نشانه ها و راه های درمان اعتیاد به اینترنت

تعریف اعتیاد به اینترنت

اختلال اعتیاد به اینترنت یک اصطلاح جدید می باشد که توسط بعضی احزاب حمایت می شود و بعضی دیگر آن را مورد انتقاد قرار می دهند.

چیزی که مورد بحث قرار می گیرد این است که آیا اعتیاد به اینترنت واقعا یک اختلال است یا تنها عادتی بد در نتیجه ی استفاده ی نادرست از تکنولوژی جدید می باشد؟

این مورد چیزی نیست که بخواهم در باره اش بحث کنم. چیزی که در این مقاله در باره ی آن بحث خواهم کرد نشانه های اعتیاد به اینترنت، دلایل استفاده ی بیش از حد از آن و راهکارهای درمان آن می باشد.

علائم اعتیاد به اینترنت

نمی خواهم در مورد بیماری بودن یا نبود اعتیاد به اینترنت صحبت کنم اما لازم است بدانید اگر نشانه های زیر در شما وجود دارد از اینترنت به شکل نادرستی استفاده می کنید.

  • زمان زیادی را در اینترنت سپری می کنید
  • به رغم عواقب نامطلوبی که برایتان در بر خواهد داشت بازهم زمان زیادی را آنلاین هستید( برای مثال درستان زیاد است و زمان ندارید و یا کارتان را از دست می دهید)
  • وقتی از اینترنت استفاده نمی کنید بد اخلاق می شوید
  • بیشتر از حدی که تصمیم داشتید در اینترنت بمانید آنلاین هستید
  • برای رهای از کج خلقی و حالات ناخوشایند وابسته به اینترنت هستید.

دلایل اعتیاد به اینترنت

اختلال اعتیاد به اینترنت به چه دلایلی ایجاد می شود؟

در اینجا به برخی از دلایل مهم اشاره شده است:

  • وابستگی خارجی و اعتیاد به اینترنت: درست مثل هر نوع اعتیاد دیگری وابستگی خارجی یکی از مهم ترین عوامل اعتیاد به اینترنت است. وابستگی خارجی به معنای وابستگی به یک عامل خارجی برای رهایی از خلق و خوی بد و احساس خوشحالی می باشد.
  • اعتیاد به اینترنت و نیاز به اجتماعی بودن: بعضی مواقع دلیل اصلی اعتیاد به اینترنت نیاز به اجتماعی بودن است. افرادی که خجالتی هستند و یا نمی دانند چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنند نیاز به اجتماعی شدن خود را از طریق اینترنت برآورده می کنند.
  • اعتیاد به اینترنت یک روش فرار از مشکلات: بعضی افراد به دلیل فرار از مشکلاتشان به اینترنت پناه می برند. چنین افرادی با مشکلاتی روبه رو هستند و نمی خواهند با آن ها رو به رو شوند در نتیجه برای فراموش کردن مشکلات خود به اینترنت پناه می برند. ضمیر ناخودآگاه همیشه تمایل دارد با تلاش فریب کارانه ی خود به شما اجازه دهد بدون آنکه احساس گناه داشته باشید از مشکلاتتان فرار کنید. اعتراف به اینکه می خواهید از مشکلات خود فرار کنید به شخصیت شما صدمه می زند در نتیجه ضمیر ناخودآگاه با اعتیاد به اینترنت این باور را به شما می دهد که از مشکلات خود فراری نیستید. (نگاه کنید به مقابله با مشکلات و دشواری ها)

چرا کشف اعتیاد به اینترنت در خود دشوار است

مشکل اعتیاد به اینترنت این است که به اندازه ی انواع دیگر اعتیاد خطرناک به نظر نمی رسد و در نتیجه به شما اجازه می دهد آن را نادیده بگیرید.

همین اتفاق در مورد اعتیاد عاطفی نیز می افتد. ( زمانی که شما نمی توانید بدون شریک عشقی زندگی کرده و تنها بودن را تحمل نمی کنید) اعتیاد به عشق بسیار خطرناک است. اعتیاد به عشق باعث می شود بعد از شکست عشقی بهبود پیدا نکنید، وارد روابط نادرست شوید و رابطه ی عاطفی سالمی برقرار نکنید.

چنین اعتیاد هایی مانند اعتیاد به اینترنت که بی ضرر به نظر می رسند می توانند آسیب های شخصیتی جدی به همراه داشته باشند. پس مراقب چنین اختلالاتی باشید.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائرة المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم توسط سایت نوین بینش منتشر شده است. این کتاب شانس شما را برای عاشق کردن هر شخصی به شکل قابل توجهی افزایش می دهد و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما برگشت داده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

دلایل اعتیاد به شرط بندی و قمار

نظریه ی تایید اجتماعی/Social proof theory

اعتیاد به شبکه های اجتماعی

عشق در شبکات مجازی

اعتیاد به رابطه ی رمانتیک

چگونه وابستگی را از بین ببریم

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارات زیر به این مقاله رسیده اید:

مقاله اعتیاد به اینترنت. علائم اعتیاد به اینترنت. اعتیاد به اینترنت در نوجوانان. عوارض اعتیاد به اینترنت