چرا دیگر دوستش ندارم

از دست دادن علاقه بعد از چند سال

عجیب است نه؟

شما به شدت به فردی علاقه داشتید و هیچ چیز به جز او نمی خواستید. بعد از چندسال وقتی دوباره این فرد را می بینید دیگر علاقه ای در خود نسبت به او احساس نمی کنید. چگونه این اتفاق می افتد؟

من در مورد افرادی که تغییر زیادی می کنند صحبت نمیکنم، من در مورد افرادی حرف می زنم که نمی توانید بفهمید چرا ناگهان و بدون هیچ دلیلی دیگر علاقه ای به آن ها ندارید؟

اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است: چرا به بعضی افراد علاقه مند می شوید؟ (نگاه کنید به چرا عاشق می شویم ( بر اساس روانشناسی عشق))

پاسخ ساده است: وقتی ذهن شما به این باور برسد که این فرد می تواند بعضی از مهم ترین نیازهایتان را برآورده کند به او علاقه مند می شوید.

در کتاب چگونه هر شخصی را عاشق کنیم توضیح دادم تجربیات گذشته باعث ایجاد الگوی عشق در ذهن ما می شوند و بر اساس آن عاشق افراد خاصی خواهیم شد.

اکنون سوال اینجاست: اگر شخصی هنوز با معیارهای موجود در الگوی عشق ناخودآگاه شما سازگار است و هنوز برای شما جذابیت دارد، چرا ناگهان علاقه تان را به او از دست داده اید؟

چرا عشق ناگهان از بین می رود

برخی از دلایل از دست دادن علاقه نسبت به فردی که دوستش داشتیم به شرح زیر است:

  1. ما تغییر می کنیم: ما بر اساس موقعیت های جدیدی که در آن قرار می گیریم تغییر می کنیم. بعضی از این تغییر ها کوچک و بعضی دیگر بزرگ هستند. بر اساس کوچکی و بزرگی تغییر اولویت هایمان نیز تغییر می کنند. به همین دلیل بعد از چند سال متوجه می شوید علاقه تان را به فردی که دوستش داشتید از دست داده اید.
  2. استانداردها تغییر می کنند: استانداردهای افراد نیز در نتیجه ی ملاقات با افراد و تجربیات جدید تغییر می کنند. برای بعضی افراد استاندارها پایین تر و برای بعضی دیگر بالاتر می رود. افرادی که استانداردهای بالاتری انتخاب می کنند علاقه شان را نسبت به طرف مقابل از دست می دهند.
  3. طرف مقابلتان تغییر می کند: گاهی اوقات استانداردهای ما ثابت است اما طرف مقابلمان تغییر می کند. اگر این تغییر بزرگ بوده و با معیارهای ناخودآگاه ما سازگاری نداشته باشد دیگر به او علاقه ای نخواهیم داشت. (نگاه کنید به چرا تغییر کرد؟ فکر می کردم دوستم دارد)
  4. کشف اطلاعات جدید: گاهی اوقات کشف اطلاعات جدید در مورد طرف مقابل باعث از دست دادن علاقه به او می شود. این مورد در مورد زن ها بیشتر اتفاق می افتد. زن ها معمولا به مسائل ظاهری اولویت بالایی اختصاص نمی دهند اما مردها مسائل ظاهری برایشان اولویت بالایی دارد.
  5. واقعا نمی دانستید چه می خواهید: اگر فردی خودش را به خوبی نشناسد ممکن است عاشق فردی شود که برای او مناسب نیست. بعد ها وقتی این فرد بیشتر خودش را درک می کند متوجه می شود طرف مقابل با خواسته های او تفاوت زیادی دارد.

راه حل چیست

خیلی مهم است بدانید نباید تا زمانی که بالغ نشده اید ازدواج کنید. اگر این کار را انجام دهید ممکن است چند سال بعد متوجه شوید طرف مقابلتان کسی نیست که واقعا می خواستید.

بهترین کار این است که منتظر بمانید به اندازه ی کافی به بلوغ ( هم فکری و هم جسمی ) برسید و مطمئن شوید انتخاب شما در آینده تغییری نمی کند. بالغ بودن ربطی به سن شما نداردو ممکن است فردی در سن ۱۷ سالگی بالغ شود و فرد دیگری در سن ۲۷ سالگی. قبل از اینکه قدمی برای ازدواج بردارید مطمئن شوید بالغ شده اید.(نگاه کنید به از کجا بفهمیم آماده ی ازدواج هستیم)

 

 

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش برای افرادی که قصد سوء استفاده از این مطالب را دارند نوشته نشده است پس اگر هدف شما سوءاستفاده از دیگران است لطفا از این سایت خارج شوید. سایت نویت بینش یک سایت پزشکی یا یک دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی روانشناختی و علمی است که به شما کمک می کند درک بهتری از خود و دیگران بدست آورید و از این آگاهی برای بهبود روابط و مهارت های ارتباطی و به صورت کلی جهت ارتقای کیفیت زندگی خود استفاده کنید. به یاد داشته باشید قوی ترین صلاح شما دانش شما است.

سایت نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم  در سایت نوین بینش منتشر شده است. با این کتاب هر شخصی را عاشق خود کنید و یا هزینه ی پرداختی  را پس بگیرید. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه دوباره عاشق همسرمان شویم

اگر این نشانه ها را در همسرتان می بینید،دیگر به شما علاقه ندارد

روش های فوق العاده برای بازگشت عشق و علاقه به زندگی مشترک

چرا احساس عشق از بین می رود

عواملی که باعث بازگشت عشق می شود

علت کم شدن علاقه به همسر

بهبود روابط عاشقانه بین زن و مرد

دوره های آنلاین: بهبود رابطه