انتخاب همسر

نکات مهم در مورد معیارهای انتخاب همسر و ازدواج

 مطمئن نیستید باید طرف مقابل خود را برای ازدواج انتخاب کنید یا نه؟

ایا در مورد معیارهای انتخاب همسر سردرگم هستید

خبرهای خوبی برای شما دارم. با انجام کارهای به خصوصی می توانید تصمیم درستی بگیرید.

اولین کار این است که صادقانه از خود بپرسید واقعا چه می خواهید؟

تصور کنید انقدر جذاب هستید که می توانید هر همسری که دوست دارید را انتخاب کنید.

معیار انتخاب تان چیست؟

به دنبال چه ویژگی های شخصیتی هستید؟

می خواهید با چه نوع شخصیتی رابطه داشته باشید؟

این سوال ها در نگاه اول ساده به نظر می رسند اما ۹۰% افراد پاسخ اشتباهی به آن ها می دهند. دلایل آن به شرح زیر است:

  1. می ترسند فردی بهتر پیدا نکنند
  2. نمی توانند مدت طولانی تنها بمانند (نگاه کنید به چگونه با تنهایی کنار بیاییم)
  3. می ترسند قبل از پیدا کردن فرد دلخواه زمان را از دست بدهند
  4. اعتماد به نفس کمی دارند و با فردی که می توانند وارد رابطه می شوند نه با فردی که می خواهند (نگاه کنید به علائم کمبود اعتماد به نفس چیست)
  5. از مجرد بودن متنفر هستند (نگاه کنید به چرا مجرد بودن شما را قوی تر می کند)
  6. آن ها احساسات خود را دنبال می کنند و احساساتشان نشان نمی دهد واقعا چه می خواهند
  7. می خواهند هرچه سریع تر وارد رابطه شوند

این موارد تنها بعضی از دلایلی را که فرد اشتباهی را انتخاب می کنید نشان می دهد. ده ها دلیل وجود دارد اما من تنها به چند نمونه اشاره کردم تا بتوانید دلایل دیگر را حدس بزنید.

در انتخاب همسر به چه نکاتی توجه کنیم

اگر موانع بالا را پشت سر بگذارید تقریبا نیمی از راه را برای یک تصمیم و انتخاب معیار بهتر طی کرده اید اما برای انتخاب همسر باید به یک نکته بسیار مهم توجه داشته باشید و آن الگوی عشق است.

همانطور که قبلا گفتم الگوی عشق لیستی از معیارهای انتخاب همسر برای پسران و دختران است. مشکلی در این الگو وجود دارد: این معیارها معمولا ناخودآگاه هستند. به عبارت دیگر بیشتر مردم نمی دانند چرا عاشق افراد به خصوصی می شوند.

اگر متوجه نباشید چه کاری باید انجام دهید و احساسات خود را دنبال می کنید، نتیجه ی آن اشتباهات جدی خواهد بود. باید به خود زمان بدهید موارد موجود در الگوی عشق خود را پیدا کنید تا بتوانید تصمیم درستی بگیرید. (نگاه کنید به چگونه معیارهای الگوی عشق خود را بشناسیم)

این نکته را نیز باید اضافه کنم که هیچ اننتخابی صد در صد غلط نیست و همیشه می توانیم با یادگیری کانال های ارتباطی موفق و تکنیک های عشق در ازدواج خود موفق شویم.

اما به یاد داشته باشید عشق بر اساس الگوی عشق که ناخودآگاه است شکل می گیرد اما ازدواج و انتخاب همسر نباید کاملا بر اساس عشق، ناخودآگاه و الگوی عشق صورت بگیرد.

مهمترین معیار انتخاب همسر الگوی عشق است

این کار می تواند کمی سخت باشد زیرا نیاز است کنترل دقیقی روی خود داشته باشید. در این مرحله باید در کنار احساسات به معیارهای عقلانی خود نیز توجه داشته باشید.  اگر این با ۵۰ درصد از الگوی احساسی شما هم همسان باشد باز هم برای ایجاد یک رابطه عاشقانه کافی است.

شاید با ۵۰ درصد آن شور و هیجان ناگهانی را بلافاصله تجربه نکنید اما به مرور به آن شور و هیجان نیز خواهد رسید ( یعنی ۵۰ درصد دیگر را نیز بدست می آورید) در عوض می دانید رابطه پایدار است و به جز ۵۰ درصد الگوی های احساسی ناخودآگاه، الگوی های منطقی و عقلانی شما نیز در نظر گرفته شده است.

اگر صد در صد معیارهای موجود فقط ناخوداگاه و احساسی باشن ممکن است تصور کنید وی بهترین انتخاب شما است اما شدت اولیه این احساسات به مرور زمان از بین می روند و شما با واقعیت ها رو به رو می شوید.

به عبارت دیگر وقتی تنها بر اساس احساسات و الگوی ناخودآگاه تصمیم بگیرید احتمال انتخاب های سخت بیشتر خواهد بود. فراموش نکنید احساسات قدرت فریب عقل و نادیده گرفتن معیارهای عقلانی را نیز دارند.

نوشته ی شاهین زند محقق و پژوهشگر.

نوین بینش یک سایت پیچیده و یا دائره المعارف خسته کننده نیست بلکه مرجعی است که  به شما کمک می کند هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید. نوین بینش بزرگترین  مرجع در مورد روانشناسی عشق در بین سایت های فارسی زبان می باشد. برای اطمینان بیشتر از این موضوع به بخش روانشناسی عشق مراجعه کنید. با شرکت در دوره های آکادمی عشق در زمینه ازدواج، جذب و عشق مهارت های علمی و روانشناختی را یاد خواهید گرفت و یا هزینه پرداختی بازگشت داده می شود. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

چگونه مرد مناسب ازدواج را بشناسیم

ازدواج مجدد – اگر قصد ازدواج مجدد دارید بخوانید…

تاثیر خودشناسی در ازدواج

آیا عشق بعد از ازدواج بوجود می آید

تداوم عشق بعد از ازدواج