چرا عاشق می شویم ( بر اساس روانشناسی عشق)

چرا عاشق می شویم ( بر اساس روانشناسی عشق)

تصور کنید در حال قدم زدن در خیابان هستید، هیچ چیز غیر معمولی وجود ندارد تا زمانی که ناگهان می بینید شخصی از فروشگاه بیرون آمده است و در همان نگاه اول احساس می کنید عاشقش هستید! مگر می شود!!! چه اتفاقی افتاده است؟!!!

جواب ساده است، همه چیز بر می گردد به عملکرد ذهنی شما. اگر تنها باشید یا درآن لحظه در یک رابطه نباشید، ذهنتان همیشه در حال شکار شریک احتمالی است که خیلی وقت است منتظرش است. حتی اگر فکر می کنید در حال حاظر به داشتن یه رابطه اهمیت نمی دهید بازهم عاشق اولین نفری خواهید شد که با معیار های شما یکسان باشد.

اما چرا او؟ نه شخص دیگری؟

هر یک از ما لیستی از معیار هایی خاص داریم که در ذهنمان ذخیره شده است و شامل نکاتی می باشد که هر فردی برای اینکه عاشقش شوید باید با آن مطابقت داشته باشد. اگر شخصی با بعضی از گزینه های این لیست یکسان نباشد، از تبدیل شدن به یک شریک احتمالی رد صلاحیت می شود. گزینه های موجود در لیستتان برای شما منحصر به فرد و خاص هستند و مربوط به پیشینه، ارزش ها، تجربیات و اعتقادات گذشته ی شما می باشند.

مثال زیر در مورد سه مورد از لیست معیار های شخصی به اسم سام است. سام پسری است که که لیست معیار هایش با این سه گزینه شروع می شود.

مورد اول: دختر مورد نظر من باید سطح تحصیلاتش با من یکی باشد.

مورد دوم: موهایش باید کوتاه باشد ( سام در برقرار کردن ارتباط با دختران مو بلند با مشکلاتی رو به رو بوده است در نتیجه ذهن ناخودآگاه وی این مورد را در لیستش قرار داده است که به او کمک کرده تا شکست های گذشته اش را جبران کند).

مورد سوم: باید قاطع باشد. سام، شخص قاطع و محکمی نیست و از آنجایی که ما به کسانی جذب می شویم که ویژگی هایی دارند که در ما وجود ندارد در نتیجه ذهن سام این مورد را نیز جزء معیار هایش قرار داده است.

اگر سام در حال حاظر در هیچ رابطه ای قرار نداشته باشد و متوجه دختر فوق العاده ای شود که موهای کوتاهی دارد به احتمال زیاد عاشق وی می شود ( و خود نیز نمی داند که دلیل اصلی بی علاقگی وی نسبت به آن دختر، نبود مطابقت در معیار های ناخودآگاهش است).

انسان ها معمولا نسبت به معیار های ناخودآگاه خود آگاه نیستند و به همین دلیل عشق را به عنوان یک موضوع اسرارآمیز توصیف می کنند که از هیچ قانون و قاعده ای پیروی نمی کند اما واقعیت این است که وقتی ما متوجه ی معیار های ضمیر ناخودآگاهمان شویم، آنگا می فهمیم که چرا فقط عاشق افراد خاصی می شویم و نه همه.

وقتی از این لیست آگاه شوید، متوجه می شوید که چگونه می توانید جلوی عاشق شدن خود را بگیرید و یا چگون هر شخصی را که می خواهید عاشق خود کنید ( نکاه کنید به چگونه دیگران را عاشق کنیم)

چرا بعضی افراد هرگز نمی توانند از یک شکست عاطفی بهبود یابند

معمولا کسانی که به ” تنها عشق” یا ” نیمه ی گمشده” اعتقاد دارند هرگز نمی توانند یک شکست عاطفی را پشت سر بگذارند و دوباره بهبود یابند و در نتیجه تحت تاثیر احساساتی همچون افسردگی و گاهی فشار عصبی قرار می گیرند. چنین افرادی تصور می کنند تنها یک مورد برای معیار هایشان در این جهان وجود دارد و از آنجایی که نمی دانند صد های شخص دیگر نیز وجود دارد که مطابق با معیار هایشان هستند، نمی توانند از شکست عشقی خود نجات پیدا کنند.

همیشه در دوره های آموزشی نوین بینش روی این مورد تاکید کرده ام که شما همیشه می توانید دوباره عاشق شوید تنها کافی است شخصی پیدا شود که مطابق با معیارهای ناخودآگاه شما باشد و به همین دلیل هرگز نباید به خاطر جدایی ناراحت یا دل شکسته شوید ( نگاه کنید به ۵ مرحله ی برای فراموش کردن شریک دلدادگی). مطمئن باشید دیر یا زود فردی را پیدا خواهید کرد که مطابق با معیار های شما است و حتی ممکن است از نفر اول بهتر نیز باشد.

آیا عشق در نگاه اول وجود دارد؟

بله وجود دارد. اگر شخصی در همان لحظه که او را می بینید مطابق با معیار های شما باشد به احتمال زیاد در همان نگاه اول عاشقش می شوید.

ممکن است از خود این سوال را بپرسید که چگونه می توانم بفهمم که وی مطابق با معیار های من است در حالی که هرگز صحبتی با او نداشته ام؟ جواب بسیار ساده است، معیارها می تواند شامل مواردی باشد که مربوط به نوع راه رفتن، حرف زدن یا نگاه کردن است.

حتی ممکن است کار هایی که یک نفر انجام می دهد یا ظاهری که دارد شما را یاد کسی بیندازد که در گذشته عاشقش بوده اید ( انسان ها معمولا عاشق کسانی می شوند که شبیه به شخصی باشند که در گذشته عاشقش بوده اند).

اگر معیار های شما بیشتر حول محور ظاهر شکل گرفته باشد بیشتر احتمال دارد در نگاه اول عاشق شوید نسبت به کسی که اولیت بیشتری برای شخصیت و دیگر ویژگی ها قائل است.

شاهین زند – محقق و پژوهشگر.

سایت نوین بینش یک وبسایت ساده و معمولی نیست که اطلاعات سطح پایینی در اختیار شما بگذارد بلکه مکانی است که شما را با تکنیک های موثر آشنا خواهد کرد که توسط علوم روانشناسی بدست آمده است و در قالبی مشخص، واضح و قابل فهم برایتان ارائه شده است. کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم شانس شما را برای عاشق کردن دیگران به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. فروش این کتاب به صورت تضمینی است و در صورت عدم رضایت هزینه ی پرداختی به شما بازگردانده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

می خواهم تکنیک های بیشتری در مورد عاشق کردن بدانم

چگونه کسی را که علاقه ای به ما ندارد به خود جذب کنیم

کمبود های روانی چیست و چه ارتباطی با عاشق کردن دارد

ایجاد صمیمیت در رابطه

می خواهم در مورد شناخت شخصیت دیگران بدانم

 ضمیر ناخودآگاه چیست

چگونه می توانم شخصی را در کوتاه ترین زمان ممکن عاشق کنم

معرفی کتاب

1555 - Copy