود ایجاد کنید: نقطه ی شروع شما می تواند گوش دادن به یک موسیقی خاص، صحبت کردن با بعضی افراد و یادآوری و تجسم اهداف و رویاها باشد. هرکدام از این موارد را که می تواند شما را در مسیر افکار مثبت قرار دهد به عنوان نقطه ی شروع در نظر بگیرید.
  3. از عوامل منفی دوری کنید: هر عامل منفی مانند رسانه ی منفی، خودصحبتی منفی و افراد منفی می تواند شما را در مسیر افکار منفی قرار دهد. پس از چنین عواملی دوری کنید.

تغییر احساسات و اقدامات شما در جهت آن

بعضی افراد برای تغییر افکار و احساسات خود فقط به مثبت اندیشی و تفکرات مثبت اکتفا می کنند. این موارد به طور موقت باعث ایجاد احساسات خوب در شما می شوند اما بالاخره مشکلات زندگی ذهن شما را به سمت افکار منفی هدایت کرده و احساساتتان بدتر از قبل خواهد شد.

بسیاری از مردم به اشتباه تصور می کنند خلق و خوی بدشان حاصل احساسات آن ها می باشد در حالی که ریشه ی خلق و خوی بد شما مشکلات حل نشده ی زندگی تان هستند.

اگر با وجود تفکر مثبت اهداف و رویاهایتان را نادیده بگیرید ضمیر ناخودآگاه دیر یا زود به شما سیگنال های منفی را ارسال کرده و اهدافتان را به شما یادآوری می کند.

اگر واقعا می خواهید احساسات خود را تغییر دهید به توصیه های من در این مقاله عمل کرده و برای حل مشکلات خود یک برنامه ی جدی و عملی تنظیم کنید. (نگاه کنید به چگونه در برابر مشکلات بایستیم)

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما برگشت داده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

احساسات ضمیر ناخودآگاه

چگونه شخصیت محکمی داشته باشیم

چگونه احساس بهتری داشته باشیم

۴ مرحله ساده برای تقویت هوش هیجانی

چگونه تصورات غلطمان را در مورد خود حل کنیم

با نابودی باورهای غلط استعدادهای پنهان خود را آزاد کنید

تاثیر ناهماهنگی شناختی در تغییر نگرش

چگونه در خود شجاعت و اعتماد به نفس ایجاد کنیم