دلایل شکست افراد باهوش در کسب و کار

چرا افراد باهوش در کسب و کار شکست می خورند؟

یکی از اولین چیزهایی که مردم در دنیای تجارت در مورد آن صحبت می کنند، هوش است. من کاملا مطمئن هستم بارهای شنیده اید هوشمند بودن می تواند شما را در کسب و کار موفق تر کند اما در واقع این جمله همیشه درست نیست.

در حقیقت، باهوش تر از دیگران بودن می تواند نتیجه ی معکوس داشته و منجر به شکست های جدی در دنیای کسب و کار شود. (نگاه کنید به دلایل شکست یک کسب و کار)

احتمالا تعجب کرده اید که چطور ممکن است باهوش بودن چنین نتیجه ای داشته باشد؟

به این مثال توجه کنید: احتمالا شما انقدر باهوش هستید که متوجه شده اید وعده هایی که بعضی از محصولات محبوب داده اند هیچ وقت عملی نشده و در نتیجه تصمیم گرفته اید محصولی تولید کنید که واقع گرایانه تر بوده و بتواند وعده های شما را در مورد کاربردهای این محصول عملی کند.

اکنون فکر می کنید که محصول واقع گرایانه شما بیشتر موفق خواهد بود؟

بر اساس روانشناسی پاسخ این است: بستگی دارد.

چه می شود اگر مردم محصولات غیر واقعی بخواهند؟

چه می شود اگر مردم واقعا حقیقت را نخواهند؟

چه می شود اگر واقعیت برای اکثر مردم خوشایند نباشد؟

چه می شود اگر مردم به اندازه کافی باهوش نباشند که متوجه شوند محصول شما بهتر است؟

پاسخ به همه این سوالات ساده است: شما به سختی و خیلی بد شکست خواهید خورد.

یک داستان واقعی

یک نویسنده ی خیلی معروف در زمینه ی رشد فردی وجود دارد که تصور می کند کاملا با همه ی استانداردها سازگار بوده و موفق است. این شخص تمایل دارد کتاب هایش ( که مملو از مفاهیم غیر واقعی می باشد) به فروش برساند و مردم هم او را دوست دارند. دلیل این موضوع ساده است.

مردم ترجیح می دهند به جای آگاهی از حقیقت تلخ دروغ بشنوند. مردم ترجیح می دهند فردی به آن ها بگوید که خود و زندگی شان را دوست داشته باشند و زندگی را همانگونه که هست بپذیرند نه اینکه برای تغییر تلاشی بکنند. (نگاه کنید به چرا بعضی افراد تغییر نمی کنند)

فرض کنید فردی به دلیل ناراحتی ناشی از مشکلات اضافه وزن به من مراجعه کند. من میتوانم دو راه مختلف در مقابل او قرار دهم. راه اول این است که به او بگویم ظاهر هیچ اهمیتی ندارد و باید خودش را همینگونه که هست بپذیرد و یا اینکه در مقابل از او بخواهم بهتر است همین الآن تلاش برای کم کردن وزن خود را آغاز کند.

بسیاری از مردم  به دلایل زیر تمایل به انتخاب راه حل اول دارند:

  • مسئولیتی نخواهند داشت
  • هیچ کاری انجام نمی دهند
  • خیلی زود احساس بدشان از بین می رود

اما چون تنبلی در طبیعت انسان است معمولا افراد راه حل دوم را انتخاب نمی کنند.

برگردیم به موضوع اصلی؛ یک فرد باهوش به احتمال زیاد متوجه می شود که راه حل دوم همان راهی است که مردم می پذیرند اما از آنجایی که بسیاری از مردم فقط می خواهند کسی به آن ها دروغ بگوید ممکن است توصیه های واقعی برایشان قابل قبول نباشد.

راه حل این مشکل چیست؟

سطح دیگری از هوش وجود دارد که باید به خودتان آموزش دهید؛ باید بدانید که شما مانند دیگران نیستید، اگر باور دارید باهوش هستید پس هوشمندانه رفتار کنید.

من نمی گویم ایجاد یک کسب و کار جدید و یا تولید یک محصول توسط افراد باهوش با شکست رو به رو می شود، اما باید بدانید اگر دیگران با شما تفاوت زیادی داشته باشند گاهی فکر کردن با ذهن هوشمندانه خود نتیجه ای جز شکست به همراه نخواهد داشت.

پس راه حل چیست؟

تولیدات و خدمات شما باید برای مردم باشد نه برای خود شما یا دوستان باهوشتان!

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائرة المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

 

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه یک کسب و کار موفق راه بیندازیم

چگونه بدون سرمایه کارآفرینی کنیم

چگونگی تداوم در کسب و کار

چگونه درآمد میلیاردی داشته باشیم

درباره ی ایده های تجاری خود صحبت نکنید

نکاتی برای پیدا کردن شغل مناسب

شما احتمالا با جستجوی یکی از عبارت های زیر به این مقاله رسیده اید:

شکست در کار. دلایل شکست شرکت های بزرگ