۳ راه برای غلبه بر شکست

آنچه که در مورد استیو جابز نمی دانید

بسیاری از مردم فکر می کنند داستان کامل زندگی استیو جابز را می دانند اما حقیقت این است که جزئیات زیادی در مورد زندگی او وجود دارد و اکثر مردم از آن آگاه نیستند.

استیو جابز شرکت اپل را تاسیس کرد و به حدود ۱۱ درصد از سهامش دست یافت (به این دلیل که سرمایه گذاران سایر شرکای دیگر مابقی آن را پرداخت کرده بودند). پس از درگیرهای بسیار بین استیو و هیئت مدیره به دلیل نگرش و سبک مدیریت استیو آنها تصمیم گرفتند او را از شرکت اپل اخراج کنند(اگر ۵۱ درصد از هم یک شرکت در اختیار شما نباشد می توانید از طرف هیئت مدیره اخراج شوید، حتی اگر بنیان گذار آن شرکت باشید).

اکنون به بخشی بپردازیم که اکثر مردم از آن آگاه نیستند. پس از اخراج از ریاست هیئت مدیره هیچ نقش دیگری در شرکت اپل به استیو نداد. او تلاش کرد هیئت مدیره را قانع کند مدیریت بخش مکینتاش ( سیستم عامل لپ تاپ های اپل ) را به او بدهند اما آن ها درخواستش را رد کردند. استیو با ناراحتی بسیار زیاد شرکت اپل را ترک کرد.

سپس استیو تمام سهامش را در اپل فروخت و فقط یک سهم برای خود نگه داشت، تا بتواند در جلسات سهامداران شرکت کند.

سپس استیو یک شرکت جدید به نام Next تاسیس کرد و ۵ نفر از کارمندان وفادار اپل را به استخدام خود درآورد. هیئت مدیره اپل از استیو به خاطر دزدیدن کارمندان اپل شکایت کردند.

اگرچه استیو با استعداد بود، پول زیادی داشت و با یک تیم عالی کار می کرد، Next نتوانست کارش را ادامه دهد و ورشکست شد.

گاهی زندگی با یک آجر به سر شما می کوبد!

استیو Pixar را خرید؛ Pixar شرکتی بود که سخت افزارهایی برای ساخت انیمیشن کامپیوتری تولید می کرد. او برای خرید Pixar حدود ۱۰ میلیون دلار هزینه کرد. تلاش های او برای سودآوری از Pixar نیز موفق نبود.

استیو هم برای Pixar و هم برای Next پول زیادی از دست داد. درواقع او متوجه شد ۵۰ میلیون دلار یعنی نیمی از ثروتش را از دست داده است. او دیگر هیچ سهمی در اپل نداشت و دو شرکت ورشکسته به جای گذاشته بود در نتیجه به نظر می رسید زندگی اش نابود شده است. (نگاه کنید به درس هایی از شکست یک کسب و کار)

من شخصا فکر می کنم وقتی استیو گفت :” گاهی زندگی با یک آجر به سر شما می کوبد، امیدتان را از دست ندهید” به این بخش از زندگی اش اشاره می کرد. همچنین به دلیل شکست در دادگاه شهرت او نیز صدمه دید و به خطر افتاد.

ممکن است فکر کنید کسی که ۵۰ میلیون دلار پول دارد باید خیلی خوشحال باشد اما اگر خودتان را به جای استیو جابز بگذارید می بینید که اگر در موقعیت او بودید ناراحتی زیادی را تجربه می کردید. او نیمی از تمام دارایی اش را که در چند سال به دست آورده بود از دست داد و اگر همینطور ادامه پیدا می کرد دیگر هیچ اسمی از او باقی نمی ماند. (نگاه کنید به آیا ثروتمندان از زندگی خود راضی هستند)

۳ راه برای غلبه بر شکست

استیو متوجه شد شرکت Next در حال ورشکستگی است و به همین دلیل تمرکز خود را روی Pixar گذاشت. بعد از مدتی با سخت کوشی بسیار توانست یک انیمیشن ۳بعدی به نام داستان عروسک را بسازد که به موفقیت خیلی زیادی رسید. وقتی Pixar جهانی شد یک هفته از انتشار داستان عروسک گذشته بود و ارزش آن به مبلغ ۱٫۲ میلیارد دلار رسید. اپل در آن زمان موفق نبود و متوجه شد به تکنولوژی های شرکت Next برای بهتر شدن محصولاتش نیاز دارد. در نتیجه اپل Next را خرید و استیو جابز به هیئت مدیره ی اپل بازگشت.

استیو جایگاهش، غرورش و اپل را که مانند فرزند برای او بود به دست آورد. بقیه ی داستان را بیشتر مردم می دانند. استیو جایز تبدیل به یک افسانه شد.

فکر می کنید مهم ترین عواملی که به استیو کمک کرد بر شکست غلبه کند چیست؟

  1. خیلی به واقعیت ها اهمیت نمی داد: بیشتر مردم اگر به جای استیو جابز بودند توسط واقعیت های زندگی سرکوب می شدند. در طی تحقیقات گسترده ای که در مورد استیو جابز داشتم متوجه شدم او بیشتر به ساختن واقعیت اهمیت می داد و به واقعیت موجود توجهی نمی کرد.
  2. استقامت زیاد: استیو با استقامت فوق العاده خود شناخته شد. بر خلاف اکثر افراد او هرگز پاسخ منفی را قبول نمی کرد. بسیاری از مردم به محض اینکه به در بسته می خورند شکست خورده و نا امید می شوند. اما استیو آنقدر به آن در می کوبد تا بالاخره در به رویش باز شود. (نگاه کنید به پشتکار و موفقیت)
  3. اعتماد به نفس فوق العاده: استیو فقط اعتماد به نفس نداشت، او بسیار متکبر بود. او معتقد بود به جایی که اکثر مردم نمی توانند به آن برسند تعلق دارد. گرچه غرور چیز خوبی نیست، اما گاهی اوقات سطح بالایی از اعتماد به نفس می تواند شما را از عمیق ترین حفره ها بیرون بکشد. (نگاه کنید به چگونه اعتماد به نفس بالاتری داشته باشید)

شاهین زند – محقق و پژوهشگر

نوین بینش یک سایت پزشکی پیچیده یا یک دائره المعارف آنلاین و خسته کننده نیست؛ در حقیقت مرجعی است که شما می توانید هر گونه اطلاعاتی را به صورت خلاصه، مختصر و مفید بدست آورید که به زبانی ساده نوشته شده است. سایت نوین بینش یک سایت پژوهشی است که در زمینه روانشناسی تجاری، مدیریت، روانشناسی عشق، کارآفرینی و موفقیت فعالیت می کند. برای اطلاع از آخرین مطالب سایت نوین بینش در کانال تلگرام ما عضو شوید: عضویت در کانال تلگرام نوین بینش

آیا می خواهید بیشتر بدانید؟

۵ مرحله برای کسب درآمد مطمئن از اینترنت

راه های رسیدن به موفقیت چیست

چگونه با شکست مقابله کنیم

موفقیت بعد از شکست

ویژگی شخصیتی افراد موفق

چگونه شکست را بپذیریم

افراد موفق چگونه به موفقیت رسیده اند

راه های رسیدن به موفقیت چیست